Çocuğunuza Para Yönetimini Nasıl Öğretebilirsiniz?

Çocuklarınızı kendi başlarına bırakıp paralarını boşa harcamalarına izin vermek yerine, paralarını yönetmelerini öğretirseniz onlar için çok daha faydalı olur. Bu ne sizin için ne de çocuklarınız için hiç de zor bir iş değil, aşağıdaki adımları uygulayarak bunu rahatlıkla yapabilirsiniz:

7-8 yaşlarındaki çocukların bile YouTube veya Tik Tok gibi farklı uygulama ve platformlardan para kazanarak milyoner olduğu bir çağda yaşıyoruz. Neredeyse iki çocuktan birini YouTube kanalı açıp ilgili video düzenlemelerini yaparak veya YouTube videolarının nasıl indirileceğini öğrenerek ve video kalitesinden ödün verilmemesini sağlayarak kendini bu alanda geliştiriyor. Bununla birlikte, çocukların gelecekteki kariyerleri için birden fazla seçeneği var. İnternet aracılığıyla aylar içinde popülerlik kazanabilmek ise çocukların daha hızlı büyümesini ve yaşlarının ilerisinde düşünmelerini sağlayan bir mentalite geliştirmelerini sağladı.

 

Bu nedenle, çocuklarınızı kendi başlarına bırakıp paralarını boşa harcamalarına izin vermek yerine, paralarını yönetmelerini öğretirseniz onlar için çok daha faydalı olur. Bu ne sizin için ne de çocuklarınız için hiç de zor bir iş değil, aşağıdaki adımları uygulayarak bunu rahatlıkla yapabilirsiniz:

 

Onlara Temelleri Öğretin

Çocuklara pratik bir şey öğrettiğimizde daha hızlı öğrenirler. Ellerinde para vererek onlara temel bilgileri öğretin. Ya onlara bir kumbaraya bozuk para koymayı ya da tahsis edilen zarflara kâğıt para koymayı öğretirken onlara özerklik verdiğinizden emin olun. Parayla ne yapacaklarını onlara bırakın. Bu onlara sorumluluk duygusu aşılayacak. Temel bilgilere küçük bir düzeyde başlamak, bankaların nasıl çalıştığını ve daha sonra kredi veya banka kartlarına sahip olsalar bile nasıl daha az harcama yapacaklarını daha iyi anlamalarını sağlayacak.

 

Onlara Biriktirmeyi ve Paylaşmayı Öğretin

Biriktirmek ve paylaşmak, küçüklükte öğretilmesi gereken bir şey. Çocuklar sadece nerede ve nasıl harcayacaklarını bilmemeli, cep harçlıklarından ayırmayı alışkanlık haline getirmelidir. Yani bu harçlıklarını hem biriktirilmeli hem de paylaşmalıdır. Bu iki kavram, sadece toplumların değil, aynı zamanda bireysel düzeydeki yaşamlarımızın da sağlam bir temelini oluşturan şeydir.

 

Karşılaştırmalı Alışveriş Yapın:

Herkes para harcayabilir; asıl hüner, daha az para harcayarak daha çok şey satın alabilmektir. Çocuğunuzun parası ile bir şey almak istediğini varsayalım, ona karşılaştırmalı alışveriş yapmayı öğretin. İlk olarak, ihtiyaç duyulan ürünlerin ederi ile ilgili araştırma yapın. Eğer bulamazsanız, mağazaları ziyaret ederek veya dijital alışveriş sitelerini kullanarak aynı ürünün farklı markalardaki fiyatlarını karşılaştırmayı öğretin. Amaç, pahalı veya gereksiz ürünlere harcamak yerine daha akıllıca harcamak olmalı.

 

Daha Fazla Kazanmayı Teşvik Edin:

Çocuklarınızı daha fazla para kazanmaya teşvik edin ve bu, onlardan evinizin bahçesini temizlemek, bulaşıkları yıkamak, evcil hayvan bakıcılığı yapmak, köpeği yürüyüşe çıkarmak, geri dönüştürülebilir malzemeleri toplamak ve onları geri dönüşüme götürmek gibi işleri yapmalarını isteyerek yapılabilir. Hatta dersleriyle sorun yaşayan öğrencilere özel ders verebilirler. Çocuklarınızın motive olmalarına ve kendileri için kazanmayı öğrenmelerine yardımcı olabilecek sonsuz fırsatlar var. Böylelikle daima daha iyi fırsatları hedeflemek onların alışkanlığı haline gelecek.

 

Bütçe Yapın

Bütçe yapmak herkesin doğuştan bildiği bir şey değil. Zamanla öğrenilen ve uygulanan bir beceri. Pek çok insan, özellikle alışverişkolikler, paralarını akıllıca harcamakta başarısız olurlar ve sonunda ağır borçlar altına girerler. Bu nedenle, çocuklarınıza alışveriş listesi yapmak yerine öncelikle faturalar ve ihtiyaçlar için ödeme yapması gerektiğini öğretin. Hepsinin yazılı olması onlar için daha iyidir, bu daha etkili bir şekilde öğrenmelerine yardımcı olacak ve fazla harcamalarından kendilerini sorumlu tutabilecekler.

 

Yaşına Uygun Şekilde Öğretin

Çocuklara konuları daha iyi anlayabilecekleri şekilde öğretilmeli. Çocuğunuz anaokuluna gidiyorsa veya 8-12 yaş arası ise, marshmallow testi gibi oyunlarla veya Moneye gibi kişisel finans uygulamalarıyla para yönetiminin temellerini öğrenmesini sağlayabilirsiniz.

Finansal yönetim, hayatın erken evrelerinde öğretilirse hayat kurtarabilecek bir beceri. Kazanmayı ve parayı akıllıca kullanmayı herkes ister. Çocuklarınıza finansal açıdan istikrarlı bireyler olmayı öğretirseniz, onlara büyük bir iyilik yapmış olursunuz.

 

Başarılı Kadının Mutfağında Hangi Alışkanlıklar Olmalı? Özlem Denizmen, Elele’ye yazdı: ‘Hayatın mönüsünü zenginleştirmeye var mısın?’

 

 

Yorumlar
Kalan Karakter 800

Moneye 7/24 Her An Seninle!

Yaptığın harcama istek miydi yoksa ihtiyaç mıydı? Peki kendine koyduğun “ev” ya da “araba” hedefinde yolun neresindesin? Bu ay ne kadar para harcadın? Sor, Moneye sana söylesin.

Google Play App Store