Sizden Gelen Sorular: Çok Borcum Var, Eşim Bilmiyor

Benim çok borcum var fakat eşimin haberi yok. Bu sarmal her geçen gün büyüyor ve içinden çıkılmaz bir hal alıyor.

Benim çok borcum var fakat eşimin haberi yok. Bu sarmal her geçen gün büyüyor ve içinden çıkılmaz bir hal alıyor.
Kamu personeliyim ve aylık gelirim 6,000 lira. İki adet kredim var; 2,700  lira ve 1,700 lira. 
Eşim de çalışıyor, kira gelirim var. Aracım var, sattığım zaman tüm borcumu kapatabiliyorum fakat eşime nasıl diyeceğimi bilmiyorum.
Eşimin ailesine 45,000 TL gibi bir borcum vardı, eşim ailesine borcu ödemek istiyor. Borcum olmadığını sandığı için ayda 3,000 TL vermek durumunda kalıyorum. Bu sefer ayda 7,400 lira gibi bir ödeme çıkıyor ve ben her ay 1,400 lira eksiye giriyorum.
Eşimle daha öncede maddi bir durumu oldu ve boşanma aşamasına geldik, şimdi de aynısı olursa, aynı durumla karşı karşıya kalır mıyım diye düşünüyorum.
Ne yapmalıyım yardımcı olur musunuz?
Osman

Osman Bey, sarmal bu şekilde devam ediyor, büyüyoy demişsiniz. Aslında bir yandan da borç halkası büyüyor... Altından kalkmakta iyice zorlanacağınız bir noktaya gelmeden bunun önüne geçmeniz gerek. 
Aynı şey ikinci kez oldu demişsiniz. Demek ki öncelikle borçlanmayla ilgili sizin bir analiz yapmanız ve kendinize harcama disiplini oluşturmanız şart.
Önce bu analizi yapın, bu borcun nasıl oluştuğunu kendiniz iyice anlayın. Kendinize bundan sonrası için düzenli bütçe ve harcama takibi yapacağınıza dair söz verin.
Sonrasında eşinizi karşınıza alın, sizi huzursuz eden bu konuyu sakince ona anlatın. Ona, bu borcun oluşma nedenini ve arabanızı satarak bu borcu kapatma planınızdan bahsedebilirsiniz. Bir daha aynı şeyin tekrarlanmayacağı sözünü verin. Bundan sonra bütçe yaparak ve harcama defteri tutarak para hesabını detaylıca yapacağınıza ve düzenli olarak kendisiyle de bunlar paylaşacağınızı da söyleyebilirsiniz. Eşiniz ilk başta beklemediği bu durum karşısında bir tepki verebilir ama siz bir hayatı paylaşıyorsunuz, bunun da üstesinden birlikte gelebilirsiniz. 
Bu durumu eşinizden saklama süreniz arttıkça borç oranınızın artacağını, iç huzurunuzu kaybedeceğinizi göz önünde bulundurarak kolay olanı değil, doğru olanı yapmayı ve bir an önce harekete geçmeyi düşünün. 

Sağlık, sevgi ve para ile kalın

Yorumlar
Kalan Karakter 800