Para Kavramı Çocuklara Nasıl Öğretilir?

Çocuklarınızla para hakkında nasıl konuşacağınızla dair düşünceler sizi zorluyor olabilir. Nereden başlayacağınızı bilmiyor olabilirsiniz. Konunun karmaşıklığı sizi korkutuyor olabilir. Çocuklarınız tarafından finansal gerçekleriniz ve zorluklarınız hakkında yargılanmaktan rahatsız olabilirsiniz.

''Çocuğuma parayı nasıl öğretirim?''

Genellikle ebeveynin ve çocuğun para hakkında konuşması şu şekilde başlar: Anne, biz zengin miyiz? fakir miyiz?

Çocuklarınızla para hakkında nasıl konuşacağınızla dair düşünceler sizi zorluyor olabilir. Nereden başlayacağınızı bilmiyor olabilirsiniz. Konunun karmaşıklığı sizi korkutuyor olabilir. Çocuklarınız tarafından finansal gerçekleriniz ve zorluklarınız hakkında yargılanmaktan rahatsız olabilirsiniz.

1. "Neden soruyorsun?"

İşte cevap.

Bu soru için en güzel doğru cevap: ‘’Neden soruyorsun?’’ olmalı. Tonunuz önemli. Bunu cesaret verici bir şekilde söyleyin. Onların merak duygusunu geliştireceğiz.

Bu sorunun nedeni?

  • Harika bir oyalama taktiğidir.
  • Sorunun kökünün ne olduğunu öğrenip bu bağlamda cevap vermenizi sağlar.

Örneğin, çocuğunuz “Fakir miyiz?” diye sorarsa, onlara nedenini sorun. Bunun, okuldaki diğer çocukların kendilerinde olmayan şeylere sahip olduğunu fark ettikleri için olduğunu öğrenebilirsiniz.

Küçük çocuklar bunun sebebinin maddi olarak yetersiz olmaları olduğunu düşünebilir. Onlara karşı açık sözlü olun. Eğer maddi olarak öyle değilseniz, onlara “Maddi olarak yetersiz insanların yiyecek, giyecek ve ilaç gibi ihtiyaçları olan her şeye sahip olmadığını söyleyebilirsiniz. Ama biz o şeylere sahibiz diyebilirsiniz.

Yakın zamanda işinizi kaybettiyseniz veya işsizseniz, özellikle soru daha büyük ve anlayışlı bir çocuktan geliyorsa, çocuk bundan sonra ne olacağını merak ediyor olabilir.

Onlara ne olursa olsun, yardım eden aileniz ve arkadaşlarınız olduğuna ve onların durumunu iyileştirmek için elinizden gelenin en iyisini yaptığınızı söyleyebilirsiniz.

2. Harçlığı öğretim aracı olarak kullanın.

Çocuklara haftalık/aylık harçlık verin.

Harçlığı, çocuğunuzun para biriktirmeyi ve harcamayı öğrenmelerine yardımcı olmak için bir öğrenme aracı olarak kullanabilirsiniz.

3. Harçlıklarını nasıl bölmeleri gerektiğini öğretin

Çocuğunuzun 3 Kumbarası olsun.

  • Birikim Kumbarası
  • Paylaşım Kumbarası
  • Harcama Kumbarası

Hedefi için biriktirdiklerini Birikim Kumbarasına, başkalarıyla paylaşmak için ayırdığı harçlıklarını Paylaşım Kumbarasına ve istekleri için ayırdıklarını Harcama Kumbarasına atsın.

4. Harcama konusunda onlara yönergeler verin.

Çocukların kararlarının sonuçlarını öğrenebilmeleri ve anlayabilmeleri için kendi paralarını harcama bağımsızlığına sahip olmaları gerekir. Onlara paralarını nasıl doğru ve akıllıca harcaması gerektiğini öğretin.

5. Onları başkalarına karşı duyarlı yetiştirin

Çocukların para durumlarına ilişkin bir bakış açısı kazanmaları da değerli, böylece daha duyarlı ve bilinçli hale gelirler. Kendilerinden farklı olan insanlara karşı merak ve sahip olduklarından daha fazlasına veya daha azına sahip olmanın nasıl bir şey olabileceğine dair anlayış geliştirirler.

 

 

Çocuğunuza Para Yönetimini Nasıl Öğretebilirsiniz? Çocuklarınızı kendi başlarına bırakıp paralarını boşa harcamalarına izin vermek yerine, paralarını yönetmelerini öğretirseniz onlar için çok daha faydalı olur. Bu ne sizin için ne de çocuklarınız için hiç de zor bir iş değil, aşağıdaki adımları uygulayarak bunu rahatlıkla yapabilirsiniz:

 

 

Yorumlar
Kalan Karakter 800