Sizden Gelenler: Ev mi Alsam Arsa mı?

‘Ev mi alsam, arsa mı?’ Özlem Denizmen Posta Gazetesi köşesini sizden gelen sorulara ayırdı. Hiçbir para konusu çözümsüz değildir.

SORU: Kendi evimde oturuyorum. Elimde bir miktar param var, yatırım amaçlı yeni bir ev alıp kiraya mı versem yoksa arsa alıp beklesem mi?

Füsun

CEVAP: Kendi evin olması çok iyi. Ev aldığında, kiracın olduğu sürece kira getirin olacak. Böylece bütçene katkı sağlayabilirsin. Ancak bu sorulara samimiyetle cevap ver:

  • Bu evi nereden alacaksın?
  • Kredi kullanacak mısın?
  • Mevcut borcun var mı?
  • Aylık borç ödemelerin gelirinin yüzde 30’unu geçecek mi?

Örneğin, kredi çektin ve krediyi de kira ile geri ödüyorsun, ya kiracın kirayı ödeyemezse ne yaparsın? Birikimlerini arsa için kullandığında satana kadar sana bir getirisi olmayacak. Şunları da düşün: Arsa aldığında ne kadar bekleyebilirsin? Bu sürede paraya ihtiyacın olacak mı? Olduğu zaman hızlıca satabilecek misin? Arsanın değeri artacak mı, araştırdın mı? Güvendiğin bir emlak danışmanına da danışarak beklentilerine göre karar ver.

Finansal Okuryazarlık Zirvesi- Nasıl Bütçe Yapılır? Özlem Denizmen, Finansal Okuryazarlık Zirvesi’nde bütçe konusunu ele alıyor!

 

Yorumlar
Kalan Karakter 800

Moneye 7/24 Her An Seninle!

Yaptığın harcama istek miydi yoksa ihtiyaç mıydı? Peki kendine koyduğun “ev” ya da “araba” hedefinde yolun neresindesin? Bu ay ne kadar para harcadın? Sor, Moneye sana söylesin.

Google Play App Store