Kripto yatırımında 10 önemli kural!

Kripto paralar uzun süreli düşüş eğrisinin ardından yükselişe geçti. Bazı projelerde haftalık kazanç yüzde 20’yi aştı. Artış dönemlerinde riskin yüksek olduğuna dikkat çeken uzmanlar, özellikle teknik alt yapısı ve ekibi sağlam proje ekosistemlerine yatırım yapılmasını öneriyor.

1 11 KRİPTO YATIRIMINDA 10 ÖNEMLİ KURAL

Kripto paralar, 14 yılda finansal piyasalarda büyük ses getirerek, bazı yatırımcıların gözdesi haline geldi. Birçok ülkede ödeme aracı olarak kabul edilen kripto varlıklar, para transferinin en uygun koşullarda yapılabildiği finansal enstrüman olarak da işlev görmeye başladı.  Kripto paralara olan ilginin her geçen gün artması ve sürekli bir para giriş - çıkışı olmasının doğal sonucu olarak bu piyasalarda fiyat oynaklığı da artmaya başladı. Bu nedenle yüksek oranda kazanç sağlanabildiği gibi eğer yeterli araştırma yapılmazsa ve dikkatli olunmazsa istenmeyen sonuçlarla da karşı karşıya kalınabiliyor.

Kripto varlık borsası Bitay, kripto para yatırımı yapan veya yapmayı planlayan herkesin hiçbir zaman aklından çıkarmaması gereken 10 önemli kuralı şu şekilde sıraladı:

2 11 1- PİYASA NASIL İŞLİYOR VİDEOLARI İZLEYİN:

Kripto para yatırımı yapmadan önce bu piyasanın mekanizmasını ve işleyişini anlayın. Alım, satım, değiştirme, transfer gibi temel ama son derece kritik işlemlerle ilgili kısa bir araştırma yapın. Bunları anlatan videoları izlemekte büyük fayda bulunuyor.

3 11 2- SAKİN OLUN:

Kripto para piyasasında psikoloji çok önemli bir yer tutuyor. Yatırımcıların yaptığı yatırımın veya işlemin başarı şansı o anki karar verme mekanizmalarıyla ve ruh halleriyle son derece doğru orantılı. Yatırım psikolojisi gelişmiş bireylerin daha mantıklı ve daha karlı işlemler gerçekleştirdiği yapılan araştırmalar arasında yer alıyor.

4 11 3- GÜNLÜK FIRSATA DEĞİL KONJONKTÜRE ODAKLANIN:

Günlük kazançlardan ziyade uzun vadeli yatırımcı olmak daha önemli. Kripto paraların volatil olmasını avantaja çevirmek ve gün içinde birçok işleme girmeyi tercih eden yatırımcı grubu genellikle zarar eden kesim oluyor. Genel konjonktürü iyi takip edip doğru yatırımı uzun vadeli yapan bireyler bu piyasada daha iyi kazanma şansı elde ediyor.

5 11 4- EKOSİSTEME FAYDALI PROJEYİ TERCİH EDİN:

Temel analiz yapmayı öğrenin. Projesi iyi olan, teknik alt yapısı ve ekibi sağlam projelerin ara ara uğradığı satışlar aslında bir alım fırsatıdır. Uzun vadede ekosisteme fayda sağlayacak yararlı projelere yatırım yapmak gerçek bir yatırım tercihi olacaktır.

6 11 5- TRENİ KAÇIRMA DUYGUSU PANİĞE YOL AÇMASIN:

Türkçesi “fırsatı kaçırma korkusu” olarak adlandırılan FOMO (Fear Of Missing Out), fiyatlar yükselirken yaşanan fırsatı kaçırma korkusuna verilen duygudur. Kripto para piyasasında çok sayıda altcoin olduğu için hemen hemen her gün yeni fırsatlar ortaya çıkıyor. Yatırımcıların büyük bir bölümünün en çok yaptığı hata FOMO’ya kapılmak oluyor. FOMO duygusuna kapılan yatırımcılar satın alma dürtüsüne karşı koymakta zorlansalar bile bunu başarabildikleri takdirde kazançlı çıkmaları daha mümkün. Bu konuda endişelenmeyen, fırsatlar her zaman karşınıza tekrar gelecek.

7 11 6- BİRAZ ONDAN BİRAZ BUNDAN ALIN:

 Tek bir finansal araca tüm birikimlerinizi bağlamayın. Portföyünüzü mutlaka çeşitlendirin. Çünkü çeşitlendirilmiş bir portföy, uzun süreli kazancın anahtarı. Riski ne kadar aza indirir ve matematiği ne kadar iyi kullanırsanız, rakiplerinizin stratejisinin önüne geçer ve yatırımlarınızın değerini yakalayabilirsiniz.

8 11 7- ZARARI KES NOKTANIZ OLSUN:

STOP’lu (zarar kes) işlem açmak son derece önemli. Kripto para piyasası için 24 saat oldukça uzun bir zaman ve piyasa ile ilgilenmediğiniz 2 saatte bile çok volatil hareketler gerçekleşebilir. Yükselişin sert olduğu gibi düşüşlerin de oldukça sert olabildiği kripto para piyasasında zararı kes seviyesi kullanmak size katkı sağlayacak.

9 11 8- STRATEJİYLE HAREKET EDİN:

Bir stratejiniz olsun. Bir trade planı olmayan yatırımcılar piyasada tansiyonun arttığı ve karar almanın zorlaştığı anlarda genellikle yanlış psikolojiyle yanlış tercihte bulunarak para kaybetmeye eğilimli oluyorlar.  Yatırım planı olan bireyler ise ne zaman alım-satım yapacağı konusunda daha rahat karar verebilir hale geliyorlar.

10 11 9- BAŞLANGIÇ SEVİYESİNDE DE OLSA TEKNİK ANALİZ ÖĞRENİN:

Finansal piyasalara adım atmış hemen herkesin görmüş olduğu çizgiler, şekiller ve terimler aslında göründüğünden çok daha fazla işinize yarayabilir. Çünkü teknik analiz sayesinde yatırımcılar hangi noktada işleme girilmesi ve hangi noktada çıkılması gerektiğini tahmin edebilir ve potansiyel bir zararı önleyebilir.

11 11 10- KAZANMAYA DEĞİL KAYBETMEMEYE ODAKLANIN:

En önemli kural, piyasa denilen şey fiyatların oluştuğu değil, doğru fiyatların itibar gördüğü yerdir. Bu yüzden piyasada yatırım yaparken en önemli şey para kazanmak değil, para kaybetmemektir.

EN ÇOK KONUŞULAN KRİPTO PARA BİRİMLERİ

Yorumlar
Kalan Karakter 800