Çevrenin Peyzajı ve Işığına Vurulan Ressamların Şehri: Arles

Bir zamanlar Galya’nın küçük Roma’sı olarak tanınan Arles’in renkleri, peyzajı ve ışıkları post empresyonist ressam Cezanne ve Von Gogh’un yanı sıra çok sayıda başka ressam ve yazara da ilham kaynağı olmuştur.

Bir zamanlar Galya’nın küçük Roma’sı olarak tanınan Arles’in renkleri, peyzajı ve ışıkları post empresyonist ressam Cezanne ve Von Gogh’un yanı sıra çok sayıda başka ressam ve yazara da ilham kaynağı olmuştur.

Arles’in ışıkları, Van Gogh, Gauguin ve Picasso gibi ressamları buraya çeken asıl nedendir. Bunu da bitmez tükenmez esen karayel rüzgarının sağladığı gerçeği yadsınamaz.

Arles’in sanatçıları kendine çeken ışığını “Railway Journeys / Great Continental’’ adlı bir seri programda izlemiş ve çok etkilenmiştim. Kıta Avrupa’sını trenle gezen George Bradshaw isimli seyyahın 1913 yılında bastırdığı kitabı kendine rehber edinen Michael Portillo’nun aynı rotayı takip ederken Arles izlenimlerinde görmüştüm.

Arles her zaman sanatçılara ilham vermiştir. Fransa’nın güneyindeki ışıktan etkilenen Van Gogh burada tam 15 ay geçirdi ve 300’den fazla tablo gerçekleştirdi. Gauguin ile burada zamanını paylaştı. Picasso da buraya Lucien Clergue ile birlikte boğa güreşlerini görmeye geldi ve Reattu Müzesi’ne resimlerini bağışladı.

A Wheatfield, with Cypresses, oil on canvas by Vincent van Gogh, 1889; in the National Gallery, London. Erich Lessing/Art Resource, New York

 Vincent van Gogh - The productive decade | Britannica

Van Gogh ve Gauguin’den yaklaşık 50 yıl sonra da Picasso’nun Arles’e gitmesinin asıl nedeni ışığı ve çevresinin peyzajıydı. Aslında Fransa’nın Provence bölgesi, Alp Dağları, Rhone Nehri ve Akdeniz hinterlandında görülmeye ve gezilmeye değer çok güzellikleri olan bir yer…

Arles / Van Gogh- Müzik eşliğinde dört buçuk dakikalık video:

Vincent Van Gogh -  Paul Gauguin

Vincent Van Gogh üzerindeki en büyük sanatsal etkilerden biri muhtemelen Paul Gauguin idi. Van Gogh ve Gauguin 1887 kasım ayında Paris’te bir araya geldi. Van Gogh Kendisinin “Petit Bulvarı İzlenimcileri“ (The impressionists of the Petit Boulevard)  olarak adlandırdığı kişilerden bir sanat sergisi düzenlemişti. Sergiyi gördükten sonra Gauguin, Martinique’deki tablolardan birini Van Gogh’un Ayçiçekleri çalışmalarından ikisi ile takas etti.

Paul Gauguin: Old Women of Arles (Mistral)

Old Women of Arles (Mistral), oil on jute by Paul Gauguin, 1888; in the Art Institute of Chicago.

The Art Institute of Chicago, Mr. and Mrs. Lewis Larned Coburn Memorial Collection, reference no. 1934.391 (CC0)

Paul Gauguin | Biography, Tahiti, Vincent van Gogh, Artworks, & Facts | Britannica

1888 yılının şubat ayında Van Gogh Güney Fransa’daki Arles’e taşınmaya ve Güney Stüdyosu olarak adlandırdığı yerde sanatını devam ettirmeye karar verdi. Stüdyo için planı, sanatçıların birlikte çalışabilecekleri ve birbirlerine ilham verebilecekleri sanatçı kolonisi oluşturmaktı.

Sanat simsarı (Art Dealer) olan Van Gogh’un kardeşi Theo eserlerini satmayı deneyeceği hususunu kabul etti. Van Gogh mayıs ayında Place Lamartine’deki bir binada dört oda kiraladı. “ Sarı Ev “ olarak bilinen bu bina onun Güney Stüdyosu olacaktı.

Kardeşi Theo, Gauguin’i Güney Stüdyosu’na taşınmaya ikna etmek için Gauguin’in tablolarından biri karşılığında her ay 250 Frank ödenek sağladı. Vincent bunun üzerine Gauguin’in yatak odasını süslemek için ayçiçekleri boyamaya başladı. Bu ayçiçekleri daha sonra onun imza parçalarından biri olacaktı.  

Arles’te birlikte geçirdikleri süre boyunca Gauguin her iki sanatçının da tuvalleri için kullandığı bir balya jüt satın aldı. Bu kaba malzeme hem boyayı daha kalın uygulamalarına hem de daha ağır fırça darbeleri kullanmalarını sağlamıştı. Van Gogh ve Gauguin, Arles’teki manzaraların ve insanların resimlerini yaptılar.

Vincent van Gogh: The Bedroom

The Bedroom, oil on canvas by Vincent van Gogh, 1889; in the Art Institute of Chicago.

The Art Institute of Chicago, Helen Birch Bartlett Memorial Collection, reference no. 1926.417 (CC0)

Vincent van Gogh - The productive decade | Britannica

23 Aralık 1888’de Van Gogh geçirdiği bir nöbet esnasında Gauguin’i tehdit etti. O günün ilerleyen saatlerinde Van Gogh eve döndü, kulak memesinden bir parça kesip bunu bir sokak kadınına hediye olarak sundu.

Bu olayın sonrasında Gauguin süratle Arles’i terk ederek Paris’e geri döndü.

Arles sakinleri Van Gogh’un St-Remy-de-Provence’daki özel bir kliniğe tekrar yatırılması için ilgili mercilere başvurmuşlardı.

Tüm bunlara karşın iki sanatçı mektupla iletişim kurmaya devam ettiler. İki sanatçı da birbirlerinin etkisinden kurtulamamıştı. Benzer temaları yaptıkları resimlere yansıttılar.

PICASSO – ARLES

Endülüs’teki boğa güreşlerine olan tutkusu ve her şeyden önce Vincent Van Gogh’un büyüleyici varlığı nedeniyle Arles’a ilgi duydu. Burada 1957’de Jean-Maurice Rauqueete tarafından Reattu Müzesinde düzenlenen ilk sergisi, sanatçının Arles ile her zaman sürdürdüğü bağların güçlenmesine neden oldu.

Ölümünden iki yıl önce 1971’de Picasso, özenle seçilmiş 57 tablodan oluşan bir koleksiyonunu müzeye bağışlayarak şehre olan bağlılığını mühürledi.

Arles’i gezmek:

Eski Roma metropolünden ayakta kalan harika eserler Unesco Dünya Kültür Mirasına kayıtlı bulunmakta. Arles’e gittiğinizde; Roma Arena’da boğa güreşlerini ve camargue atların gösterisini izleyebilir, fotoğraf festivallerinin olduğu, ünlü ressamların resimlerinin de sergilendiği Reattu Müzesi’ne gidebilirsiniz. Ayrıca arka sokaklarında gezerek kendinizi orta çağda hissedebilir, Rhone Nehri’nde gezintiye çıkabilir, Fransız mutfağının keyfini sürebilir ve toplu taşımalarla çevrenin ilgi çeken yerlerini ziyaret imkânı bulabilirsiniz.

14 Aralık 2021

Suadiye

 

BBC Two - Great Continental Railway Journeys

Tourist office of Arles - France (arlestourisme.com)

Arles GezveGez Notları - Gez ve Gez, gezi bloğu

Daily art story: Van Gogh and the artists of the Petit Boulevard | Museums.EU

www.museereattu.arles.fr/eng/

Vincent van Gogh's "The Poet's Garden": A Set of Four Paintings - Owlcation

Vincent van Gogh - Legacy | Britannica

 

Yorumlar
Kalan Karakter 800
Pınar Kartal Timer
Sevgili Fethi bey, yazınızı keyifle okudum beni 2017 baharına götürdü.Eşimin 55.yaş günü için supriz yapıp hayranı olduğu Koreli Caz sanatçısı Youn Sun Nah’ın Arles deki antik tiyatrodaki konserine bilet almıştım. Muhteşem bir deneyimdi. 4 gün boyunca o ışıkları kovaladık. Gönül hanım ve size iyi yıllar diliyorum sevgilerimle

Moneye 7/24 Her An Seninle!

Yaptığın harcama istek miydi yoksa ihtiyaç mıydı? Peki kendine koyduğun “ev” ya da “araba” hedefinde yolun neresindesin? Bu ay ne kadar para harcadın? Sor, Moneye sana söylesin.

Google Play App Store