Çocuklara Finansal Sorumluluğu Aşılamanın 5 Yolu

Finansal disiplin, bir ebeveynin çocuklarına verebileceği en önemli derslerden biridir. Hiçbir okul para yönetimi becerilerini öğretmez, bu nedenle çocuklarının finansal geleceğini şekillendirme konusundaki tüm sorumluluk doğrudan ebeveynlere düşer.

Finansal disiplin, bir ebeveynin çocuklarına verebileceği en önemli derslerden biridir. Hiçbir okul para yönetimi becerilerini öğretmez, bu nedenle çocuklarının finansal geleceğini şekillendirme konusundaki tüm sorumluluk doğrudan ebeveynlere düşer.  Finansal olarak sağduyulu olmayı hayatının erken dönemlerinde öğrenen bir çocuk, gerçek dünyadaki zorluklara, parayla ilgisiz olan birinden daha iyi hazırlanmış olacaktır.

İşte çocuklarınıza finansal disiplin aşılamanın birkaç yolu:

Onlara Örnek Olun
Çocuklar hayatlarının erken dönemlerinde para alışkanlıkları edinmeye başlarlar, bu nedenle çocuklarınıza hangi mesajı verdiğinize dikkat edin. Çok sık bütçenizi aşma eğiliminde olan ebeveynlerseniz, çocuklar bunu kesinlikle fark edecek ve içselleştireceklerdir. Siz böyle yaparken onlardan paralarına karşı tedbirli olmalarını bekleyemezsiniz.

Unutmayın, bugün finansal durumunuzla nasıl başa çıktığınız, çocuklarınızın paralarını gelecekte nasıl yöneteceklerini belirleyecektir.

Sorumluluk Verin
Aylık ödenek, bütçelemeyi öğretmenin iyi bir yoludur. Çocuğunuza sabit bir miktar verin ve giderleri için kullanmasına izin verin. Gençlerin kendi bütçelerini yönetmelerine izin verirseniz, paranın değerini daha etkili bir şekilde anlayacaklardır. Amaç, çocuğun kendi bütçesini belirlemesine ve parayı herhangi bir kısıtlama olmaksızın istediği gibi kullanmasına izin vermektir.

Elbette, bir ebeveyn olarak, çocuğunuzun istenmeyen sosyal alışkanlıklar edinmesini önlemek için, bu paranın nasıl harcandığını takip etmeniz de gerekir. Çoğunlukla sorumluluk alan çocuklar daha dikkatli harcamalar yapar.

Hesap Açın
Çocuğunuzun adına bir banka hesabı açıp ona bir banka kartı vermek iyi bir fikirdir. Hatta kendi kartınıza bağlı bir ek kredi kartı bile verebilirsiniz. Birincil kart sahibi olarak çocuğunuza verilen karta limit koyabilirsiniz. Başlangıçta, çocuğunuzun kartla aylık küçük alışverişler yapmasına izin verin.

En önemlisi, çocuğunuza kart bilgilerinin gizliliğini korumanın önemini öğretin. Çocuğunuzla aylık beyanları gözden geçirin ve tartışın. Bu aynı zamanda çocuğunuzun harcama şeklini izlemenize yardımcı olacaktır. 

Hedefler Belirleyin
Çocuğunuzun finansal hedeflerine ulaşabilmesi için bir yol haritası çizmesine yardımcı olabilirsiniz. Çocuğunuz pahalı bir şey istiyorsa, onun için para biriktirmeye başlamasını söyleyin ve her ay buna uygun bir katkı payı koymayı teklif edin. Düzenli olarak katkıda bulunursa birikimlerinin artacağını anlayacak ve hedefi için para biriktirme alışkanlığını edindikten sonra, parasını daha iyi yönetebilecek.     

Memnuniyeti Öğretin
Sabır, finansal başarının önemli bir faktörüdür ve ebeveynlerin bunu çocuklarına erken yaşta aşılaması gerekir. Çocuklarınıza yatırım ve tasarruf kavramlarını öğretin. Daha büyük çocuklar sermaye yatırımı ve yatırım fonlarıyla tanıştırılabilir.  Bir ebeveyn olarak göreviniz, onları yeterli bilgi ile güçlendirmek ve riskler konusunda onları uyarmaktır. Elbette hata yapacaklar ama bu süreçte çok şey öğreneceklerdir.

 

Kaynak: https://www.entrepreneur.com/article/342331

Yorumlar
Kalan Karakter 800