Çocuklarınıza Parayı Kullanmayı Nasıl Öğretirsiniz?

Çocuklarınıza şimdiden vereceğiniz para eğitimi onun para karakterinin oluşumunda büyük rol oynayacak. Peki, çocuklarınıza parayı anlatırken nasıl bir yol izlemelisiniz, onunla neler konuşmalısınız?

Oyun Oynayın
Parasal konulu masaüstü oyunları oynayabileceğiniz gibi, kendi oyununuzu kurup çocuğunuzun ayrı bir oyuncu olarak katılmasına izin verin.

Alışverişlerinize Dahil Edin
Alışveriş bütçeniz birlikte planlayın. Alışverişte ne kadar harcamanız gerektiğini, bu miktarın altında alışveriş yapmak için markette uygun ürünler bulma oyunu oynayın.

3 Kumbara
Çocuğunuzu 3 Kumbara 'Biriktir, Paylaş, Harca' ile tanıştırın. Çocuğunuz harçlığını üçe ayırarak; bugünkü istek ve ihtiyaçlarını almak için 'Harca', hedefleri için 'Biriktir' ve ihtiyaç sahipleri içinse 'Paylaş' kumbarasına aktarsın.

Harçlığını Yönetmesine Yardımcı Olun
Çocuğunuza verdiğiniz harçlığı doğru kullanması için onu teşvik edin. Birlikte bütçe planı yapın. Haftalık, aylık olarak yaptığınız bütçe planlarına ne kadar uyduğunuza birlikte bakın. Zaaf harcamalarını (Abur cubur, oyuncak vb.) nasıl azaltabileceği konusunda ona yardımcı olun.

Çocuklarınıza Görevler Verin
Harçlık yanında ona ek gelir sağlamaya çalışın. Ama bu geliri evde sorumluluğu olmayan konulardan elde etsin. Örneğin çocuğunuz araba yıkamanıza yardımcı olduğunda bunun karşılığında para kazanabilir, ancak odasını toplaması onun sorumluluğu olduğu için karşılığında para kazanmasın. 

Bu Egzersizlerle Duygusal Zekanızı GeliştirinDuygusal Zeka, dünyada en çok ihtiyaç duyulan yumuşak becerilerden biri.

 Yorumlar
Kalan Karakter 800

Moneye 7/24 Her An Seninle!

Yaptığın harcama istek miydi yoksa ihtiyaç mıydı? Peki kendine koyduğun “ev” ya da “araba” hedefinde yolun neresindesin? Bu ay ne kadar para harcadın? Sor, Moneye sana söylesin.

Google Play App Store