Alışveriş sepetiniz kalbinizin de dostu olsun!

Alışveriş sepetinin tansiyonunu yükseltmeyen ve kalp için faydalı gıdalarda doldurmanız için önemli tüyolar...

1 5 BESLENME UZMANI LİSTEYİ HAZIRLADI
BESLENME UZMANI LİSTEYİ HAZIRLADI

Kalp dostu gıdalar seçerken içinizin rahat etmesi için, Anadolu Sağlık Merkezi’nin stratejik iş birliği içerisinde olduğu Johns Hopkins Üniversitesi'nden Beslenme Uzmanı Joshua Nachman bir alışveriş listesi hazırladı. Nachman, “Esas olan neleri yiyebileceğinizi düşünmektir. Bu bakış açısıyla ilerlemek sizi başarıya götürecektir” dedi. İşte Nachman’dan haftalık alışverişlerinizi, kalp dostu yiyeceklerle dolu bir serüvene çevirecek önemli ipuçları…

2 5 TANSİYONU DENGEDE TUTAN GIDALAR

Tansiyonu düşürme çabalarının önündeki engellerden birinin de tuz tüketimi olduğunu vurgulayan Johns Hopkins Üniversitesi’nden Beslenme Uzmanı Joshua Nachman, tansiyonu doğal yollarla düşüren, dengede tutan besinlere dikkat çekiyor ve içinde kalbi koruyan antioksidanlar, vitaminler ile potasyum, magnezyum ve kalsiyum gibi mineraller bulunan gıdaların tercih edilmesini öneriyor:

Kinoa (Bu çok amaçlı tahılı pirinç gibi tüketin)
Brokoli
Karalahana
Kuru fasulye
Lahana turşusu gibi fermente edilmiş gıdalar (Sağlığınız için konserveleri değil dondurulmuş ürünleri tercih edin)
Ham kakao çekirdeği (Tek başına yiyebilir, yoğurt ya da çaya ekleyebilirsiniz)
Kabak çekirdeği
Pisi balığı

İpucu: Tuzun lezzetinden vazgeçemiyorsanız iyotlu ve renkli deniz tuzuna yönelin. Bu, içinde besin maddesi bulunduğunu gösterir.

3 5 İYİ YAĞLAR MUTFAĞIN DEMİRBAŞI

Yağlar son zamanlarda kötü bir şöhretle anılsa da bazı iyi yağlar kalp dostu bir yaşam stilinde hayati öneme sahiptir. Bu doymamış yağlar (Tekli doymamış ve çoklu doymamış), kandaki kötü LDL kolesterol miktarını azaltarak kalp hastalıkları riskini düşürüyor. Nachman’a göre aşağıdaki "iyi yağlar" mutfakların demirbaşı olmalı:

Kabuklu yemişler ve tohumlar
Zeytinyağı (Mümkünse en yüksek kalite olan filtrelenmemiş, saf sızma, soğuk baskı, rafine edilmemiş zeytinyağı)
Avokado
Somon ve ton balığı gibi yağlı balıklar

4 5 HAFIZA SORUNU İÇİN NE ZAMAN ENDİŞE DUYULMALI?

Herkesin hafızası zaman zaman sorun çıkarabilir (Anahtarlarım nerede?). Bazı hafıza sorunları, dikkatsizlik veya aşırı yoğun bir gün geçirmek gibi normal ve geçici nedenlere bağlanabilir. Asıl endişelendirici durum, sürekli yaşanan hafıza sorunlarıdır. Bu nedenle hafıza kaybı ihtimalini en aza indirmek için elinizden geleni yapmakta fayda var. Johns Hopkins Üniversitesi Nöroloji Uzmanı Dr. Barry Gordon, “Hafıza, beyin fonksiyonlarının sadece ufak bir bölümünü kapsar; beyin sağlığınızı korumak için pek çok şey yapabilirsiniz” diyor.

5 5 HAFIZA İÇİN ÖNCE EGZERSİZ

Johns Hopkins Üniversitesi Nörobilim Departmanı Direktörü Dr. Rick Huganir, “Hafıza için en faydalı şey egzersizdir” diyor. Araştırmacılar bunun nasıl olduğunu tam olarak bilmese de, egzersiz ile beyne giden kan akışının artmasının, hafızayı oluşturan hücreler arasındaki bağları güçlendirdiği fikrinde yoğunlaşıyorlar. Diğer bir açıklama ise, egzersizin bu bağlantıları uyaran büyüme faktörleri gibi maddelerin beyinde salgılanmasını tetiklemesi şeklinde.

Yorumlar
Kalan Karakter 800