Yaz Tatilinizde Finansal İyilik Haline Geçin

Birçok hane halkı, COVID-19 salgını nedeniyle hava yolculuğuna ara verdi. Aileler bu yaz tatilinde kara yollarını tercih ederek hem güvende kalacak hem de para biriktirecek.

Birçok hane halkı, COVID-19 salgını nedeniyle hava yolculuğuna ara verdi. Aileler bu yaz tatilinde kara yollarını tercih ederek hem güvende kalacak hem de para biriktirecek.

Araştırmalar, Amerikalıların bu sezon 700 milyon seyahate çıkacağını ve bu seyahatin %97'sini karayolu seyahatlerinin oluşturacağını tahmin ediyor. Uçakla seyahatin seyahat hacmi %74 azalırken araba yolculukları yıldan yıla sadece %3 oranında azalacak. Tüketicilerin tatil yapmak için can attıkları açık.

Radarınızda bir yaz yolculuğu varsa, tasarrufunuzun sizi bütçenizin artanını boşa harcamak için kandırmasına izin vermeyin. Araba kullanmak uçmaktan daha uygun fiyatlı olsa da, her küçük masraf hızla artabileceğinden bütçenize dikkat etmeniz önemlidir.

Yaz seyahatlerinizi bütçeyle en efektif şekilde kullanmanıza yardımcı olacak yedi adet yol gezisi ipucunu burada bulabilirsiniz. 

1. Finansal hesaplarınızı güvende tutun.

Yolcular genellikle, en az şüphelendikleri anda kredi kartı bilgilerini çalmak isteyen hırsızlar tarafından hedef alınır. Bu nedenle finans şirketleri, özellikle banliyölerde olağandışı harcama faaliyetleri fark ettiklerinde, müşterilerini dolandırıcılığa karşı korumak için ekstra önlemler alırlar. Ancak, hesaplarınız kilitlenirse ve ihtiyacınız olduğunda paranıza erişemezseniz bu sizin için sorun olabilir. Seyahatiniz öncesinde bankanızı ve kredi kartı şirketinizi ziyaret etmeyi planladığınız çeşitli şehirleri belirtip uyararak bu senaryodan kaçınabilirsiniz.

Duraklarda nakit ödeme yapmak ve herhangi bir kredi kartı makinesini olası onaysız değişikliklere karşı kontrol etmek, yoldaki dolandırıcılıklara karşı korunmanın diğer yollarıdır.

2. Bir hesaplama yapın.

Yola çıkmadan önce aracınızda rutin bir bakım kontrolü yaptırın, böylece seyahatinizi aksatabilecek ve ayrıca toplam seyahat harcamanıza devasa bir yol yardımı faturası ekleyecek herhangi bir sorunla karşılaşmazsınız. Binek otomobillerin %40'ında en az bir adet az şişirilmiş lastik bulunduğunu ve bunun da lastiklerin hasar görmesine ve yakıt verimliliğinin düşmesine yol açabileceğini göz önünde bulundurarak, aracınızı şimdi daha büyük bir ücret ve sorunla uğraşmak ve hiçliğin ortasında beklenmedik sorunlarla uğraşmak yerine küçük bir fiyata kontrol ettirmek iyi bir fikir.

3. Yiyecek ve içeceklerinizi yanınıza alın.

Tuvalet molaları için dinlenme tesisleri kaçınılmazdır, ancak birkaç içecek ve atıştırmalık almak için dinlenme alanındaki mini markete girdiğinizde de bu maliyetli olabilir. Bu küçük satın alımlar zararsız görünse de hızla birikirler.

Bu tür duraklarda içeceklerin, atıştırmalıkların ve yemeklerin daha pahalıya mal olacağını unutmayın. Yolda toplam yiyecek maliyetinizi düşürmeye yardımcı olmak için portatif bir soğutucuyu su şişeleri ve diğer içeceklerin yanı sıra bazı sandviçler veya diğer atıştırmalıklarla paketleyerek önceden plan yapın. Fast food molaları söz konusu olduğunda, genellikle zincir restoranlar için kuponlar bulabilirsiniz, bu nedenle herhangi bir fırsat olup olmadığını görmek için telefonunuzda hızlı bir arama yapın.

4. Yakıt harcamalarınızda dikkat.

Oteller ve etkinlikler için bütçe yapmak, seyahatinizi planlarken işten bile değildir, ancak birçok insan seyahatleri sırasında yakıt için harcayacakları parayı gözden kaçırır. Bu masraf için bütçe yapmak önemlidir, ancak daha az yakıt için nereden yakıt alacağınızı bilerek de tasarruf edebilirsiniz. Örneğin, bazı mobil uygulamalar, gittiğiniz her yerde, genellikle otoyolun biraz dışında bulunan en iyi fiyatlı benzin istasyonlarını belirlemenize yardımcı olabilir.

Kredi kartını kaydırırken galon başına daha fazla ödeyebileceğiniz için nakit para bulundurmak da iyi bir fikirdir. Yakıtta indirim kazanmak için market ve gaz ödül programlarına kaydolmayı unutmayın. Örneğin, bazı uygulamalar harcamalarınıza bağlı olarak yakıtta indirimler sunabilir. Normal nakit kartınız bile belirli benzin istasyonlarındaki alışverişler için ekstra puan sunabilir, bu nedenle yakıt doldurmadan önce ayrıntıları kontrol edin.

5. Evcil hayvan bakıcılarını arayın.

Çoğu insan gezilerine evcil hayvanlarını da götürmek ister, ancak evcil hayvanlara izin vermeyen bir kumsalda güneşlenmek veya evcil hayvanlara izin vermeyen bir restoranda yemek yemek gibi aktiviteler planladığınızda bu bir güçlük olabilir. Bu, evcil hayvanınızı geride bırakıp bir evcil hayvan oteli için yüksek bir bedel ödemeniz gerektiği anlamına gelmez. Neyse ki, seyahat ettiğiniz her yerde sizi sevgi dolu evcil hayvan bakıcılarıyla buluşturan mobil uygulamalar aracılığıyla, ziyaret ettiğiniz şehre göre yerel köpek bakım seçenekleri bulabilirsiniz. Hedefinize vardığınızda, her paydaş için mükemmel uyumun sağlandığından emin olmak için her zaman bir buluşma planlayabilirsiniz. Ayrıca, mobil uygulama iletişim, transfer ve ödemenin temassız olmasını kolaylaştırır. Böylece güvende kalabilirsiniz.

6. Daha ucuza son dakika konaklamasını engelleyin.

Yolculuğunuz için belirli bir planınız veya rotanız yoksa, otel planlamak zor olabilir. Ancak, rezervasyon günü için son dakikaya kadar beklemek pahalı olmak zorunda değildir. Bazı uygulamalar, bulunduğunuz yere göre yüzde 70'e varan indirimlerle size lüks konaklamaların listesini sunarlar. Bazıları ise değiştiremeyecekleri bir otel rezervasyonuna takılıp kalmış diğer gezginlerle sizi buluşturur ve bu rezervasyonu piyasa fiyatının altında satın almanızı kolaylaştırır.

7. Mobil veri kullanımına dikkat edin.

Yolda, yol tarifleri için haritalara erişecek, müzik çalacak, sosyal medyaya resim yükleyecek, video izleyeceksiniz ve veri kullanımınız hızla artacak. Bu da planlarınızı yavaşlatabilir. Her zaman daha fazla veri satın alabilirsiniz, ancak daha uygun fiyatlı seçenekler de yok değil. İlk olarak, e-postanızı kontrol etmek, sosyal medya gönderilerini güncellemek ve dinlenme duraklarında veya otelinizde restoran incelemelerini okumak gibi şeyler için ücretsiz Wi-Fi kullandığınızdan emin olun.

Ayrıca internete bağlıyken harita yol tariflerini ve çocuklarınız için Netflix şovlarını indirebilir ve daha sonra bağlantı olmadan erişebilirsiniz, daha fazla veri için ödeme yapmanız da gerekmez. Bir bilgisayar korsanı pusuya yatmış olabileceğinden, ücretsiz bir İnternet kaynağına bağlanırken çevrimiçi bankacılık oturum açma bilgileriniz veya kredi kartı bilgileriniz gibi hassas kişisel bilgileri paylaşmamaya dikkat edin.

 

Hollywood Filmlerinden Kaç Tanesi Gerçekten İyi?Yayıncılıktaki devrim yalnızca film prodüksiyonu ve dağıtımı kurallarını yeniden yazmakla kalmadı, aynı zamanda Hollywood'un büyük stüdyo filmlerinin değerlendirilme şeklini de tamamen değiştirdi ve teknoloji devleri de piyasaya çıkan yeni filmlerin sayısında radikal bir artışa yol açtı.

 

Yorumlar
Kalan Karakter 800

Moneye 7/24 Her An Seninle!

Yaptığın harcama istek miydi yoksa ihtiyaç mıydı? Peki kendine koyduğun “ev” ya da “araba” hedefinde yolun neresindesin? Bu ay ne kadar para harcadın? Sor, Moneye sana söylesin.

Google Play App Store