Geri Bildirim Nedir?

Geri bildirim, müşterinin yaşadığı deneyimle, şirketle, ürünle veya hizmetle ilgili görüşünü ifade etmesidir. ‘Feedback’ ifadesiyle de karşımıza çıkan geri bildirim nedir, işletmeler için neden önemlidir?

Müşteri beklentilerini anlamak ve memnuniyeti artırmak için işletmeler mümkün olduğunca geri bildirim almaya çalışırlar. Çoğu işletmede karşımıza çıkan şikayet /dilek kutusu da tam da bunun içindir. İşletmeler, oraya bildirilen görüşlere yönelik iyileştirmeler yapmak ister. Şirketler ayrıca telefonla, e-postayla veya anketlerle geri bildirim alma yoluna gidebilir.

Doğru sorular sorulduğunda, müşteriden daha faydalı bir geri bildirim alma olasılığı da artar. Alışveriş sitelerinde ve uygulamalarda karşımıza çıkan yıldızlama veya puanlama sistemi de bir yöntemdir.


Olumlu geri bildirimler, olumsuz geri bildirimler ya da öneri sunan geri bildirimler olabilir. Her türlü geri bildirim değerlidir. Memnun olan müşterileri elde tutmaya devam etmek, sorunları çözmeye odaklanmak ve önerileri değerlendirmek şirketin gelişmesine büyük fayda sağlar.


Geri bildirimler, şirketin kendini geliştirmesi açısından önemli olduğu gibi hedef kitle tanımada ve pazarlama odağını oluşturmada da etkin rol oynar.


Olumlu geri bildirimde bulunan müşteri kitlesi incelenerek, pazarlama stratejisi bu yönde kurulabilir.


Hatta, olumlu geri bildirimleri herkese açık ortamda, örneğin web sitesinde paylaşabilmek, diğer müşterilere referans olması açısından büyük katkı sağlar.

Yorumlar
Kalan Karakter 800