Bir Para Durumu Hikayesi

Pandeminin ve yasakların vermiş olduğu baskı ve gelişmiş olma hissiyle Özlem Denizmen'e yazmıştım. "Kahramanmaraş'tan dünyaya bir pencere açmak istediğimi söyleyip, insanlara bir faydam olsun istiyorum" demiştim. Sonra kendimi burada (paradurumu.com'da) yazarken buldum. Sonra neler mi oldu?

Hayat daima öğretir. Lao Tzu'nun dediği gibi 'Bir orman tek bir tohumla gelişir.'

Pandeminin ve yasakların vermiş olduğu baskı ve gelişmiş olma hissiyle Özlem Denizmen'e yazmıştım. "Kahramanmaraş'tan dünyaya bir pencere açmak istediğimi söyleyip, insanlara bir faydam olsun istiyorum" demiştim. Sonra kendimi burada (paradurumu.com'da) yazarken buldum. Sonra neler mi oldu?

Finansal okuryazarlıkla çok önce tanışmış, para iradesini bilen, bu konuda okuyan biriydim. Ancak ne zaman burada yazmaya başladım ne kadar çok araştırma okudum o zaman paraya ve yaşama bakışım tamamen değişti. Burada "kendinize ek iş yolu bulun" yazıyor, "evlenmeden önce eş adayınızla parayı konuşun" diyor, "istek mi ihtiyaç mı diye kendinize sorun" diye kaleme alıyordum. Özlem Hanım'ın kitabını okuyor, videolarını izliyor ve kendi finansal hatalarıma bakıyordum. Daha anlamlı yazmak, yazdığımı daha da anlamlandırmak için yazmadan önce veya yazdıktan sonra çoğu şeyi uygulamaya koyuldum.

  • Burada staj yaparken iş buldum, burada yazmaya devam ettim, aynı zamanda asıl işimin çıkışlarında başka bir iş daha yapmaya başladım.
  • Bütçemi yazarak yapmaya karar verip, banka kartı ekstremi okuyup harcamalarımı kategorize ettim. Böylece daha çok harcadığımı, nereye ne harcadığımı görme fırsatı buldum.
  • Her ay mutlaka ya gram altın ya da dolar aldım.
  • Bütün bunların sonunda evlilik sürecine girdiğimde parasal risk algılarımız üzerine, kişisel para karakterimizin neler olduğuna dair bir konuşma gerçekleştirdik ve bunun şu an ev idaremiz üzerinde ne kadar faydalı olduğunu gördük.
  • Birikimimle çeyiz aldım, fazla eşyaya gerek duymadığım için ekstradan bir mobilya takımı (misafir odası), fazladan tabak takımları, fincan takımları almadım.

Bütün bunları Özlem Denizmen'in benim içerik yazma konusunda muallakta kaldığım noktada bana güvenip üzerine koymama fırsat vermesiyle oldu. Hala Moneye ve paradurumu.com'u bir kılavuz olarak alıp, her gün okumaya ve izlemeye devam ediyorum. Ve uygulayabildiğim kadar uygulama çalışarak daha sürdürülebilir bir finansal gelişim sağlıyorum.

Yaz Tatilinizde Finansal İyilik Haline GeçinBirçok hane halkı, COVID-19 salgını nedeniyle hava yolculuğuna ara verdi. Aileler bu yaz tatilinde kara yollarını tercih ederek hem güvende kalacak hem de para biriktirecek.

 

Etiketler Sizden Gelenler
Yorumlar
Kalan Karakter 800
Fethi Denizmen
Anlatiminiz ilgimi cekti bi seyler yazma duygusu vetdi bana kazandığıniz parayı akılcı ve doğru kullanımı, kısaca hayatına dokunmuş Finansal okuryazar olmanız harika. PD ve Moneye hergun yenilikler sunduğunu görebiliyorum, demek ki takip edebiliyorsunuz yeni bilgilere ulaşmak için Tebrik ederim Bu arada dolar altın almaya devam Etmen sürdürülebilirlik. açısından harika Bunları yaparken olabildiğince hayatının tadını kendini iyi hissettirecek şekilde devam etmenizi ve ilaveten samimi dostlar da bitiktirdiğinizi saniyorum. Anlatımınız bunu veriyor okuyana Para harcama ve tatil seyahat keyfinizi de bi arada götürebiliyorsanız ne mutlu size Yolunuz guzel ve acik olsun

Moneye 7/24 Her An Seninle!

Yaptığın harcama istek miydi yoksa ihtiyaç mıydı? Peki kendine koyduğun “ev” ya da “araba” hedefinde yolun neresindesin? Bu ay ne kadar para harcadın? Sor, Moneye sana söylesin.

Google Play App Store