Sizden Gelenler: Çekirdekten Öğretmek

Çocuklara tasarruf ve para konuları nasıl öğretilir? Siz sordunuz, Özlem Denizmen Posta Gazetesi köşesinde yanıtladı.

SORU: Yedi ve dokuz yaşlarında iki çocuğum var. İkisi de karne parası, bayram harçlığı ellerine geçen parayı hemen harcamak istiyorlar. Onlara tutumlu olmayı nasıl öğretirim?

Kemal

CEVAP: Bireyin para eğitimi ailede başlar, onlar sizden duyduklarını değil, gördüklerini uygularlar. En güzel eğitim de uygulamalı eğitim. Birlikte hedef belirleyin. Bisiklet, oyuncak… Liste yapsın ve en çok istediğini tepeye koysun. İkisine de düzenli olarak haftalık harçlık ver. Hedefleri için birikimlerini kumbaraya koysunlar. Eve ne kadar su, elektrik faturası geliyor ailece ayda bir toplanın konuşun. Evde uygulayacakları tasarruflarla, faturalarda azalan tutarın onların kumbarasına gideceğini söyleyin.

Çocuklara Finansal Sorumluluğu Aşılamanın 5 YoluFinansal disiplin, bir ebeveynin çocuklarına verebileceği en önemli derslerden biridir. Hiçbir okul para yönetimi becerilerini öğretmez, bu nedenle çocuklarının finansal geleceğini şekillendirme konusundaki tüm sorumluluk doğrudan ebeveynlere düşer.

 

Yorumlar
Kalan Karakter 800

Moneye 7/24 Her An Seninle!

Yaptığın harcama istek miydi yoksa ihtiyaç mıydı? Peki kendine koyduğun “ev” ya da “araba” hedefinde yolun neresindesin? Bu ay ne kadar para harcadın? Sor, Moneye sana söylesin.

Google Play App Store