Albert Camus'nün Nobel'i alınca ilkokul öğretmenine yazdığı mektup

Ailenizden sonra hayatınıza yön veren en etkili kişi kim diye sorsak, neredeyse herkes aynı cevabı verir. Albert Camus, Nobel ödülü aldığını öğrenir öğrenmez ilk iş ilkokul öğretmenine mektup yazmış.

20. yüzyılın en güçlü yazarlarından, kendini hayatı anlamlıca yaşamayı öğrenmeye adayan Albert Camus, 1956 yılında Nobel Edebiyat Ödülü’nü aldığında ilkokul öğretmenine bir mektup yazarak teşekkür etti.

Marne Savaşı’nda babasını kaybetmiş, okuma yazma bilmeyen annesiyle yoksulluk içinde büyümüştü. Okula başladığında, öğretmeni Louis Germain ile güçlü bir bağ kurdu.

Minnettarlığını göstermek için de ödülü aldıktan sonra bir mektup yazdı.

İşte openculture’da yer alan mektup…

‘ 19 Kasım 1957

Sevgili Bay Germain,

Son günlerde kendimi içinde bulduğum koşturmaca ve telaştan dolayı size samimi duygularımı iletme fırsatını ancak bulabiliyorum. Ne heves ne de talep ettiğim bir gaye kazanmış durumdayım.

Ancak haberi aldığımda ilk aklıma gelen, annemden sonra siz oldunuz. Siz olmasaydınız, benim gibi zavallı küçük bir çocuğa şefkatli elinizi uzatmasaydınız, beni eğitip bana örnek olmasaydınız bunların hiçbirisi olmazdı.

Bu ödülü çok önemsemiyorum. Ama bu ödül hiç değilse en azından bana, benim için ne ifade ettiğinizi ve etmekte olduğunuzu anlatmama ve size çabalarınızın, çalışmalarınızın ve cömert yüreğinizin, aradan ne kadar zaman geçerse geçsin hep size minnettar kalacak küçük öğrencilerinizden birinde hayat bulduğunu göstermeme fırsat veriyor. Sizi tüm kalbimle kucaklarım.

Albert Camus’

Etiketler öğretmen nobel
Yorumlar
Kalan Karakter 800