Hırsızlık Sigortası Nedir, Neler Dahildir?

Evinize hırsız girmesi halinde kaybınızı telafi eden hırsızlık sigortasının genel şartları nelerdir, neleri kapsar ve nasıl yaptırılır?

Hırsızlık sigortası, toplumda sağlık sigortası kadar ilgi çekmese de son derece faydalı ve günden güne değeri bilinmeye başlanan bir sigorta çeşidi. Üstelik sadece sigorta şirketleri değil bankalar da hırsızlık sigortası artık yapabiliyor.

Evinize alarm kurdunuz ve tatile gitmeye karar verdiniz. Tatilden döndükten sonra maalesef beklenmedik bir manzarayla karşılaştınız. Evinize hırsız girdi ve birçok eşyanız çalındı. Değerli eşyalarınızı ya da paranızı bankaya koysanız bile evde bulunan elektronik aletleriniz gitti. Alarm ise pek bir işe yaramadı. Bu durum hem maddi zorlukları beraberinde getirabilir ama eğer hırsızlık sigortası yaptırdıysanız, bu masraflarınızı karşılamanız mümkün hale geliyor.

Hırsızlık sigortası yaptırarak eşyalarınızı güvence altına almış oluyorsunuz. Hırsızlık boyutunun maddi tarafının yanında manevi tarafı da bulunuyor.  Bu tip durumlarda hırsızlık sigortası sizi güvence altına alıyor. Hatta kimi hırsızlık sigortası şirketi yaşanan bu kötü durum karşısında başka yerde konaklama imkanı sunuyor.

Hırsızlık Sigortasının Genel Şartları Neler?

Her poliçe de olduğu gibi hırsızlık sigortasının da genel ve özel şartları bulunuyor. Özel şartları sizin belirlediğiniz hırsızlık sigortası ona göre fiyatlandırılıyor. Genel şartlara baktığımız zaman ise hırsızlık sigortası şartları şu şekilde; zorlama yoluyla eve girmek, kilidi kırarak ya da şifreyi çözerek mülke izinsiz girmek, anahtarla zorlayarak eve girmeye çalışmak, gizli yerlerde saklanarak evde bulunmak, öldürme, yaralama gibi yaşanacak kötü olaylar karşısında hırsızlık sigortası sizi güvence altına alıyor.

Hisse Senedi Hırsızlık Sigortasına Dahil Mi?

Evde değerli eşyalarınızın yanı sıra değerli evrağınız da olabilir. Örneğin yaptığınız bir hisse senedi anlaşması. Belki hırsız bunu çalmak için uğraşmayabilir ama bunlar da sizin değerli eşyalarınız. Eğer bu eşyalarınızı kilit altında sakladıysanız, hırsızlık sigortası kapsamında güvence altına almış oluyorsunuz.

Yorumlar
Kalan Karakter 800