Elon Musk’ın En İyi Yatırımları Neler?

Elon Musk, Tesla'nın CEO'su ve kurucu ortağı ve SpaceX'in CEO'su ve baş tasarımcısıdır. İşte Tony Stark lakaplı Elon Musk’ın en iyi yatırımları:

1 6 PayPal
PayPal

PayPal, kayda değer yönetici ve yatırımcı listesine sahip. Popüler online ödeme sistemi, çek ve havale gibi geleneksel kâğıt yöntemlerine elektronik bir alternatif sunuyor. PayPal'ın kurucu ortakları arasında Founders Fund'ın kurucu ortağı ve ABD'nin İsveç eski Büyükelçisi Ken Howery; Yelp'in erken dönem yatırımcılarından ve Affirm Inc.'in kurucusu ve CEO'su Max Levchin ve Palantir Technologies and Founders Fund'ın kurucu ortağı Peter Thiel yer alıyor. Musk artık PayPal'da hisse sahibi değil. E-ticaret şirketi eBay'in PayPal'ı 2002'de 1,5 milyar dolara satın almasının ardından görevinden ayrıldı. Musk'ın satıştan 180 milyon dolar kazandığı bildirildi. 1999'da Musk, bir çevrimiçi finansal hizmetler ve e-posta ödeme şirketi olan X.com'u kurmak için 10 milyon dolar harcadı. Bir yıl sonra şirket, 2001 yılında PayPal adını alan Confinity ile birleşti. 

2 6 SpaceX
SpaceX

Musk, PayPal satışından elde ettiği gelirin çoğunu, genellikle SpaceX olarak bilinen Space Exploration Technologies Corporation'ı kurmak için kullandı. Kendi anlatımına göre, Misk 2002 yılında bulundu. SpaceX için 100 milyon dolar harcadı. SpaceX, hem finansal hem de teknolojik yeniliklerinde dikkate değer bir başarı elde etti. NASA, SpaceX'i 2006'da kazançlı bir sözleşmeyle ödüllendirdi. 2009'da SpaceX, yörüngeye ulaşan ilk özel sıvı yakıtlı roket olan Falcon 1'i fırlattı. 2010 yılında, SpaceX'in Dragon uzay aracı Uluslararası Uzay İstasyonuna (ISS) ulaştı. 2012'de NASA, SpaceX'e ISS ve Dünya arasındaki mekik mürettebatına yardımcı olmak için ikinci bir sözleşme verdi. 

3 6 209 Milyar Dolar
209 Milyar Dolar

Elon Musk'ın 209 milyar dolar olan net değeri 26 Ocak 2021 itibariyle açıklandı. SpaceX özel bir şirket olduğu için net değerini belirlemek biraz güçtü. 2019'da SpaceX, üç tur finansmandan 1,33 milyar dolar topladı. Şubat 2020'de, şirketin finansmanına aşina olan kişiler CNBC'ye SpaceX'in hisse başına 220 dolar fiyatla 250 milyon dolar toplamaya çalıştığını söyledi. Bu, SpaceX'in değerini daha önce 33,3 milyar dolardan 36 milyar dolara yükseltti. Dünyanın en değerli özel şirketlerinden biri oldu. Musk hala SpaceX'in en büyük hissedarı ve CEO'su ve şirket şu anda Musk'ın şirketi kurmak için ilk başta yatırdığı 100 milyon dolardan çok daha değerli.

4 6 DeepMind Teknolojileri
DeepMind Teknolojileri

Yapay zekâ şirketi DeepMind Teknolojileri 2010 yılının sonlarında Musk'ın kilit melek yatırımcılarından biri olarak piyasaya sürüldü. 2014'te Google, açıklanmayan bir miktar karşılığında şirketi satın aldığını duyurdu, ancak satış 400 ve 600 milyon dolar arasında olduğu söylenmekte. Musk, yapay zekanın insanları geçmesi konusunda ünlü bir endişe duyuyor ve DeepMind'a para kazanmak için değil, yapay zekanın arkasındaki teknolojinin ne kadar hızlı geliştiğine dair bir pencere vermek için yatırım yaptığı söyleniyor.

5 6 Tesla Motorları
Tesla Motorları

Musk, Tesla'nın kurucu üyesi olmamasına rağmen, 2004'te erken bir finansman turuna öncülük etti. 2008'de Musk, Tesla'nın yönetim kurulu üyesiyken, hala SpaceX'in CEO'su olarak görev yapmasına rağmen CEO'luğa geçti. 28 Haziran 2010'da Tesla, NASDAQ'da ilk halka arzını (IPO) başlattı. Adi hisse senetleri, hisse başına 17 dolardan halka arz edildi. Ocak 2021 itibariyle Tesla hisseleri 888,60 dolar değerlendi. Şirketin misyonu, kitlesel pazara yönelik elektrikli arabaları pazara sunarak sürdürülebilir taşımacılığı hızlandırmak. 2017 yılının Kasım ayında Tesla, UPS ve PepsiCo gibi şirketler tarafından ön sipariş verilen tamamen elektrikli kamyonları duyurdu.Ocak 2020'de Reuters, Musk'ın performansa dayalı bir tazminat paketinin parçası olarak 346 milyon dolarlık hisse senedi ödülü kazanacağını bildirdi. Musk herhangi bir maaş veya nakit ikramiye kazanmaz; bunun yerine, şirketin piyasa değerine ve diğer büyüme kilometre taşlarına dayanan hisse senedi ödül seçenekleri alır. 

6 6 The Boring Company
The Boring Company

The Boring Company 2016 yılının sonlarında Elon Musk tarafından kurulan alt yapı ve tünel inşaat şirketi oldu. Şirketin hedefi, üretimi hızlandırırken tünel maliyetini azaltmak. Boring Company, bunu daha küçük tüneller yaparak ve kendi yüksek güçlü sondaj makinelerini oluşturarak başarmayı umuyor. Temmuz 2019'da The Boring Company'nin ilk dış finansmanı aldığı açıklandı. Şirket, hisselerinin hisselerini erken aşamadaki risk sermayesi şirketlerine satarak 120 milyon dolar topladı. Yine 2019'un başlarında The Boring Company, Washington, DC ve Baltimore arasında yüksek hızlı bir geçiş sistemi aracılığıyla bir bağlantı kurma planlarını detaylandıran 505 sayfalık bir rapor yayınladı. 

Yorumlar
Kalan Karakter 800