Çocuklarınızı Finansal Okuryazar Olarak Yetiştiriyor musunuz?

Çocuklara finansal okuryazarlığı öğretmenin etkili yolları var. Bu yollar çocuklarımızın finansal açıdan anlayışlı ve bilinçli yetişkinler olmalarına yardımcı olacak:

1. Çocuklarınıza Bağımsızlığı ve Sorumluluğu Öğretin

Ev işleri yapmak çocukların harçlığıyla bağlantılı olmasa da onlara bağımsızlık ve sorumluluk öğretmede önemli bir rol oynar. Ev işleri çocuklarınızın para kazanmak için ne gerektiğini anlamalarına yardımcı olur. Her çocuk yatağını toplamaktan, yatak odasını temiz tutmaktan, yemek masasını kurmaktan ve yemeğin sonunda tabağını masadan kaldırmaktan sorumlu olabilir. 

2. Çocuklarınız İçin Birikim Hesabı Açın ve Onu Sürece Dahil Edin.

Çocukların para kavramını anlamaları için kendi paralarına sahip olmaktan ve onları yönetmekten daha iyi bir yol var mı? Çocuklarınıza harçlık verin. Bununla birlikte çocuklarınıza hesaplarını nasıl açtığınızı, nasıl para yatıracaklarını ve birikimlerini nasıl takip edeceklerini gösterebilirsiniz. Bazı bankalar 18 yaşından küçük kişilere banka hesabı açmaya olanak veriyor. Konuyla ilgili aşağıdaki yazımızı okuyabilirsiniz.

18 Yaşından Küçüklerin Hesap Açabileceği Bankalar18 yaş altından küçük olanlar banka hesabı açabilir mi sorusu hem aileler hem de gençler tarafından merak ediliyor. Erken yaşta bütçe yapmayı öğrenmek için 18 yaş altından küçüklere bankalar hesap açabiliyor. Peki hangi bankalar 18 yaş altından küçüklere hesap açıyor, nasıl avantajları var?

3. Çocuklarınıza Finansal Okuryazarlığın Neden Önemli Olduğunu Öğretin

Basitçe söylemek gerekirse, bilgi güçtür ve çocuklarınıza seçim yapma ve hayallerini gerçekleştirme fırsatı verin. Bu yüzden çocuklarınıza parayı öğrenmenin başarılı bir geleceğe sahip olmanın önemli bir parçası olduğunu gösterin.

4. Çocuklarınıza Finansal Okuryazarlık Kazandırmak İçin Eğlenceli Kaynaklardan Yararlanın

Çocuklarınıza finansal okuryazarlığı öğretirken, deneyimi eğlenceli hale getirin. Eğlenceli aktiviteler, oyunlar ve kitaplardan yararlanın. Haftalık para konuşmaları yapın. Buradaki amaç para hakkında konuşmayı çocuklarınız için rahat bir deneyim haline getirmektir. 

Çalışan Bir Anne Olarak Finansal İşlerinize Nasıl Zaman Ayırabilirsiniz?Çalışan bir anne olmanın zorluklarını tüm anneler çok iyi bilir. Birçok sorumluluğunuzun arasında, para durumunuz bir yana, kendinize de zaman ayırmayı unutabilirsiniz.

 

Yorumlar
Kalan Karakter 800