Sizden Gelenler 'Ev Almak İstiyorum'

Para konularında herkesin aklında birçok soru, sorun. Özlem Denizmen Posta Gazetesi sayfasında sizden gelen soruları cevapladı...

Soru: Bu ev alma fırsatından ben de yararlanmak istiyorum. 100 bin lira birikmiş param, 10 bin lira civarında kredi kartı borcum var. Sizce ev almalı mıyım? Ev fiyatları da yükseldi. Bir yandan da daha fazla kira ödemek istemiyorum. Kararsız kaldım.

Sadık

Cevap: 1. Önce 10 bin liralık kredi kartı borcunu öde.

2. Maaşının yüzde 40’ı kaç paraya denk geliyorsa aylık kredi ödemelerin o kadar olsun. Örneğin; aylık gelirin 5.000 TL ise yüzde 40’ı 2.000 TL eder. Bu, konut kredisi için aylık ödeyebileceğin para.

3. Yani; bankadan çekeceğin kredinin tutarı buna uygun olsun.Örneğin; bugünkü faizlerle 15 senelik bir ödeme planıyla ayda 2000 TL’ye denk gelen kadar kredi alabilirsin.

4. Sonuç olarak, elindeki 100 bin TL ve 200 bin lira kredi ile 300 bin liralık ev alabilirsin.

5. Ama dikkat! Evin masraflarını da öğren. Evin vergisi, sitenin/apartmanın aidatı, gibi harcamaları hesaplamayı unutma. Son karar senin.

Ev almak için birikim nasıl yapılır?Ev almak kulağınıza nasıl geliyor? Ulaşılamaz bir hayal gibi mi?

 

Etiketler para kredi ev
Yorumlar
Kalan Karakter 800

Moneye 7/24 Her An Seninle!

Yaptığın harcama istek miydi yoksa ihtiyaç mıydı? Peki kendine koyduğun “ev” ya da “araba” hedefinde yolun neresindesin? Bu ay ne kadar para harcadın? Sor, Moneye sana söylesin.

Google Play App Store