Jean Michel Basquiat

Sanat ömrü sadece 8 sene olmasına rağmen bir resmi 110,5 milyon dolara satılınca, Amerikalı en pahalı ressam ünvanı halen Basquiat’ta.

Brooklyn’de doğan Basquiat; 18 yaşında okulunu ve evini terk ederek, New York sokaklarında yaşamaya başladı. Güney Manhattan duvarlarına sprey boya ile graffiti yapıyordu, geçimini sağlamak için kendi boyadığı resimli tişörtleri satıyordu.

Basquiat elinde tuttuğu boya fırçası ve boyalı pantolon paçası

20 yaşında; The Times Square Show sergisinde resimleri sergilenince, ressam olarak adı anılmaya başladı. Bir sene sonra, Art Forum dergisinde bir resmi basılınca tanınırlığı arttı ve resimleri New York’un önemli galerilerinde talep görmeye başladı. 22 yaşında Avrupa’ya açıldı, Paris ve Zurih’te çok başarılı geçen sergiler açtı. Artık hem paraya hem de üne kavuşmuştu.

Atölyesinde çalışırken artık önlük yerine en pahalı Armani takım elbiseler giymeye ve boya fırçalarını pantolon paçalarına silerek temizlemeye başladı.

Aşırı derecede müsrifti; yüzer dolarları Armani takımının ceket ve pantolon ceplerine doldurarak dışarı çıkardı.

Otele girerken, asansöre binerken, bara, lokantaya girerken, çıkarken bütün çalışanlara ve kaldırımdaki evsizlere yüzer dolar dağıtarak mutlu olurdu. Birkaç sene önce aynı kaldırımlarda çektiği parasızlığın acısını böyle hafifletiyordu.

Madonna-Basquiat Aşkı

Basquiat 22 yaşında Madonna ile tanıştı. Her ikisi de şöhretlerinin başındaydı. Çok iyi anlaşıp beraber yaşamaya başladılar.

Madonna Basquiat aşkı

Hatta Madonna’nın klibinde beraber rol aldılar. Madonna’ya; Basquiat aşkını soran gazetecilere; ‘Çok şaşırtıcı bir adam, onunla çok mutluyum fakat eroin illetinden kurtulamadığım için ayrılmak zorunda kaldım. Çok hassastı, üzülerek bana yaptığı tabloyu parçaladı ve Bu resmi sevgimizi anlatmak için yapmıştım, artık bir anlamı kalmadı.’  dedi.

Basquiat, bu ayrılıktan sonra yaptığı, bir çok resimde Madonna yazıp üstünü çocuksu çizgilerle karaladı.

Andy Warhol – Basquiat Dostluğu

23 yaşında, Popart akımının öncüsü ve en seçkin temsilcisi, A.Warhol’la tanışıp yakın dost oldular. Warhol ‘Gelecekte, herkes on beş dakikalığına ünlü olacak.’ sözünün de sahibi.

Zamanlarının çoğunu beraber geçirmeye başladılar, beraber resim çalışmaları yapıp beraber dışarı çıkıyorlardı Basquiat idol olarak gördüğü Warhol’la 1985’te New York’ta beraber sergi açmayı başardı.

Sergi afişi

Bu sergiden sonra Basquiat, The New York Times’a kapak oldu. 25 yaşında eriştiği bu şöhreti hazmedemedi, uyuşturucu çeşidini ve dozunu iyice artırdı.

Warhol, bir baba gibi onu koruyor, nasihat ederek uyuşturucu illetinden kurtarmaya çok uğraştı, o da Madonna gibi başaramadı.

27 yaşında iken Warhol’un beklenmedik ölümü Basquiat’ı perişan eder. İdolünü ve babasını kaybetmiş gibidir. Bir türlü kendini toparlayamaz ve 27 yaşında aşırı dozdan ölür. Amerika’nın en pahalı ressamın hazın sonu…

 Baquiat’ın genç yaşta ölümüyle, üretimi sana erdiği için, mevcut eserlerinin değeri arttı ve müzayede şirketlerince en çok aranan sanatçı oldu.

 2013 yılında biz eseri 48,8 milyon dolara

2016 yılında biz eseri 57,3 milyon dolara

2017 yılında biz eseri 110,5 milyon dolara satıldı.

Rekor fiyata satılan bu eseri Japon milyarder Yusaku- Maezawa satın aldı.

Yusaku Maezawa – Basquiat Koleksiyonu

Maezawa, Basquiat’ın 48,8 milyon dolarlık ve 110,5 milyon dolarlık eserlerin sahibi.

Maezawa, Elon Musk’ın Space –X projesi olan starship roketiyle 2023 yılında aya başlatacağı ilk seferi satın aldı. Elon Musk ile bir törenle bu seferin booking’ini imzaladılar, medyanın ısrarlarına rağmen depozitoyu ve seyahat bedelini açıklamadı ama medyaya ‘Ay’a beraber seyahat edeceğim hayat arkadaşımı arıyorum. Ay’ a giden ilk kadın unvanıa sahip olmak isteyenlere duyurabilirsiniz’

Yusaku   110,5 milyon dolara aldığı resimle

Peter Brant – Basquiat Koleksiyoneri

Brant Foundation olarak; Basquiat’ın 70 eserinden oluşan sergiyi Mart 2019’da New York City’ de açtı. 70  eserden oluşan bu sergide hiçbir eser satılık değildi. Brant, sanatçının eserlerini ölümünden önce almaya başladığından bir çoğunu daha makul fiyatlara satın aldı. Sanat tacirlerine göre Brand’ın seçiciliği mükemmeldi, bütün resimler iyisinin iyisi, vasat hiçbir eser yok ve serginin toplam değeri 1milyar doların üstü. Sergi açılışındaki söyleyişi de; ‘Yirmili yaşlarında böyle resimler yapan başka sanatçı var mı?’

Kaynakça

  • Art Forum
  • Art i America
  • Art Price
  • Cultira Collevtiva
  • New York Times
Etiketler sanat basquiat
Yorumlar
Kalan Karakter 800

Moneye 7/24 Her An Seninle!

Yaptığın harcama istek miydi yoksa ihtiyaç mıydı? Peki kendine koyduğun “ev” ya da “araba” hedefinde yolun neresindesin? Bu ay ne kadar para harcadın? Sor, Moneye sana söylesin.

Google Play App Store