Müziğin Hayatımıza Şaşırtıcı Etkileri!

Araştırmalar, düzenli olarak müzik dinleyen kişilerin, zekâ testlerinde, dinlemeyenlere göre daha yüksek puan aldığını göstermiştir. Bunun nedeni, insanların daha mutlu bir ruh halindeyken, genellikle müzik dinlerken daha uzun süre daha fazla bilgi tutabilmeleridir.

Müzik doğal bir sanat biçimidir, çünkü sınırları yoktur. Müzik kelimesi, resmi olarak, nota haline gelen müzik notaları oluşturmak için vokal ve / veya enstrümantal sesleri bir araya getirme sanatı olarak tanımlanır. Latince'de musica olarak geçer. Yunancada ise muse kelimesinden türemiştir. 

Müziğin insan psikolojisine de birçok harika etkileri vardır!

Araştırmalar, düzenli olarak müzik dinleyen kişilerin, zekâ testlerinde, dinlemeyenlere göre daha yüksek puan aldığını göstermiştir. Bunun nedeni, insanların daha mutlu bir ruh halindeyken, genellikle müzik dinlerken daha uzun süre daha fazla bilgi tutabilmeleridir.

Müzik, dopamini beyne salabilen nucleus accumbens'teki aktiviteyi artırır. Nucleus accumbens, beynin ödül merkezi olarak da bilinir; ödül, zevk ve bağımlılık gibi mekanizmaları yönetir.

Müzik Fiziksel Performansını Artırır

Bu, birçok insanın egzersiz yaparken müzik dinlemesinin bir numaralı nedenidir. Araştırmalar, tekrarlayan egzersiz hareketleriyle senkronize edilen müziğin, bir kişinin daha uzun süre çalışmasına ve her seferinde daha uzun süre giderek daha verimli bir şekilde egzersiz yapmasına izin verdiğini defalarca kanıtlamaya devam ediyor. Örneğin, bir çalışmada, müzikle zaman içinde bisiklete binen katılımcılar, asenkron müzikle bisiklete binmeye kıyasla yüzde 7 daha az oksijene ihtiyaç duyduklarını buldu. Temel olarak müzik, vücuttaki fiziksel enerjiyi daha verimli kullanma potansiyeline sahip geçici ipuçlarını sağlar. 

Müzik Duygusal İletişim Kurmanı Sağlar

Müzik, bir kişinin ve diğer insanların mutluluğunu, üzüntüsünü, öfkesini, korkusunu, kıskançlığını vb. anlamanın bir yöntemidir. Hissetmemiz gereken duygu ne olursa olsun, müzik bir kişinin arkasına yaslanmasına ve her ne oluyorsa onu hissetmesine yardımcı olabilir. Güzel bir gün geçirirken mutlu bir şarkı duymak buna en güzel örnektir. Sadece arkanıza yaslanıp hangi duyguların olduğunu anlamak ve genellikle bir gülümsemeyle takip edilen bunların olmasına izin vermek. Şimdi kötü bir gün geçirirken hüzünlü bir şarkı için tam tersi söylenir. Bir insan nasıl hissettiğini ne kadar anlarsa, başkalarını anlamak da o kadar kolay olur.

Müzik, Beyninin Tamamını Kullanabileceğin Aktivitelerden Biridir

Bir araştırma ekibi, müzik dinlemenin işitsel alanları harekete geçirdiği ve beyinde büyük ölçekli sinir ağları kullandığı sonucuna vardılar. Müzik beynin duygusal, motor ve yaratıcı alanlarını harekete geçiriyor. Araştırmalar ayrıca müzik dinlemenin aynı anda kaygı ve tansiyonu azaltabileceğini de göstermiştir. Müzik dinlemek ağrıyı azaltabilir ve uyku kalitesini artırabilir. Ve beynin tüm kısımlarını çalıştırarak bir anlamda beyni genç tutabilirsiniz. Belirli şarkılar belirli hatıralara ekleneceği için hafıza da gelişecektir.

Müzik, hayatın kasvetli gecesinde ay ışığıdır.

John Paul Friedrich Richter

Gelecek Kaygısını Önlemek İçin Ne Yapmalı? Özgür Demirtaş gelecek kaygısı olanlar el kaldırsın diyor! Peki yaz siz, geleceğiniz için endişe duyuyor musunuz?

 

Etiketler Sanat Müzik
Yorumlar
Kalan Karakter 800

Moneye 7/24 Her An Seninle!

Yaptığın harcama istek miydi yoksa ihtiyaç mıydı? Peki kendine koyduğun “ev” ya da “araba” hedefinde yolun neresindesin? Bu ay ne kadar para harcadın? Sor, Moneye sana söylesin.

Google Play App Store