Çocuklar Para Kavramıyla Hangi Yaşta Nasıl Tanışmalı?

Çocuklar para kavramıyla hangi yaşta, nasıl tanışmalı? Ebeveynlere düşen rol nedir? İşte siz birkaç tüyo:

Çocuklarını ‘mutlu etmek’ için onları ‘para’ kavramı ile tanıştırmayan ebeveynler aslında çocuklarda para bilincinin gelişmesine de engel oluyor. ‘Bize para kullanmayı öğreten mi vardı?’ demeyin. Sizin zamanınızda cep telefonuna veya e-mailinize gelen pazarlama mesajları, kredi kartları, alışveriş merkezleri, ihtiyaç kredileri ve Facebook yoktu. Anne-babanın parayla ilişkisi, davranış ve tutumları, çocukların parayla ilişkisini de doğrudan etkiliyor. Çocuklar duyduklarını değil, anne-babalarından gördüklerini öğreniyor. Toplumumuzda da bu genelde “Çek elinden o pis parayı” ile başlıyor. Çocuk pis olan bir şeyden çekiniyor, irkiliyor, soğuyor. Aslında tam olarak ne olduğunu anlamıyor. Benim beş yaşındaki oğlum ATM’den para çekerken orada sonsuz paramız olduğunu zannediyor. Dokuz yaşındaki oğlumsa kredi kartlarımızla harcadığımız paraları uzaylıların ödediğini düşünüyor(du). İkisi de para eğitiminden geçiyorlar! İşte size birkaç tüyo…

Yazının devamını okumak için: https://www.elele.com.tr/blog/ozlem-denizmen/anne-bana-harclik-ver

Friends Dizisinin Finansalları Hakkında Bilmeniz Gerekenler Finansal bir dev haline gelen Friends'in finansallarını merak ediyor musunuz?

 

Etiketler Harçlık Çocuk Para
Yorumlar
Kalan Karakter 800

Moneye 7/24 Her An Seninle!

Yaptığın harcama istek miydi yoksa ihtiyaç mıydı? Peki kendine koyduğun “ev” ya da “araba” hedefinde yolun neresindesin? Bu ay ne kadar para harcadın? Sor, Moneye sana söylesin.

Google Play App Store