Yakınlarda Şirin Bir Tatil Beldesi: Sozopol

Sozopol; yeşili, mavisi, doğası, turbot (kalkan) balığı ve karayoluyla özellikle de kendi araçlarıyla seyahat edecekler için güzel bir yaz tatili alternatifi.

Sozopol; yeşili, mavisi, doğası, turbot (kalkan) balığı ve karayoluyla özellikle de kendi araçlarıyla seyahat edecekler için güzel bir yaz tatili alternatifi. Hele aman bir an önce varayım diye hızlı gitmez, yolda sınır öncesinde (alabalık yapan yer vardı kırlık içinde) molalar verirseniz daha da keyifli.

Sınır- Burgas 90 km. Otobüsün bıraktığı yerde Sozopol ve civar mahallere yerel otobüsler kalkmakta. Mamafih Burgas’da otobüsten indiğimizde bizi elinde çiçekle denizci dostum karşılamıştı. Onun arabası ile gitmiştik Sozopol’a. (Yaklaşık 20-30 dakika)

Sozopol (созопол) – Süzebolu. Aşağıdaki linkten çok güzel fotoğraflarını görebilirsiniz. 

Sozopol – The Tourist Portal of Bulgaria (bulgariatravel.org)

Kasaba Burgas’ın yaklaşık 35 km güneyinde uzun ve güzel sahili olan bir koyda yer almaktadır. Bulgaristan’ın Karadeniz kıyısındaki en eski ve popüler sahil beldelerinden biri olup turistler için harika bir çekim merkezi.

Hediyelik Eşya Satılan Sokaklarından Biri

Yedi bin yıllık kültürel geleneğe sahip kasabanın eski yerleşim bölgesi (Old Town- Eski Kent) yönetim tarafından müze-rezerv olarak ilan edilmiştir. Burada 18. yüzyılın ortalarından 19. yüzyılın başlarına kadar inşa edilmiş iki yüze yakın konutu içermekte. Eski Kent’teki evler taş ve ahşaptan inşa edilmiş olup, Karadeniz mimarlık ekolüne uygundur. En bilinenleri Marieta Stefanova, Kreanolu, Todor Zagorov, Kurtidi ve Dimitri Laskaridis evleridir. Old Town, arnavut kaldırımları, dar sokakları ve eski evleri ile romantik bir atmosferi vardır.

Sozopol yeni şehir bölgesi ise oteller, restoranlar ve eğlence yerleri ile doludur. Her bütçeye uygun konaklama seçenekleri bulunmaktadır. Meraklılarına kamp alanları da sunmaktadır. Uzun sahil şeridinde bol bol plajlardan istifade edilebilir.

İlgi duyanlar Ropotamo Tabiatı koruma alanındaki nehirde bölgenin zengin kuş ve bitki çeşitliğini görebilir, nehir teknesi ile gezi yapabilirler.

Binlerce yıllık bölgede elbette merak edenler için Arkeoloji Müzesi ve Sanat Galerisi mevcuttur. 

 

Sozopol’da Bir Sokak

Fotoğraf: Fethi Denizmen

Plajları

Yetmişli yıllar ve sonrasında birkaç kez araba ile seyahat etmiştim. Aklımda en çok kalan özellikle Nessebar ve devamındaki uçsuz bucaksız denilen şekilde kumsallarıydı. Nessebar Sozopol’dan yaklaşık bir saatlik mesafede kuzey yönünde. Sozopol’da gördüğüm kumsal plaj da tam 10 km uzunluğunda.

10 Km Olan Plaj /Temmuz 2014   

Fotoğraf: Fethi Denizmen

Central Beach (Merkez Plaj): Eski (Old Town) ve yeni şehir arasında, kolayca ulaşılabilen, dolayısı ile temmuz ve ağustos aylarında erkenden gitmekte fayda var zira çok kalabalık olabiliyor.

Harmani Beach: Merkez plajdan daha geniş ve uzun olup temmuz ve ağustos ayları için daha iyi bir seçenek. Yakınında çok sayıda küçük restoran ve yeme-içme yerlerinin oluşu da artısı. Su akıntıları olduğundan dalgalı zamanlarda çok dikkatli olunuz.

Bir Başka Açıdan 

Fotoğraf: Fethi Denizmen

Gold Fish Beach: Burgas yolu üzerinde, merkezden 3 km ötede çoğunlukla sörfçülerin ziyaret ettiği aynı adlı kampın plajı. Uzun geniş ve nispeten sakin. Etrafta bir iki küçük lokanta fast-food bulunmakta olup çadırlı kampta da kalınabilir ek ücret karşılığında.

Sozopol’a Temmuz 2014’te gitmiştik. Her daim bana “Ben burada sen korkma!” diyen kırk yıllık denizci dostum, Theodosi  Stefanov’ı ziyaret etmek ve gezmek için…

Bir gece halen Berlin’de yaşayan caz sanatçısı kızı Mihaela ile birlikte hep beraber unutulmaz harika bir gece yaşamıştık. Mishel Dean adıyla profesyonel hayatın sürdüren kızı o gece sırf bizim ve babası ile dostluğumuzun şerefine özel mini konser vermişti. O güzel anılarla süslü gece öncesi bizi otantik bir restoranda ağırlamışlardı. İlgimi çeken de yarı balkonumsu bir yerde otururken aşağıda ateşte kuzu çevirmeleriydi gördüğüm, kuzudan isteyenlere servis yapılıyordu.

Theodossi, Eşi Liliana, Kızı Mihaela Tenev Ve Arkadaşı Dean / Sozopol / 18.07.2014

Kaldığımız sürece çok sık tükettiğimiz turbot dedikleri kalkan balığı, bazen ızgara bazen tava, biz de kıt onlarda bol ve makul fiyatta.

Jazz & Art Club  Mishel Dean – Sozopol

Kızı Mihaela kendi CD’sini de hediye vermişti bana.

Mishel Dean - YouTube

Theodossi önerisi ile kaldığımız otel merkezden biraz uzaktaydı. Ama hizmetlerinden ve personelinden memnun kalmıştık. Otelin Sea Pearl restoranındaki servis ve yemekleri de özellikle kalkan balığı da güzeldi…

Hotel Laguna Beach Resort and Spa in Sozopol - Among the finest 4-star hotels in Sozopol, Bulgaria - About complex

Duayen Denizci, Dost Sevdalısı, Zarif ve Güzel İnsan Theodossi Stefanov / Sozopol 2014.

‘’A grande Sailor Tedy Pasha, Your brother Fethi miss you and thanks for your hospitality at Sozopol. Be good take care. Do wish all the best.’’  

‘’Ben burada sen korkma!”

Ciao

4 Temmuz 2021

Heybeliada

 

 

Yorumlar
Kalan Karakter 800
Lütfu Alptürer
Vallahi sana helal olsun aşk olsun ellerine sağlık çok güzel bir zengin yazısı olmuş öperim seni selamlar
Ceyda Yılmaz
Yine çok güzel bir Pazar yazısı, yakınları fark etme yazısı olmuş. Kaleminize sağlık.
Pınar Özdemir
Harika bir yazı mükemmel fotoğraflar görülmesi gereken yerler listesine ekledim teşekkürler...
Melih Hundur
Sayende öğrendim. Çok güzel bir yermiş yakınımızda. Teşekkür ederim. 🙏🏻🙋🏻‍♂️
Çiğdem Baysal
Yine sayenizde adını bile duymadığım bu yere gitmiş kadar oldum.🙏🙏🙏 Teşekkürler...
Hülya İŞLEK
Harika, resmen şimdi atla arabaya git oraları gör diyesim geldi kendine... Daha nice sağlıklı ve bol keyifli ve mutlu geziler / tatiller dilerim herkese. 😇🍀🐞 Hülya

Moneye 7/24 Her An Seninle!

Yaptığın harcama istek miydi yoksa ihtiyaç mıydı? Peki kendine koyduğun “ev” ya da “araba” hedefinde yolun neresindesin? Bu ay ne kadar para harcadın? Sor, Moneye sana söylesin.

Google Play App Store