Biscay Körfezi’nin Gizli, Şık ve Sportif Güzeli

Biarritz Tren istasyonundan inip sahile vardığımızda hissettiğimiz ambiyans, şıklık, gördüğümüz manzara ve plaj bölgesi daha ilk dakikada bizi büyülemişti.

Biarritz Tren istasyonundan inip sahile vardığımızda hissettiğimiz ambiyans, şıklık, gördüğümüz manzara ve plaj bölgesi daha ilk dakikada bizi büyülemişti.

Taksi ile 5 yürüyerek 45 dakika sürüyor.

Biscay Körfezi kıyısında yer alan Fransa’nın Nouvelle-Aquitaine bölgesinde yer alan Biarritz Kasabası ziyaretine gelenleri her anlamda memnun edecek güzelliklere sahip.

Biscay’ın denizciler için özel bir anlamı vardır. Dalgalarının yüksekliği ile meşhur olmuş, dalgaları geçene kadar heyecan yaşatan körfez. Sene 1972’de ilk yolculuğum bir şileple açık denizlere açılışım. Gemi Cebelitarık’ı geçmiş Kontinant Limanları yolunda Biscay Körfezi'nden geçmekte. Fırtınaları ve dalgaları ile meşhur Biscay...

Birden çok büyük bir fırtınanın içine düştüğümüzü hissettim. Kaptan köşküne çıktığımda baktım süvari de orada, sakin sakin vardiya zabiti ve lostromo ile sohbet ediyordu. Her dalga vuruşunda köprü üstü camları sular altında kalıyor, güverte denizaltı gibi suya bir dalıyor ve akabinde titreşimlerle kafasını sudan çıkarıp havaya dikiyor ve tekrar suya batmak üzere baş aşağı iniyordu.

Hiç unutamadığım bir manzaraydı. Birebir yaşanılması pek olası olmayan yüksek dalgaların önünde geminin kahramanca yol alışı hala bir fotoğraftan öte bir video gibi hafızamdadır. Rüzgâr da en kuvvetlisinden ıslık çalıyordu…

Deniz kenarında ve Pirenelerin dibinde ideal bir konuma sahip Biarritz, Bask Bölgesinin kalbinde yer alan farklı kültürlerinin kaynaştığı, gelişen bir spor, kültür ve lezzetli yemek merkezidir. İyi yaşam koşullarıyla, rahatlığıyla, yaratıcı sanatıyla, plajlarıyla, dağ manzaralarıyla ve ılımlı havasıyla ideal bir yer.  

Biarritz, Plaj Yolunda / Mayıs 2017 / Fotoğraf: Fethi Denizmen

İlgi duyanlar için sörf noktaları, golf ve rugby sahaları, Bask Pelota sahaları, festival alanları ve olağanüstü ortamları var.

Pelota, Bask Ülkesi’ndeki en popüler sporlardan birisi, fronton olarak adlandırılan topla duvara karşı oynanan oyun. Squash ve hentbol kombinasyonuna benzer şekilde, elinizle, raketinizle veya ağaç sopanızla oynayabilirsiniz. Pelota hızlı hareket edilmesi gereken bir oyun; bire bir veya bir takım halinde oynayabilirsiniz.

Daha Önce Duymadığınız Bilbao Kökenli Bir Spor "Pelota" - Rotka

Biarritz, Plaj, Mayıs 2017 / Fotoğraf: Fethi Denizmen

Bir Markaya İlham Veren Biarritz

Gabrielle Bonheur Chanel, (1883 - 1971) şarkıcılık yaptığı zamanlarda kullandığı takma ismi Coco Chanel ile 1915 yılında geldiği Biarritz’e hayran kalır ve kumarhane karşısındaki bir villada ilk moda evini kurar. Zarafet ve konforu uzlaştıran tasarımları, uluslararası bir müşterinin dikkatini çeker ve ilk çıkışına damgasını vurur. Avuç içine sığan yuvarlak şekilli hafif bir şişe ve kumsalda dalgaları anımsatan doğal malzemelerle tasarlanmış şık bir kol.

1920’lerin yazında Coco, Biarritz’de bir butik daha açar. Bu esnada Rus siyasi göçmen Dük Dmitri Pavlovich ile tanışır. Egzotik sevgilisinden yeni fikirler öğrenen ve ilham alan Coco, yine Dmitri aracılığı ile tanıştığı Rus parfümör ile uzun bir araştırma ve çalışma sürecine girer. Deneylerle geçen ayların ardından kendisine sunulan on örnek arasından Coco, 5.’yi seçer. Doğal esanslarla değil sentetik bileşenlerle hazırlanan ilk parfüm olma özelliği taşır.

Chanel: Bir Marka Hikayesi (oggusto.com)

Plaj - Bir Başka Açıdan / Fotoğraf: Fethi Denizmen

Biarritz’de zamanı yavaşlatarak, keyfini çıkararak, genelde yürüyüş mesafesindeki güzellikleri izleyerek, kalacağınız zamanı güzelce değerlendirmeli derim.

Miremont: Dolaştınız, gezdiniz, peki ya sonrası?  Dinlenme, çay, kahve ve güzel bir tat için önerim.

1872’de oluşturulan çay odası olan Maison Miremont, Biarrtiz’in en eski efsanevi güzelliklerinden biridir. Mayıs 2017 /  Fotoğraf: Fethi Denizmen 

Tarih ve zarafet dolu harika bir patisserie.

Müzeleri de var gezilecek;

Asiatica Müzesi:

Doğu’nun esintileri, büyüleyici bir atmosferde Asya sanatı, yarı ışıkta sergilen işler, 4 bin yıllık tarihin izleri.

MUSÉE D’ART ORIENTAL-ASIATICA - Specialised museum - Biarritz Miarritze (64200) (petitfute.co.uk)

Petit Futé's opinion on MUSÉE D’ART ORIENTAL-ASIATICA

Çikolata Müzesi

Kendinizi çarpıcı sahil şeridinden çekmeyi başaranlar için bu büyüleyici müze, plaja sadece kısa bir yürüyüş mesafesindedir. Müze, çağlar boyunca çikolatanın tarihini inceleyen ve popüler tüketimine kadar üretim aşamasına ışık tutan ayrıntılı bir sergiye ev sahipliği yapıyor. Müzeye girişte ayrıca, herhangi bir çikolata sevgilisinin kalbi olan turun sonunda ücretsiz çikolataların yanı sıra kremalı sıcak çikolata da sunulmaktadır. 

Biarritz Chocolate Museum | The French Atlantic Coast (the-french-atlantic-coast.com)

Biarritz çikolata müzesi 

Deniz Müzesi (Biarritz Akvaryumu)

(Musée De La Mer De Biarritz)

Deniz Müzesi, Biarritz'de harika bir gün geçirmek için başka bir mekandır. Müzede 150'den fazla farklı balık türü ve Biscay Körfezi ve diğer okyanuslardan gelen diğer renkli ve heyecan verici vahşi yaşamı içeren 24 akvaryum bulunmaktadır. Ziyaretçilerin her sabah beslenen fokları ve ayrıca bu yırtıcı hayvanlarla yakın ilişkiler için bir köpekbalığı mağarasını izleyebileceği bir sualtı izleme platformu sunan bir mühür havuzu bile var.

Office de tourisme de Biarritz

Civar Yakın Kasabalar:

Bayonne:

Güzel manzaralı bir kanal kenti. Biarritz’den otobüs ile sadece yarım saat. 

Bayonne- Mayıs2017

http://www.euskoguide.com/places-basque-country/france/bayonne-tourism/

San Sebastian:

Daha önceki yazımda detaylı yazmıştım Sen Sebastian’ı. Ayrı ayrı birkaç gece kalmanıza değebilir, tabii zevklerinize isteklerinize de uygun düşüyorsa...

La Concha- San Sebastian Gün Batımı /Mayıs 2017 / Fotoğraf: Fethi Denizmen

Trenle önce sınır kasabası Hendaye’ye, yaklaşık 25 dakika sürüyor. Sonrasında Donostia (Sen Sebastian) trenine aktarma trenle yaklaşık 35 dakika.

San Sebastian Tourism (sansebastianturismoa.eus)

Pandeminin en kısa sürede bitmesi ve bol gezmeler dileğimle...

30 Nisan 2021

Heybeliada

Fethi Denizmen

Kültür, Sanat, Gastronomi ve İşte San Sebastian!Bilbao gezisinde mutlaka Basklıların ‘Donostia’ olarak adlandırdığı San Sebastian şehrine ve civardaki harika güzellikteki kasabalarını gezmek planınıza dahil olur.

 

Yorumlar
Kalan Karakter 800
Pınar Özdemir
Sayenizde bilmediğimiz birçok güzellikleri keşfetme imkanımız oluyor teşekkürler...
Hülya İŞLEK
Yazılarınızı okumak çok keyifli. Teşekkürler 🥰
Mert Öncü
Çok güzel yine. Şimdi okudum. Okuyunca gezesim geldi valla. Bu yazının ne kadar güzel olduğunu gösteriyor bence
Nesrin Tezcan
Çok güzel anılar & anlar, ince detaylarla konuşan kaleminize sağlık💐
Gülay Tangöze
İşte yine birlikte yaptığımız Fransa'nın özel say fiye yerlerinden biri olan Biarrits gezimiz tadı damağımızda kalaraktan şık pastaneleri butikleri sahil şeridindeki plajları ve balıkçı restoranları unutulacak gibi değildi. Denizmenler ile yaptığımız çok zevkli bir seyahat idi. Umarım her şey düzeldikten sonra tekrar yeni ufuklara yelken açarız.
Cemal Çalımer
Biscay korfezin şahane gezmek görmek kadar güzel bir şey yok kutlarım ve devamını dilerim
Nesrin Tezcan
Çok güzel anılar & anlar, ince detaylarla konuşan kaleminize sağlık💐
Okan Çeltek
Fethi, sana yetişemiyorum, yazılarına yetişemiyorum. Devamlı ve sık yazman nedeniyle yazıları özümseyip yorum ve methiyelerimi sıralamakta güçlük çekiyorum, haberin olsun. Sevgilerimle

Moneye 7/24 Her An Seninle!

Yaptığın harcama istek miydi yoksa ihtiyaç mıydı? Peki kendine koyduğun “ev” ya da “araba” hedefinde yolun neresindesin? Bu ay ne kadar para harcadın? Sor, Moneye sana söylesin.

Google Play App Store