Japonya'da Çocuklar için Davranış Listesi

9GAG'daki bir paylaşıma göre, eğitime ve öğretime son derece önem veren Japonlar, sadece okuldaki eğitimin yeterli olmadığının bilincine vararak, velilere göndermek üzere çocuklar için bir davranış listesi hazırlamışlar.

Eğitimin, öğretimin de en iyi okullarda verildiğini düşünen Japonlar; özel bir müfredat hazırlamışlardır. Hatta devlet bütçesinin %12’si eğitime harcanırken %7,7’si askeri giderlere ayrılmaktadır.

Eğitim elbette okulda bitmiyor. Eğitimin ailede devam ettiğinin farkında olan Japon öğretmenler, öğrencilerin davranışlarıyla ilgili velilere bir liste göndermektedir. Bu listede öğrencilere yönelik uyarılar yer almaktadır. Gelin hep birlikte bu listede neler olduğuna göz atalım.

Dikkatli Dinle

İletişimin temel yapı taşlarından olan dinlemek, listenin ilk sırasında yer alıyor. Dinleme becerisinin önemi de bu şkilde ifade edilmiş.

Selam Ver

Çocukluktan gelen bu alışkanlık, iletişimi güçlü kılacak. 

Sandalyede Uygun Bir Şekilde Otur

Odaklanmayı çok iyi geliştiren bir yöntem değil mi? Kendinizden bir düşünsenize... Örneğin çalışıyorsunuz ve ayağınızı uzatarak çalışmaya başladığınız zaman bir anda işten kopmaya başlıyorsunuz.

Ayakkabılarını Düzenli Koy

Konuşma şeklinden tutun giyim kuşama hatta ayakkabı düzenine kadar yapılması gerekenler yer alıyor bu listede.

Giysilerin Temiz Olsun

Bir düzen örneği de giysiler. Özellikle evden çalıştığımız dönemde hep bu cümleyle karşılaştık: Uyandığın kıyafetle çalışma! Bu aslında sizi farklı ortama sokacak ve odaklanmanızı güçlendirecek.

Masanı ve Çevreni Temiz Tut

Yine odaklanmakla ilgili diğer bir konu... Dağınık alanda aradığınız eşyayı da bulmak zor olduğu gibi odaklanmak da zor. 

Erken Yat, Erken Kalk

Gece erken yatmayı, sabah ise erken kalkmayı öğren ve bu sorumluluğa alışmanız gerekiyor. Unutmayın hayatta da geçerli bu: Erken kalkan erken yol alır.

Kahvaltıyı Atlamayın

Kahvaltı yapmayan çocuklarda okul başarısı düşer. Anlama kapasitesi, odaklanma ve konsantrasyon azalır. Vücut kendi depolarından kullanır ve hastalıklar karşısında direnci düşebilir. Dişlerini fırçalamayı da unutma!

Yalan Söyleme

Yalan söylediğiniz anda gerçeklerden kaçmaya başlarsınız. Çocukken elde ettiğiniz bu alışkanlık ilerki yaşamınızda sizi zor durumda bırakır ve güven problemi yaşamanıza neden olur. Bu nedenle yalan söylememe alışkanlığını çocuk yaşta kazanmak önemli.

Kimseyi Dışlama

Yalnızca birini dışlamak değil bu maddede dikkat çekilen. Dışlanan kişinin duygularını hissedebilmesini sağlamak. Aynı zamanda öğrencilerin empati yeteneğini geliştirmek.

Eğer birinin bir problemi varsa, ona yardımcı olmaya çalış. Bu sizin başkalarının hayatını önemsemenize neden olacak. Böylece bencil olmayacaksınız ve Kimse hakkında kötü şeyler söylememeye çalış.

İnsanlarla iyi geçinmeye çalış

Sosyal aktivitelerin, çocukların zekasını geliştirdiği bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Çocuklar, dış dünya ile ne kadar bağlantı kurarsa, insani yönleri de o kadar değişir.

Sadece tek başına oynama

Başkalarıyla da oynayabilecek kadar sıcakkanlı olmak gerekiyor. Öte yandan hem doğada zaman geçirip rahatlamak, hem de daha fazla hareket etmek için dışarıda oynamak gerekiyor. Şimdiki çocuklar artık internetin başında o yüzden iletişim kurmakta zorlanıyorlar ve fiziksel olarak daha sağlıksız oluyorlar.

Özür Dile

Çoğumuz özür dilemin bir erdem olduğunu düşünüyoruz. Fakat Japonlar, bunun erdemden ziyade bir gereklilik olduğunun bilincindeler. Aynı zamanda özür dilemek ,yapılan hatanın sorumluluğunu üstlenmeyi gerektiyor.

Etiketler çocuk
Yorumlar
Kalan Karakter 800