Anne baba olmadan önce neler yapılmalı?

Anne - baba olmak güzel ama çocuk olmadan önce yapılacak birçok hazırlık var. Peki bu hazırlıklar neler, nelere dikkat edilmesi gerekiyor?

Anne - baba olmaya karar verdiniz fakat ileride neler olacağınızı tam kestiremiyorsunuz. Her duruma hazırlıklı olmalısınız. Tek bir planınız varsa çocuğunuzla çok zor olacak. Hayat bu her an işsiz kalabilirsiniz. İşsiz kaldığınız zaman maalesef çocuğunuz masrafları durmayacak. Hiçbir masrafı olmasa bile çocuk okula gidecek. Bu tip bir durumla karşılaşma ihtimaline karşı para biriktirmeniz çok önemli. Çocuk yapmaya karar vermeden önce birikim yapmaya başlayın.

Sorumluluk Alın

Çocuk demek sorumluluk demek. Artık siz sadece kendinizi ve eşinizi değil çocuğunuzu da düşünmek zorundasınız. Hatta karar vermeden, ilk önce çocuğunuzu daha sonra kendinizi düşünüyor olacaksınız. Artık bireysel hareket etmeyeceksiniz çünkü sizin sorumluluğunuz altında olan biri daha var. Onun için fevri kararları unutun, daha sakin ve sorumluluk alıcı davranmaya başlayın. Özellikle iş hayatında fevri kararlarınızı bir kenara bırakırsanız bir nevi çocuğa ön hazırlık yapmış olursunuz.

Masrafları Düşünün

Çocuk demek masraf demek. Bu masraflar da çocuk büyüdükçe artıyor.  Her zaman çocuğunuza harcama yapacaksınız ama bunun bilincinde olmanız gerekiyor. Çalışan anne - baba adaylarıysanız, masrafları tekrar gözden geçirmeniz lazım. Çocuğunuz doğduğu andan büyüyene kadar masrafları karşılayabilecek misiniz? Her şeyi hesaplamanızda fayda var.

Sağlık Kontrolleri Yaptırın

Çocuğunuzun her zaman yanında olmak istersiniz değil mi? Bu yüzden sağlık kontrollerini düzgün yaptırmak gerekiyor. Evet bazen önüne geçilmeyen durumlarla karşılaşılabilir ama buna engel olacağınız anlar varken neden değerlendirmeyesiniz? Ve eğer sağlık, hayat, tamamlayıcı sigortalarınız yoksa, kendinize uygun bir sigorta edinmeyi ciddi olarak düşünmelisiniz.

Çocuğuma Kim Bakacak?

İşte bebek dünyaya geldikten veya evlat edindikten sonra cevap vermeniz gereken en kritik konu bu. Çalışan anne - baba değilseniz bu pek sorun olmaz fakat günümüz koşullarında hele de çocuk varken birçok kişi için çalışmak gerekiyor. Çalışmayı bırakamayacağınız durumda çocuğa kimin bakacağına karar vermelisiniz. Çocuk belli bir yaştan sonra kreşe gidiyor fakat o yaşa gelene kadar sorumluluğu kime vereceğinize dikkat edin. Devlet çocuk okul başlayana kadar annelere yarım gün çalışma hakkı sunuyor. Bunu da unutmamanız gerekiyor.

Vicdanlı çocuk nasıl yetiştirilir? Özlem Denizmen programının ‘’Yuvarlak Masa’’ bölümünde Eğitim Bilimci Dr. Özgür Bolat ile topluma, çevreye ve tasarrufa duyarlı çocuk yetiştirmenin kurallarını konuşuyor.

 

Yorumlar
Kalan Karakter 800