Soru - Cevap

Soran: A**** G****

Finansal tavsiyeye ihtiyacım var

Merhabalar, başlıkta da yazdığım gibi 22 yaşındayım ve birkaç hafta içerisinde ilk işime başlayacağım. Hala okulumun son senesindeyim ve net maaşım 14 bin TL + ek haklar. Yaklaşık 2000 TL kredi kartı borcum var onun dışında KYK kredi borcum var ancak onun ödemesi 2024 yılından itibaren başlayacak. Yabancı forumlarda FIRE (Financial Independence ve Retire Early) prensiplerini okudum ancak genel tavsiyelerin dışında, detaylı önergeler ABD'nin IRS sistemlerine odaklı yazılmış. Bu açıdan Türkiye'deki biri için FIRE prensiplerinin nasıl olacağını size sormak istedim. Buna ek olarak hayatımın başındayken, kariyerimin başındayken rahat ve birikimli bir hayat yaşayabilmek için, finansal problemleri yaşamamak için ne tavsiye edebileceğinizi çok merak ediyorum. Şimdiden cevaplarınız için teşekkür ederim. Saygılarımla, Ali Güneş
Cevaplayan: Yıldız Sevener

Merhaba;

Öncelikle yeni işin hayırlı olsun,

Türkçesi Finansal Özgürlük ve Erken Emeklilik anlamına gelen FIRE, tutumluluk, ciddi tasarruf etme ve yatırım ile tanımlanıyor.

Böylece mevcut emeklilik sisteminin imkan verdiğinden çok daha erken emekli olunmasını sağlayan bir harekettir diyebiliriz. 

Gelirinin yarısından fazlasını tasarrufa ayırarak ve yatırım araçlarında çeşitlendirerek FIRE sistemini benimseyebilir, belirlediğin hedefe ulaştıktan sonra erken yaşta  emeklilik kavramıyla tanışabilir, veya part time çalışabilirsin.

Finansal özgürlük ve erken emeklilik için;  bir taraftan varlıkların biriktirilmesi diğer yandan giderlerin azaltılması esastır.  Gelirlerin arttırılması, giderlerin azaltılması ile maksimum tasarruf
oranına ulaşabilr  bu tasarruflarını doğru yatırımlarla beraber hedeflediğin pasif gelire
sahip olana kadar sürdürebilirsin.

Bunun için kitaplardan, güvenilir ekonomistlerin yayınlarından yararlanarak gelişimine katkı sağlayabilirsin.

Ülke çapında tüm bireylere yönelik, finansal okuryazarlık ve erişim hakkında; bilinçlendirme, eğitim, araştırma ve proje çalışmaları yapan FODER'i (finansal okuryazarlık ve erişim derneği) internet sitesinden ve sosyal medya hesaplarından takip edebilirsin.

Ayrıca Özlem Denizmen'in kurucusu olduğu Moneye uygulamasını ücretsiz olarak telefonuna indirebilirsin. Paylaştığı bilgi, beceri ve yöntem mesajlarıyla finansal okuryazarlık yolculuğunda sana özel tavsiyeler alırsın.

Sağlık,sevgi ve para ile kalın...

Moneye 7/24 Her An Seninle!

Yaptığın harcama istek miydi yoksa ihtiyaç mıydı? Peki kendine koyduğun “ev” ya da “araba” hedefinde yolun neresindesin? Bu ay ne kadar para harcadın? Sor, Moneye sana söylesin.

Get In On
Google Play
Download on the
App Store

Sizin de danışmak istediğiniz bir konu varsa uzmanlarımıza sorabilirsiniz. Uzmanına Soru Sor
Diğer Sorular
Finansal tavsiyeye ihtiyacım var
Cevaplayan: Yıldız Sevener
Finans okuryazarlığı eğitimi
Cevaplayan: Yıldız Sevener
Nasıl bütçe yapabilirim?
Cevaplayan: Yıldız Sevener
Birikim yapmayı beceremedim
Cevaplayan: Yıldız Sevener
Birikim planlama
Cevaplayan: Yıldız Sevener
Paramı nasıl değerlendireyim?
Cevaplayan: Yıldız Sevener
Bankadan altın avantajlı mı?
Cevaplayan: Yıldız Sevener
Altın mı dolar mı alayım?
Cevaplayan: Yıldız Sevener
Birikimde başarılı değilim
Cevaplayan: Yıldız Sevener