Esnaf İşsizlik Sigortası Nedir?

İflas eden esnaflar ve iş yerlerini kapatan vatandaşlar için işsizlik sigortası yakında ödenmeye başlayacak.

Yapılan çalışma kapsamında, 2020 yılından itibaren Esnaf Ahilik Sandığı kurulacak, tüm Bağkurlular, kendi işinde çalışanlar, her ay prim ödeyerek zorunlu sigortalı hale gelecek. Ödenecek primler ise asgari ücret zammıyla birlikte belirginleşecek. İşte Esnaf Ahilik Sandığı ile ilgili son gelişmeler...

2 7 AHİLİK SANIĞI UYGULAMASI NEDİR?
AHİLİK SANIĞI UYGULAMASI NEDİR?

Bildiğiniz gibi işçi statüsünde SSK’lı olarak çalışanlar için işsiz kaldıklarında maaş almalarını sağlayan işsizlik sigortası fonu bulunuyor. Esnaf Ahiliği Sandığı da, aynı kendi adına Bağ-Kurlu olarak çalışanların böyle bir sistemden faydalanması için kuruldu.


Uygulamanın 2018 yılında başlaması planlanmıştı ancak ertelendi. Bu uygulama 2020 yılında başlayacak.


2020 Ocak başından itibaren Bağ-Kurlular, Esnaf Ahilik Sandığı’na belirli bir ödeme yaparak üye olacak. Maddi sıkıntıya düşen, işyerini kapatmak durumunda kalan, iflas eden esnafın uğrayacağı gelir kaybı Esnaf Ahilik Sandığı’nda oluşacak fondan karşılanacak.

3 7 KİMLER AHİLİK SANDIĞINA ÜYE OLABİLİR?

Kendi adına ve hesabına bağımsız çalışanlar Sandık kapsamında Esnaf Ahilik Sandığı sigortalısı olacak. Bir anlamda Bağ-Kurlular sigortalanacak. Anonim şirket yönetim kurulu üyeleri de zorunlu olarak prim ödeyecek. Ancak jokey ve antrenörler, köy ve mahalle muhtarları, tarım alanında faaliyette bulunanlar ile isteğe bağlı sigortalılar kapsam dışında tutulacak. Tüm esnaf ve sanatkarlar zorunlu olarak sisteme dahil edilecek.

4 7 KAÇ LİRA KESİNTİ YAPILACAK?

Prime esas günlük kazancın yüzde 2’sini esnaf, Ahilik Sandığı için ödeyecek. Yüzde 1 oranında da devlet katkı yapacak. Ancak ödenecek günlük prim tutarı, prime esas günlük kazanç alt sınırının iki katı üzerinden hesaplanacak tutardan fazla olamayacak.


2020’nin Ocak ayından itibaren Ahilik Sandığı Sigortası için prim kesintisi yapılmaya başlayacak. 2020 yılına ait asgari ücret netleştikten sonra Sandık için ödenecek primler de belirlenmiş olacak. Esnaf Ahilik Sandığı primlerinin toplanmasında Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) yetkili olacak. Diğer tüm hizmetleri de yine SGK yürütecek.

5 7 NE KADAR ÖDEME YAPILACAK?
NE KADAR ÖDEME YAPILACAK?

Son 4 aylık prime esas kazançları dikkate alınarak hesaplanan günlük ortalama kazancın yüzde 40 oranında Sandıktan maaş alınabilecek. En yüksek alınabilecek maaş tutarı aylık asgari ücretin yüzde 80’ini (bugünkü asgari ücretle 2.040 lira ediyor)  geçemeyecek.

6 7 İŞSİZLİK MAAŞINDAN NASIL YARARLANILACAK?

İşsizlik sigortası fonundan faydalanmak için belirli şartların yerine getirilmesi gerekiyor.  Ahilik Sandığı’ndan faydalanmak için de bazı şartlar bulunuyor.


-Esnaf Ahilik Sandığı sigortalıları için sigortalılığın sona ermesinden önceki son 120 gün sürekli çalışmış olanlardan son 3 yıl içinde 600 gün faaliyetini sürdüren ve Esnaf Ahilik Sandığı primi ödemiş olanlara 180 gün (6 ay) işsizlik maaş ödenecek.

-900 gün faaliyetini sürdüren ve Sandığa prim ödemiş olanlar 240 gün (8 ay) maaş ödenecek. 1080 gün faaliyetini sürdüren ve Sandığa prim ödeyenler 300 gün (10 ay) maaş alabilecek.


-Sigortalıdan kesilen primler ve devlet payı iade edilmeyecek.

7 7 MAAŞ ALMA HAKKI NEDİR VE NASIL YAPILACAK?

Esnaf Ahilik Sandığı sigortalıları, iflas istemiyle mahkemeye başvurur ya da iflasa gerek kalmadan işyerini kapatırsa, 30 gün içinde İŞKUR’a başvurarak, maaş almaya hak kazanır ancak bunun için Sandığın prim ödeme koşullarını yerine getirmiş olmak ve herhangi bir prim borcunun bulunmaması gerekiyor.


Maaşlar her ayın 5’inde, sigortalının kendisine ödenecek.


Esnaf Ahilik Sandığı sigortalılığı sona ermesinden önceki en fazla 90 günlük süreye ilişkin Sandığa borcu olanlar, ödenecek maaştan bu prim borcunun tahsil edilmesi halinde maaş alabilecek. Bunun dışında prim borcu olanlar Sandıktan maaş alamayacak.


2020 başından itibaren prim ödenmeye başlanırsa ve tüm şartlar yerine getirilirse 2023 yılından itibaren işsiz kalan esnaf maaş alabilecek. Sandıktan işsizlik maaşı alan esnafın sosyal güvenlik primleri yatırılacak, sağlık hizmeti de sağlanacak.

Yorumlar
Kalan Karakter 800