Aşk, Birlikteliğin Gücü ve Kalp Kalesi

Genç adam, o sene başka şehirde yepyeni bir hayata başlamıştı. Yeni iş yerinin ona bambaşka bir dünyanın kapılarını açacağını bilmeksizin.

(Boldt Castle)   

Genç adam, o sene başka şehirde yepyeni bir hayata başlamıştı. Yeni iş yerinin ona bambaşka bir dünyanın kapılarını açacağını bilmeksizin. Geldiği şehirde genelde otel mutfaklarında çalışırken yaşadığı dönemde dünyada tek örneği olan, zengin iş adamlarının kurduğu ve sadece erkeklerin gidebildiği bir Şehir Kulübünde buluvermişti kendini. 

Hayalleri, merakı, sorgulayıcı kafa yapısı, insan ilişkileri ve vizyonu sayesinde henüz 25 yaşında olmasına karşın birçok özelliğe sahipti. Şehir Kulübünün üyeleri giderek onu daha çok beğenmeye başlamışlardı. Bu beğenilme sorumlu yöneticinin de dikkatini çekmiş ve çok kısa bir süre sonra genç adamı yardımcılığına terfi ettirmişti.

İşte o günlerin birinde yolu bir genç kız ile kesişir. Her ikisi de durur, birbirlerine bakar, gülümserler, kalp atışları hızlanmış, gözler karşılıklı olarak kitlenmiştir. Genç adam, ilk görüşte âşık olmak demek ki buymuş diye geçirdi içinden. Aşk kelimesi bile heyecan vericiydi. O nasıl yüksek bir duygudur, ne heyecandır, durduramazsın küt küt çarpan yüreğinin sesini ve nefes alıp verişini... Aynı anda da mutluluk hormonların sarmalamıştır tüm benliğini. 

                     
Love Story | Boldt Castle: a Virtual Tour (wordpress.com)

O günün gecesinde kendiyle baş başa kaldığında tüm çocukluğu, daha 13 yaşındayken uzun bir gemi yolculuğu sonrası geldiği şehirdeki yaşamı bir film şeridi gibi gözünün önünden geçmeye başladı. Kuzey denizlerinin bir ada kasabasında gel git işlerinde koşturarak geçmişti ilk çocukluk yılları. Hayatı tanımadan beş parasız kendini bir gemide ve sonrasında vardığı o büyük şehirde otel mutfaklarında bulduğunda hayallerinden hiç vazgeçmemişti. Çalışarak, sorgulayarak ve iyi ilişkiler kurarak, çok başarılı olmak adına.

Aşk ateşinin tohumları kısa sürede çiçeklerini açmıştı. Ancak ilginç tesadüf ki daha on beşli yaşlardaki kızın babası, genç adamın aynı zamanda iş yerindeki patronuydu. Baba Wlliam Kehrer kızının içinde yaşattığı duygulara, yardımcısı George ile birbirlerine olan aşkına ve sevgilerine daha fazla karşı koyamayacağını anlayıp, evlenmelerin yolunu açmıştı.

Louise Augusta Kehrer ile George Charles Boldt 14 Haziran 1877’de evlenirler.  Evliliklerini takip eden altı yıl içerisinde bir erkek ve bir kız çocukları dünyaya gelir.

1864 yılında Baltık Denizindeki bir adadan çocuk yaşta göç edip New York’ta yıllarca zorlu bir yaşam sürecinden sonra çalışmaya başladığı ve patronun kızı ile evlendiği zamanın meşhur “Philadelphia Club” tam bir zenginler kulübüydü. Kulüp üyelerine de düğün hediyesi olarak yeni evli çiftlere bir butik otel sahibi olmalarında yardımcı olmak yakışık alırdı! 

Bu düğün hediyesiyle Philadelphia’da adı daha sonra Bellevue-Stratford olacak otelin temelleri atılmıştı. George ve Louise sevgilerinin ötesinde iş hayatlarında da genç yaşlarından itibaren birbirini tamamlamış, vizyon sahibi olmuşlardı.

Servet birikmeye başlamıştı. Buradaki başarı New York’taki Waldorf Oteli yöneticiliğini ve sonrasında sahipliğini getirmişti Boldt’a.  Louise devamlı olarak kocasının yanında ve ona yardım etmekteydi. Tüm yatak odalarının iğnelik gibi lüks eşyalarla süslenmesini sağladı ve her odaya mumlar ve taze çiçekler yerleştirdi. Mumlar elektrik arızalanması halinde kullanılması içindi.

Louise ve George her bir konuğun konaklamalarından memnun olduğu ve keyif aldığından emin olmak için birlikte özveri ile çalıştılar. Müşteriler her zaman haklıdır diyerek hareket ettiler. İnsanların tekrar tekrar gelmelerini sağlıyorlardı. Louise ve George sanki gökyüzünde yapılmış mükemmel bir eşleşme gibiydiler.

Üç dakikalık Boldt Kalesi videosu:

Şehrin tüm koşuşturmasından uzakta ailece vakit geçirmek için çok beğendikleri 1000 Adalar’dan (Thousand Islands) 1895’de bir ada satın alırlar. Karısı Louise’e son derece aşık Boldt sevgisinin bir göstergesi olarak bu bölgedeki bir adaya görkemli bir kale yapmaya karar verir. 1900’den başlayarak aralarında taş ustaları, marangozlar ve sanatçılar da bulunan 300 işçi, tünellerle tamamlanmış 120 odalı kaleyi şekillendirir. İtalyan bahçeleri, asma köprü, kule, güvercinlik dahil tek bir detay ve masraftan kaçınılmadı. Yazları inşaat sürerken, ailesi yine kendine ait yakın bir çiftlikte zamanı geçirmekteydiler.

www.boldtcastle.com

Ocak 1904’te Boldt, Ada’ya bir telgraf çekerek “tüm inşaatların durdurulması” emrini verir. Zira sevgili karısı Louise aniden hayata veda etmiştir. Kalbi kırık adam aşkının bir anıtı olarak yapıyı geride bırakarak, Ada’ya asla geri dönmez.

3 Kasım 3021

Heybeliada

 

Love and tragedy in a fragment of New York history - Boldt Castle - MilesGeek ✈️

Official Boldt Castle Website – Alexandria Bay NY in the Heart of the 1000 Islands — 1000 Islands NY tour St. Lawrence River                      

George Boldt Built a Fairytale Castle for His Wife | by Kassondra O'Hara | History of Yesterday

Yorumlar
Kalan Karakter 800
Pınar Özdemir
Aşkın güzelliği sonu maalesef hüzünlü ama dolu dolu yaşanmış bir hikaye...
Ethel Hazar
Aşk sen nelere kadirsin ama bu öyküde kadinami üzüleyim adamami bilemedim Yazık ikisinede
Efnan Akpulat
Sonsuz aşkın sembolü Bolt Castle’a bir gün mutlaka gideceğim....
Ergül Güvenç
Ne guzel bir yazidir hepsini birarada yasamak hem sevmek diyelim ona ask gecici olabilir hemde birbirini tamamlamak nerede hepsini birden yasamak olsa olsa hoslanmak diyelim

Moneye 7/24 Her An Seninle!

Yaptığın harcama istek miydi yoksa ihtiyaç mıydı? Peki kendine koyduğun “ev” ya da “araba” hedefinde yolun neresindesin? Bu ay ne kadar para harcadın? Sor, Moneye sana söylesin.

Google Play App Store