Nedir Bu Bitcoin?

Özlem Denizmen bugünkü Posta Gazetesi köşesinde herkesin konuştuğu Bitcoin'in ne olduğunu ve nelere dikkat edilmesi gerektiğini yazdı!

Tuz, deniz kabuğu, yün, arpa, yağ, gümüş, altın, kağıt para derken biz parayı görmez olduk, biçim değiştirdi. Sosyal medyada, televizyonlarda bir Bitcoin furyasıdır gidiyor. Nedir bu Bitcoin, ona nasıl yaklaşmalı?

Bitcoin, bir kripto para ve ödeme yöntemi, icat eden kişi matematikçi ve yazılımcı olduğu söylenen Satoshi Nakamoto. 2008’de yayınladığı makalede bunun ucuz maliyetle kolay ödeme aracı olduğunu söylüyor, yatırım aracı değil! Merkezi, bankası ve ülkesi olmayan dijital para…

NEREDEN GELİYOR?

Nasıl altın madenleri kazılıyorsa, Bitcoin’de de bilgisayar üzerinden kodlarla kazı yapılıp para çıkartılıyor. Kazı yapılırken güçlü ekran kartları kullanılıyor ve normal bilgisayara göre daha fazla elektrik tüketimi gerçekleşiyor.

BANKANIN YERİNE NE VAR?

Açık kaynak kodlu yazılım var. Mahallede bakkalların tuttuğu gibi dijital defterler var. Bu sistemde yapılan tüm işlemler dijital defterlere yazılıyor. Nasıl mı? Arkadaşın sana bir Bitcoin gönderdiğinde, arkadaşının ve senin hesap numaraları ve gönderilen tutar tüm dünyadaki dijital defterlere yazılıyor.

Blockchain, bu ağa bağlı her makinenin diğerleri ile şifreli olarak konuşmalarını sağlıyor. Tapu, noter işlemleri, ödemeler için makineler arasında mutabakat sistemi kuruyor. Bitcoin, Ether, Ripple, Tether gibi kriptolar en bilinen kripto paralar, Blockchain teknolojisinin sadece bir kolu.

DİKKAT!

 • Bitcoin’i kazıyan madencilerin üretebileceği Bitcoin adedi sınırlı, 21 milyon adet. Sonsuz değil.
 • Sistemdeki kayıtlar herkese açık, isteyen herkes bugüne kadar dünyada yapılan ilk Bitcoin transferinden bugüne bütün para transferlerini bilgisayarına indirebilir.
 • Kripto şifreleme, bildiklerimizden ileri düzeyde, yazılımcılar bunun kırılmasının imkansıza yakın olduğunu söylüyor.
 • Para birimi olarak geçerli olduğu alanlar çok kısıtlı. Dünya genelinde 6 binden fazla Bitcoin ATM’si var ama kullanım oranları düşük.
 • Henüz herhangi bir devlet düzenlemesi yok ancak gelecekte düzenlemelerin olacağı konuşuluyor.
 • Herhangi bir durumda şikayet edebileceğin bir kurum YOK.

KRİPTO PARA İSTİYORSAN

 • Dünyada 500’den fazla kripto para borsası var ama regülasyon olmadığını unutma.
 • Kısa yoldan zengin olma hayali kurup sosyal medyadan, komşudan, arkadaştan duyup tüm paranı koyma.
 • İşi gücü bırakıp tansiyon ölçer gibi grafiklere bakma.
 • Sosyal medyada kripto para tavsiye edenlere uyup alım yapma. İyice araştır, kendi kararını kendin ver.
 • Öğrenciysen Blockchain teknolojisi bir devrim. İyice araştır, anla.


RİSKLİ SULAR

Kripto para çok yüksek riskli tansiyon düşürüp çıkartır. ‘’Bütün paramı oraya koyayım, ne güzel kendini ikiye katlıyor’’ diye düşünme. Kendini hızla ikiye katlayan şey hızla eriyebilir de... Sakın bütün birikimini bu tip çok riskli şeylere koyma. SAKIN.

‘İLLE DE ALACAĞIM’

‘Ne olursa olsun almak istiyorum’ diyenler birikimlerinin yüzde 1’ini geçirmemek kaydıyla alabilir. Böylece içinde kalmaz. (Dikkat, bu bir alım tavsiyesi değildir.)

KAÇ TANE

Şu anda 8 bin 500’den fazla kripto para var ve sürekli artıyor. Bitcoin ile satın alınan ilk ürün, 10 bin Bitcoin karşılığında iki pizzaydı. Ben bu yazıyı hazırlarken bir Bitcoin 339 bin 255 TL’ydi. Evet adeta baş döndürüyor ancak yarın tam tersi olabilir.

TÜRKİYE ÇOK SEVİYOR

Ülkemiz kripto parayı pek seviyor. Dünya Ekonomik Forumu (World Economic Forum) tarafından yapılan araştırmaya göre; dünyanın en büyük 74 ekonomisi içerisinde nüfusa oranla en çok kripto para kullanan ülke vatandaşları açıklandı. Türkiye, yüzde 16 ile dünyada 4’ncü, Avrupa’da ise ilk sırada. 2020 yılı Cumhurbaşkanlığı yıllık programındaki kripto para açıklamalarına göre TCMB ve TÜBİTAK’ın ortak çalışmasında Blockchain tabanlı merkez bankası parası hazırlıkları son hız devam ediyor.

Özlem Denizmen’in Kitapları Ne Anlatıyor?Para ve bütçe yönetimi konusunda her an başvurabileceğiniz Özlem Denizmen'in kitaplarını sizler için derledik.

 

Yorumlar
Kalan Karakter 800
Cüneyt Çevik
Özlem hanım, çok güzel aydınlatıcı bir yazı olmuş, inşallah Türkiye deki, bitcoin sevdalılarına bir nasihat olur.. Maalesef 90 lı yılların sonundan sonra ,gelen nesil deki çok kısa yoldan para kazanma hırsı, böyle çok tehlikeli yollara insanımızı sürüklüyor, sonunda hüsran ve üzüntü. Şu anda bist 100 de katılan yeni yatırımcıların için dede (yaklaşık 800000 kişide de) benzer durumlar. Ağzınıza, kaleminize sağlık.
Hülya İşlek
Özlem hanım, çok güzel ve net aydınlatıcı bir yazı olmuş. Teşekkürler. Bir şey sormak istiyorum; türkiye de yaşayıp yabancı uyruklu biri kripto para ala bilir mi yoksa her ülke vatandaşı kendi vatandaş olduğu ”kurum” da mı yatırım yapa biliyor. Kazanç elde edildiğin de vergi kesiliyor mu? Şimdiye kadar hiç kripto para ile ilgilenmemiş biri olarak ilk adım nasıl dır diye de sormak isterim. Cevabınız için şimdi den çok teşekkür ederim.
Cüneyt Çevik
Özlem hanım, çok güzel aydınlatıcı bir yazı olmuş, inşallah Türkiye deki ,bitcoin sevdalılarına bir nasihat olur ..Maalesef 90 lı yılların sonundan sonra ,gelen nesil deki çok kısa yoldan para kazanma hırsı, böyle çok tehlikeli yollara insanımızı sürüklüyor, sonunda hüsran ve üzüntü. Şu anda bist 100 de katılan yeni yatırımcıların için dede (yaklaşık 800000 kişide de) benzer durumlar.Ağzınıza,kaleminize sağlık.