Bitcoin ve İtibari Para

Daha önce hiç paranın genel özelliklerine bakarak Bitcoin ve itibari para kıyaslaması yaptınız mı? Gelin birlikte yapalım.

Daha önce hiç paranın genel özelliklerine bakarak Bitcoin ve itibari para kıyaslaması yaptınız mı? Gelin birlikte yapalım. 

Taşınabilir olması

Bitcoin’in en başarılı olduğu başlıklardan biri “taşınabilirlik”. Günümüzde Bitcoin’in taşınabilirliği ve mobilitesi ile ne nakit para ne bankadaki para yarışabilir. Uluslararası para yollama işlemleri SWIFT aracılığıyla yapılabiliyor, ancak hem çok maliyetli hem de uzun zaman alıyor. Bitcoin transferiyse çok daha düşük bir komisyonla ve kısacık bir sürede gerçekleşiyor.

Ömürlü olması

Kullandığımız banknotlar her geçen gün eskiyor ve sürekli yenilemeye ihtiyaç duyuyor. Bu yenileme Merkez Bankaları aracılığıyla yapılıyor. Bitcoin’de böyle bir durum söz konusu değil.


Bölünebilir olması

İtibari para kuruşlara inebildiğinden bölünebilirlik açısından oldukça kullanışlı. Bitcoin ise çok daha ufak parçalara bölünebiliyor. Şöyle ki; 1 Bitcoin’in 100 milyonda birine satoshi diyoruz. 

Doğrulanabilir olması

Para sahteciliği ile ilgili birçok olay duymuşsunuzdur. Ancak Bitcoin’de herkes kendi sahip olduğu miktarı rahatlıkla kanıtlayabilir ve Blockchain sistemi sayesinde sahte Bitcoin veya harcanan miktarın tekrar harcanabilmesi gibi durumlar söz konusu değil.

 

Kısıtlı Olması

İtibari paraların en kötü olduğu başlık bu olsa gerek. Karşılıksız bir şekilde istedikleri kadar para basan merkez bankaları, faizlerin yükselmesine ve enflasyona neden oluyor. Bitcoin’deyse böyle bir problem yok; çünkü arz edilen veya edilecek sayı baştan belli. Önceki yazımda 2140 yılına kadar Bitcoin madenciliğine devam edileceğinden bahsetmiştim. Şuan dolaşımda olan kısmı yaklaşık %80’i. 


Kabul Edilebilir Olması

Bitcoin’in kabul edilebilirlik konusunda alması gereken çok yol var. Özellikle de ABD Doları ile kıyaslarsak. Ne de olsa ABD Doları “dünyanın en fazla kullanılan rezerv parası” ünvanına sahip. Ama yine de her geçen gün Bitcoin’e duyulan güvenin ve kabul edilirliğinin artışı gözden kaçırılamayacak bir durum. Bununla ilgili bir önceki yazıma göz atabilirsiniz. 


İstikrarlı Bir Değere Sahip Olması

Bitcoin’in en büyük problemi bu olsa gerek. Kısa zamanlarda büyük fiyat değişimleri yaşaması, Bitcoin’i bir para olarak görmemizi bir hayli zorlaştırıyor. İtibari paraların da birbirlerine göre değeri değişiyor, ancak Bitcoin’deki gibi ciddi değişimler görmüyoruz. 


İlerleyen yıllarda Bitcoin’i gerçekten para olarak kullanabilecek miyiz, yoksa yatırım amaçlı kullanımı baskın mı kalacak göreceğiz.


Melis Aydemir 


Kaynak: Blokzincir-Kripto Paralar-Bitcoin: Satoshi Dünyayı Değiştiriyor, Sorularla Blockchain

2021'de İzlenecek 4 Finansal Hizmetler Teknoloji Trendleri Yapay zekadan video bankacılığına, 2020'nin bitiminden sonra uzun sürecek trendler. Pandeminin etkilerinin çoğu finansal oldu. İnsanlar bu kadar belirsizliğin ortasında varlıklarını yönetmeye çalışırken, ekonomik olarak zorlandı.

 

Yorumlar
Kalan Karakter 800