Soru - Cevap

Soran: Umut Sem

Ev alma planım

Merhaba. İstanbul'da 2.000 TL'ye kirada oturuyorum. Başka bir şehirde bir evim var ve yılda bir kere 15.000 TL Kira alıyorum. 100 bin TL civarı bir birikimim var. Kira ile birlikte diğer aylık ödemelerim 2.800 TL konut kredisi, 625 TL ihtiyaç kredisi için mevcut. Bunlar dışında diğer günlük giderlerimi kredi kartımla yönetmekteyim ama borcumu her zaman tam olarak öderim, ayrıca her ay küçük bir miktar da birikim yapacak kadar nakitim kalır. Bu nedenle kredi puanım bankalar nezdinde iyi durumda. Gelirim; 9.500 TL maaşım ve yıllık olarak toplu aldığım kirayı aylara bölerek düşünürsek; Toplam 10.750 TL. Planım 300.000 TL'ye kadar İstanbul Anadolu yakasında bir ev almak ve kiradan çıkmak. Çekmeyi planladığım kredi 220.000 TL. Bu durumda aylık 3.000 TL civarı bir kredi ödemem olacak. Sizce kiradan çıkıp bu şekile bir yatırım yapmam mantıklı mı? Ayrıca bankalar mevcut bir konut kredisi varken (5 yıl kaldı), ikinci bir konut kredisi çekimine onay verirler mi? Teşekkürler,
Cevaplayan: Özge Özsoy

Umut Bey merhaba,

Geliriniz, kredi notunuz ve kişisel kredi limitiniz çerçevesinde yeni bir konut kredisi kullanabilirsiniz. 
Para Durumu olarak, ev kredisi dahil aylık borç ödemelerinizin, aylık gelirinizin yüzde 40'ını geçmemesini öneriyoruz. Bu, sizin durumunuzda 4.300 lira ediyor.
Evdeki finansal huzurunuzun kaçmaması adına bu konuya dikkat etmenizi öneririm. Var olan kredi ödemeleriniz aylık 3425 tl. Buna 3000 lira daha yeni kredi ödemesi eklerseniz aylık borç ödemeniz aylık gelirinizin yarısının üzerinde olacak. 
Ayrıca düşünmeniz gereken diğer konular ise, acil durum fonunuz hazır mı? Uzun dönemli borçlanacağınızı düşünerek, gelirinizi bu şekilde sürdürebilecek misiniz? Bu orandaki borç huzurunuzu kaçıracak mı? Tüm bunları düşünerek karar verebilirsiniz.

Sağlık, sevgi ve para ile kalın

Sizin de danışmak istediğiniz bir konu varsa uzmanlarımıza sorabilirsiniz. Uzmanına Soru Sor
Diğer Sorular
Ev almak istiyorum
Cevaplayan: Özge Özsoy
Konut kredisi çekelim mi?
Cevaplayan: Özge Özsoy
krediyi kapamak
Cevaplayan: Özge Özsoy
Krediyi krediyle kapatilirmi
Cevaplayan: Özge Özsoy
Ev almak istiyorum
Cevaplayan: Özge Özsoy
Kredi Ara ödeme
Cevaplayan: Özge Özsoy
Ev alma planım
Cevaplayan: Özge Özsoy
Konut almak istiyorum.
Cevaplayan: Özge Özsoy