Çocuklarınıza bu sözleri sakın söylemeyin!

Çocuk yetiştirmek önemli iş. Yanlış cümleler kurmak onun da yol haritasını yanlış çizmesine sebep olur. Daha iyi bir geleceğe sahip olması için bu cümleleri ona kurmamaya özen gösterin.

1 5 Onu alacak paramız hiçbir zaman olmayacak...
Onu alacak paramız hiçbir zaman olmayacak...

Eğer maddi olarak istediği şeyi alamayacak durumdaysanız, ona biriktirmeyi öğretmeye odaklanın. Siz de biriktirin. Bu şeyin fiyatı çok yüksekse de çocuğunuza bu senemizin bütçesinde bunu alma planı yok ama tasarruflu bir yıl geçirirsek seneye neden olmasın diyebilirsiniz.

2 5 Beni deli ediyorsun

DEMEYİN. Bunun yerine böyle davranman hiç hoşuma gitmiyor diyerek davranışının güzel olmayan yanlarını anlatın.

3 5 İşimden nefret ediyorum

Gelecekte onun da işinden nefret etmesini istemiyorsanız; bu ve benzeri cümleleri onun yakınındayken kurmayın. Unutmayın ebeveynlerin konuşmaları ve davranışları çocukların hayatını büyük ölçüde etkiliyor. Başarısız olmaması için ne konuştuğunuza dikkatli olun.

4 5 Gitmek zorundayım, yapmak zorundayım

Sizin bazı şeyleri yapmakla yükümlü olduğunuzu bilmesi iyi. Fakat bunu daha doğru cümlelerle anlatmak lazım; hayatınızın dışardan kontrol edildiği algısı yerine sizin bunları yapmayı tercih ettiğinizi anlatın.

Örneğin bir söz verdim ve bunu tutmalıyım, çünkü verilen sözler önemlidir diyebilirsiniz.

5 5 Her şey iyi olacak

Ne yazık ki hayatta inişler ve çıkışlar oluyor. Çocuğunuzu zaman zaman kötü şeylerin de olabileceğini ama bunların da geçici olduğunu anlatarak yetiştirin. Böylece her şeye hazır olur ve can sıkan her şeyin geçtiğini de öğrenir.

Etiketler Çocuk Aile uyarı söz
Yorumlar
Kalan Karakter 800