Sağlık Sigortasında Ömür Boyu Yenileme Garantisi Nedir?

2013 yılında yürürlüğe giren yeni uygulamayla birlikte sigorta şirketleri ömür boyu yenileme garantisi sunuyor. Ömür boyu yenileme garantisiyle birlikte sigorta şirketleri, ciddi hastalık geçiren ve özel sağlık sigortasını çok sık kullanan müşterilerinden ek bir prim talebinde bulunamayacak.

2013 yılından önce sigorta şirketinden ömür boyu yenileme garantisi alsanız bile sigortanızı sık kullanmanız durumunda ek prim uygulanabiliyordu. Yeni giren uygulamayla birlikte ömür boyu yenileme garantisi tüketicinin lehine oldu. Ağır hastalık geçirseniz bile sigorta şirketleri ek prim talebinde bulunamayacak.

Yeni Uygulama Tüketiciyi Koruyor

5 yıl önce yürürlüğe giren uygulama öncesinde de sigorta şirketleri ömür boyu yenileme garantisi sunuyordu. Fakat 2013'den sonra yapılan yeni uygulamayla birlikte haklar daha belirgin olarak çizildi. Ömür boyu yenileme garantisi aldığınız zaman sigorta şirketleri sizden ek prim talep edemez ve imzalamış olduğunuz limitlerden aşağıya inemez.

Tedavi Yöntemini Değiştirirsek Ömür Boyu Yenileme Garantisi Yanar Mı?

Bilindiği üzere sigorta şirketleri size iki seçenek sunuyor. Ayakta tedavi yöntemi ve yatarak tedavi yöntemi. Bazı durumlarda ayakta tedaviyi yatarak tedavi planına çevirebiliyoruz. Bu tip durumlarda da akıllara 'ömür boyu yenileme garantim yanar mı?' sorusu geliyor. Bu durumda ömür boyu yenileme garantiniz yanmaz. Fakat sigorta sahibi teminat alanını genişletmek isterse sigorta şirketinin risk değerlendirmesini yeniden yapma hakkı var.

Kaç Yıl Sonuna Ömür Boyu Yenileme Garantisi Sunulur?

Sigorta şirketlerine göre ömür boyu yenileme garantisi yıllara göre farklılık gösteriyor. Bazı şirketler 3 yıl sonunda bazı şirketler ise 4 yılın sonunda ömür boyu yenileme garantisi sunuyor. Ömür boyu yenileme garantisi hakkı kazandıktan sonra çıkan hastalıklar için herhangi bir ek prim uygulanmıyor.

İş Değiştirince Ömür Boyu Yenileme Garanti Hakkı Yanar mı?

Ömür boyu yenileme garantisinde iş değiştirirken sıkıntı yaşanabilir. Eğer işvereniniz farklı sigorta şirketleriyle çalışıyorsa ömür boyu yenileme garantiniz yanabilir. Ömür boyu yenileme garantinizin yanmaması için 30 gün içinde yeni sigorta şirketine teminat başvurusu yapmanız gerekiyor. Ömür boyu yenileme garantinizi başvuru yaparak diğer sigorta şirketinize devredebilirsiniz.

Yorumlar
Kalan Karakter 800