Sıcak cüzdan mı, soğuk cüzdan mı?

Bu kılavuz, size en uygun cüzdanı seçmenize yardımcı olmak için sıcak cüzdanları ve soğuk cüzdanları tanıtacak ve aralarındaki farkları açıklayacak. Böylelikle kendiniz için en uygun cüzdan türünü bulacaksınız.

Güncelleme:

Sıcak ve soğuk cüzdanlar arasındaki fark ve kripto varlıklarınız için sağladıkları güvenlik imkanları farklılık gösterir.

Kriptoda yeniyseniz, kripto para biriminizi güvenli bir şekilde depolamanın temellerini öğrenmek şart.

Bu kılavuz, size en uygun cüzdanı seçmenize yardımcı olmak için sıcak cüzdanları ve soğuk cüzdanları tanıtacak ve aralarındaki farkları açıklayacak. Böylelikle kendiniz için en uygun cüzdan türünü bulacaksınız.

Kripto Cüzdanı Nedir?

Bir kripto cüzdanı, kripto para birimini saklamanıza, göndermenize ve almanıza olanak tanır. Aslında kripto para biriminiz için dijital bir banka hesabıdır. 

Daha spesifik olarak, kripto cüzdanları, dijital para varlıklarınızı yönetmenizi ve blok zinciri ağlarıyla etkileşime girmenizi sağlayan genel ve özel anahtarları depolayan yazılımlardır.

İki cüzdan kategorisi vardır: sıcak cüzdanlar ve soğuk cüzdanlar.

Bu iki kategorinin her birinde, cüzdanlar aşağıdaki kategorilere ayrılabilir:

Sıcak Cüzdanlar:

  • Masaüstü cüzdanlar, Electrum ve Armory gibi;
  • Mobil cüzdanlar, Edge ve Trust Wallet gibi;
  • Hibrit cüzdanlar, BTCPay ve Blockchain gibi.

Soğuk Cüzdanlar:

  • Donanım cüzdanları, Trezor ve SafePal gibi;
  • Kağıt cüzdanlar.

Donanım cüzdanları ve kağıt cüzdanlar soğuk cüzdanlardır; masaüstü, mobil ve hibrit cüzdanlar ise sıcak cüzdanlardır.

Saklama/Emanet cüzdanları, cüzdanın sahibi adına özel anahtarları tutar, bu da kullanıcıların cüzdan sağlayıcısına güvenmesi gerektiğinden onları daha az güvenli hale getirir.

Sıcak cüzdan ile soğuk cüzdan arasındaki en önemli fark, sıcak cüzdanların internete bağlı olması, soğuk cüzdanların olmamasıdır. Sonuç olarak, soğuk cüzdanlar, dijital varlıklar için daha güvenli bir depolama seçeneği olarak kabul edilir.

Şimdi, iki tür cüzdana daha ayrıntılı bir şekilde bakalım.

Sıcak Cüzdanlar 

Sıcak cüzdanlar, kurulumu basit ve kullanımı kolay olduğu için en yaygın kripto cüzdan türleridir.

Bir borsada bir hesap oluşturduğunuzda, bir mobil cüzdan indirdiğinizde veya dizüstü bilgisayarınıza bir masaüstü cüzdanı indirdiğinizde, bir sıcak cüzdan oluşturursunuz.

Sıcak cüzdanlar, günlük kripto para birimi kullanıcıları içindir.

Düzenli olarak bir borsada kripto ticareti yapıyorsanız veya günlük alışveriş yapmak için kripto harcıyorsanız, dijital para biriminizi sıcak bir cüzdanda saklamak istersiniz.

Sıcak cüzdanlar internete bağlı olduğundan, telefonunuzda veya bilgisayarınızda birkaç tuşa basarak sorunsuz bir şekilde kripto işlemleri yapabilirsiniz.

Değişim cüzdanları tipik olarak sıcak cüzdanlardır. Bununla birlikte, önde gelen birkaç borsa, fon güvenliğini artırmak için kullanıcılarının fonlarındaki aslan payını soğuk depoda saklamayı seçti. Standart web tabanlı veya mobil tabanlı sıcak cüzdanlar bu özelliği sunmaz. 

Sıcak cüzdanlar kullanım kolaylıkları için öne çıkarken, büyük bir dezavantajları var: güvenlik.

Web cüzdanı veya mobil cüzdan gibi sıcak bir cüzdanda büyük miktarda dijital varlığı saklamak, paranızı siber hırsızlık gibi potansiyel güvenlik tehditlerine maruz bırakabileceğinden tavsiye edilmez.

Bu nedenle, sıcak cüzdanlarda yalnızca az miktarda kripto tutmalı ve soğuk bir cüzdanda sözde "soğuk depolama" olarak adlandırılan uzun vadeli yatırımınızı tutmalısınız.

Soğuk Cüzdanlar

Soğuk cüzdanlar, internete bağlı olmadıklarından, daha güvenli kripto para depolama çözümü olarak kabul edilir. Soğuk cüzdanınızı yalnızca işlem yapmak istediğinizde internete bağlarsınız.

Donanım cüzdanları ve kağıt cüzdanlar hem soğuk cüzdan seçenekleridir. Bununla birlikte, donanım cüzdanları, kullanımı daha kolay olduğundan ve üretici tarafından sağlanan müşteri desteğiyle birlikte geldiklerinden daha popülerdir.

Donanım cüzdanları, cüzdanın özel anahtarlarını saklamak için fiziksel bir ortam (tipik olarak bir USB çubuğu şeklinde) kullanır ve bu da onları hackerlar veya diğer kötü niyetli kişiler tarafından fiilen erişilemez hale getirir.

Kriptoyu donanım cüzdanınızda saklamak için, onu bir sıcak cüzdandan donanım cüzdanınızın genel adresine gönderirsiniz. Tersine, donanım cüzdanınızdan bir arkadaşınıza veya bir takas adresine kripto göndermek istiyorsanız, donanım cüzdanınızı cüzdanın özel yazılımı aracılığıyla internete bağlar ve ardından işlemi özel anahtarınızla imzalarsınız.

Kağıt cüzdanlar, donanım cüzdanlarına benzer şekilde çalışır. Bununla birlikte, fiziksel USB benzeri bir cihaz yerine, kağıt cüzdanlar, genel bir cüzdan adresi ve özel bir anahtar içeren kağıt parçalarıdır. Bu nedenle, kripto para biriminizin çalınmasını önlemek için güvenli veya kolayca bulunamayacakları bir yerde güvenli bir şekilde saklanmaları gerekir.

Bir kağıt cüzdandan kripto para göndermek için, cüzdanın özel anahtarların taranması yoluyla bir sıcak cüzdana aktarılması gerekir, böylece buradaki kripto paralar harcanabilir.

Soğuk cüzdanlar güvenlik açısından üstün bir depolama çözümü sunarken, temel dezavantajı, soğuk bir cüzdandan kripto göndermek daha zahmetli olduğundan günlük kripto kullanımı için pratik olmamasıdır.

Cüzdan Seçimi

Hangi kripto cüzdanını kullanacağınızı seçmek tamamen size ve bir kullanıcı olarak ihtiyaçlarınıza bağlıdır. Örneğin, Bitcoin satın alıp "HODL" etmeyi (tutmayı) planlıyorsanız, dijital para biriminizi soğuk depoya, yani soğuk bir cüzdana koymanız daha iyi olur. 

Tersine, düzenli bir kripto harcayıcısıysanız, kripto paranızın bir kısmını bir mobil cüzdanda tutmanız muhtemelen daha iyidir.

Bununla birlikte, hangi cüzdanı seçerseniz seçin, cüzdanın özel anahtarlarını yalnızca sizin tuttuğunuz gözetim dışı/vasi olmayan bir cüzdan olduğundan emin olun. Bu şekilde, fonlarınız üzerinde her zaman tam kontrole sahip olursunuz.

  

Üretken ve enerjik insanların alışkanlıklarıÜretken ve enerjik insanların alışkanlıklarıRitüeller, yaşamlarımızda olumlu değişiklikler yapmak ve daha iyi hissetmek için mükemmel bir yol. İşin sırrı, bu ritüelleri günlük rutininizin bir parçası haline getirmek. İşte üretken ve enerjik insanların ritüel sistemi içinde belirlenen alışkanlıkları:

 

Etiketler Kripto Paralar
Yorumlar
Kalan Karakter 800
Cuneyt Çevik
Sıcak ve soğuk cüzdan çok güzel anlatılmış.Ama ,finans okur yazarlığım ve 50 senelik tecrübem,sıcak cüzdan dan ,şaşmamaktan yana.Çok macera peşine koşmak, sonun da hüsran ve hayal kırıklığı ile karşılaşma ihtimali oldukça yüksektir.