Ev almak için birikim nasıl yapılır?

Ev almak kulağınıza nasıl geliyor? Ulaşılamaz bir hayal gibi mi?
Ev almak için birikim nasıl yapılır?

HSBC Grubu’nun bireylerin konut sahibi olma yolundaki ihtiyaç ve taleplerini incelemek amacıyla “Konut Sahibi Olma Eğilimleri” araştırmasına göre Y kuşağının konut alımında kayda değer bir finansal güçlük yaşadığına işaret ediyor. Ev almayı planlayan bireylerin % 69’u henüz yeterli peşinatı biriktirmediğini belirtirken, %34’ü beğendiği tipte bir evi almayı finansal olarak karşılayamayacağını ifade ediyor. Konut sahibi olmayan katılımcıların %64’ü satın alabilmek için maaşlarının daha yüksek olması gerektiğini dile getiriyor. 

Bu araştırma Türkiye’yi kapsamıyor. Ev almak istiyoruz ama peşinatımız yeterli değil ya da peşinat için hiç para yok.

Peşinatı Nasıl Biriktirebiliriz?

Ev peşinatı arkadaştan, bankadan borç olmamalı. Hem peşinat için aldığınız borcu ödemek hem de ev için aldığınız konut kredisinin aylık ödemelerini yapmak para durumunuzu zorlar. Finansal huzurunuz kalmaz.

Aylık gelirinizin %30′unu sanki bankaya ev kredisi ödediğinizi farz ederek her ay ev için bir hesapta biriktirmeye başlayabilirsiniz. Bu sizin için konut kredisi kullanmadan önce bir deneyim olur. Çünkü konut kredisinde iki ay üst üste ödeme yapamadığınızda banka hukuki süreci başlatıp evine el koyabilir.

Ev için peşinat biriktirdiğiniz hesap, devletin ev alımı için desteklediği ev hesabı da olabilir ya da size uygun gelen bir yatırım aracında değerlendirebilirsiniz.

Peki Bu Para Nerede?

Bütçe kalemlerinizi gözden geçirin ev almak için gerçekten kısabileceğiniz, vazgeçebileceğiniz harcamalarınızı belirleyin. Böyle bir harcamam yok diyorsanız 1 hafta boyunca her gün yaptığınız tüm harcamaları yazın, kayıt edin. Bir hafta sonunda yazdıklarınızı eşiniz ya da bir arkadaşınızla gözden geçirin. İstek mi ihtiyaç mı gözüyle bakarak vazgeçebileceğiniz harcamaları tespit edebilirsiniz.

Bankanıza otomatik talimat vererek her ay gelirinizden birikimin düzenli yapılmasını sağlayın.

Yorumlar Üye girişi
1000
*
*
*
* Mesajınızın sorumluluğu size aittir
Benzer Haberler
listelemeye devam et
Üye Ol