Sarılmak neden önemlidir?

Araştırmalar kucaklaşmanın hastalıklara, yanlızlığa, depresyona, strese iyi geldiğini gösteriyor. Bakın vücudunuzda başka ne gibi değişiklikler oluşmasını sağlıyor…

1 6 SARILMANIN FAYDALARI
SARILMANIN FAYDALARI

Aile Terapisti Virginia Satir, yaşamımızı sürdürmemiz için günde 4 kez, iyileşmek için 8 kez, gelişmek için 12 kez sarılmamız gerektiğini söylüyor. Araştırmalar sarılmanın pek çok faydası olduğunu gösteriyor. Bunlardan ilki; bağışıklık sistemine katkısı.

Kucaklaşmak bağışıklık sisteminin güçlenmesine yardımcı oluyor. İnsan vücudunda tiroid bezinin altında, göğüs boşluğunda, soluk borusunun önünde yer alan timüs bezi, kucaklaşmayla harekete geçerek al yuvarların üretimini arttırarak vücudu daha sağlıklı hale getiriyor.

Timüs bezi ayrıca salgıladığı hormonlarla kişide rahatlama ve mutluluk duygusunu da oluşturur. Timüs bezi uyarıldığında bedenin kimyası değişiyor ve sinir sistemi sakinleşiyor, beyin fonksiyonları hızlanıyor ve bu da kişide rahatlama duygusuna araç oluyor. Anadolu kadınlarının üzüldüklerinde bağırlarına vurmalarının, farkında olmadan rahatlamak için timüs bezini harekete geçirmekle alakalı olduğu da söyleniyor.

2 6 ÖFKE DUYGUSUNU BASTIRIR

Kucaklaşmak anında oksitonin seviyemizi yükseltir, bu da yalnızlık ve öfke duygusunu bastırır. Kucaklaştığınızda belli bir süre öyle kalmak ise motivasyon ve mutluluk sağlayan serotonin hormonunun yükselmesini sağlıyor.

3 6 ÖZEL OLDUĞUMUZU HİSSETTİRİR

Kendimize olan güvenimizi arttırıyor. Kucaklaşma bizlere sevildiğimizi ve özel olduğumuzu hissettirir.Özellikle çocuklar için sarılmak ve sevgi gördüğünü hissetmek oldukça önemlidir. Bu şekilde sevildiğimizi hisseder ve aynı şekilde başkalarına da sevgi göstermeyi öğreniriz.

4 6 BİRÇOK DUYGUYU TETİKLER

Güven duygusu gibi samimi iletişim oluşmasına yardımcı oluyor. İletişim kurmanın son derece duygusal bir şekli olan kucaklaşmak,  empati yeteneği, cesaret, arzu, mutluluk ve diğer birçok duyguyu tetikliyor.

5 6 20 SANİYE SÜREN SARILMA

North Carolina Üniversitesi’nde yapılan araştırmada, stres altındayken salgılanan kortizol hormonunun, en az 20 saniye süren bir sarılmadan sonra özellikle kadınlarda düştüğünü söylüyor. Sarılmak stres seviyesini düşürüyor ve ruh halini iyileştiriyor.

6 6 DEPRESYON RİSKİNİ AZALTIR

Kanada’da yapılan bir araştırmanın sonuçlarına göre, sıkı ve içten bir sarılma, içinizdeki olumlu ve iyi duyguların açığa çıkmasını sağlıyor.

Karamsar düşüncelere kapılmayı engellediği gibi, düzenli sarılanların ruh sağlığını da dengede tuttuğu ve depresyon riskini azalttığı belirtiliyor.

Yorumlar
Kalan Karakter 800