Finansal hayatı düzeltmeye nereden başlanmalı?

Özlem Denizmen, finansal hayatını yoluna sokmak isteyen Esin'i '5 Finansal Arkadaş' ile tanıştırdı.

SORU: Çalışıyorum, borçlarımı kapatmak üzereyim. Kararlıyım, bu yıl finansal hayatımı yoluna sokmak için elimden geleni yapacağım. Nereden başlamamı önerirsiniz? 
Esin

CEVAP: Tebrik ederim, harikasın. Jim Rohn demiş ki “İnsan, birlikte en çok zaman geçirdiği beş kişinin ortalamasıdır”. Ben de seni ‘5 Finansal Arkadaş’ ile tanıştırmak istiyorum. Bu arkadaşlara sahip olanın sırtı yere gelmez.

1- HARCAMA ARKADAŞI: 

Çevrende akıllı harcamalar yapan, dürtüsel harcamayan, parasını yöneten, tasarruf yöntemlerini uygulayan, kredi kartını doğru kullanan kim var? İşte o kişi senin harcama arkadaşın olsun.

2- BİRİKİM VE HEDEF ARKADAŞI: 

Ev, araba peşinatı, çocuklarının eğitimi… Seni hedefin konusunda destekleyen, sana ‘Başaracaksın, sana güveniyorum’ diyen bir kişi olsun.

3- YATIRIM ARKADAŞI: 

Herkes yatırım yapmalı. 1000 TL, 2000 TL ne kadar olursa olsun bir yerden başlamalı. Düzenli, istikrarlı olmalı. Yatırım yapmayan refaha ulaşamaz. ‘Şunu al, bunu sat’ diyen arkadaş değil, kendine uygun riski bilen, ölçen, araştıran, sana da destek olacak bir arkadaş bul.

4- BORÇ ARKADAŞI: 

Kredi notu, borcun yapılandırması, borcun hukuki durumları gibi konularda senin yanında olacak arkadaşın olsun.

5- İLHAM ARKADAŞI:

Bulunduğun sektörde gelirini nasıl artırabilirsin? Ek iş olarak neler yapabilirsin? Kendini nasıl geliştirebilirsin? Bu tür konularda sana fikir verecek biri yakın çevrende olsun.

Sizden Gelenler: Başka Borç YapmaBugünkü Posta Gazetesi köşemde 90 bin lira kredi borcu olan Harun'un sorusunu yanıtladım.

 

Yorumlar
Kalan Karakter 800