2021'de İzlenecek 4 Finansal Hizmetler Teknoloji Trendleri

Yapay zekadan video bankacılığına, 2020'nin bitiminden sonra uzun sürecek trendler. Pandeminin etkilerinin çoğu finansal oldu. İnsanlar bu kadar belirsizliğin ortasında varlıklarını yönetmeye çalışırken, ekonomik olarak zorlandı.

Yapay zekadan video bankacılığına, 2020'nin bitiminden sonra uzun sürecek trendler. Pandeminin etkilerinin çoğu finansal oldu. İnsanlar bu kadar belirsizliğin ortasında varlıklarını yönetmeye çalışırken, ekonomik olarak zorlandı.

Müşteriler kişisel finansal stratejilerinin kontrolünü yeniden ele geçirmeye çalışırken, bankalar ve kredi birlikleri ile kendi başlarına kargaşa yaşıyorlardı. "Gerekli" görüldükleri için, açık kalmalarına izin verildi, ancak aynı zamanda uzaktan çalışma araçlarını benimsemeye çalışırken sosyal mesafe kurallarına uyacak şekilde operasyonlarını ayarlamak zorunda kaldılar.

Bankalar müşterileri için zorlu zamanlarda kritik hizmetler sağlarken, kendi dijital dönüşüm planlarını hızlandırmaları için görevlendirildi. 

İşte bunlar, 2021'de izlenecek finansal teknoloji hizmetleri trendleridir.

1. Bankalar Mobil Stratejileri Artacak
Teknoloji hemen hemen her sektöre kolaylık getirdi ve finansal hizmetler sektörü de farklı değil. Mobil bankacılık şimdiden popülerlik kazandı ve bu, yalnızca pandemi müşterileri evde kalmaya teşvik ettikçe arttı. Mobil bankacılık uygulamalarının, video bankacılığının ve uzaktan çevirim içi hizmetlerin evrimi, müşterilerin her yerden kolayca bankacılık yapmasına olanak tanıdı.

 

Koşullar aynı zamanda bankaları içeride daha hareketli olmaya itiyor. Şubeler, çalışanlarına müşterilere yardım etme konusunda daha fazla esneklik sağlamaları için önünü açıyor. Müşteriler mobil cihazları kullanabilir ve sırada bekleyenlerin yeni ürün veya hizmetleri incelemesine ve hatta temel işlemleri kendilerinin gerçekleştirmesine olanak tanıyor. Bunların tümü, hizmetin daha hızlı yapılmasına yardımcı oluyor ve müşterilerin birbirlerinden mesafelerini korumalarına olanak tanıyor. Bu bir şube için çok iyi bir deneyim olacaktır.

 

2. Bankaların Bulut Ortamları Daha Karmaşık Büyüyecek
Uzaktan çalışma sırasında, en azından bazı süreçleri bulutta çalıştırmak bir trendden bir zorunluluğa dönüşmüştür. Finansal hizmetler hem güvenlik hem de uyumluluk nedenleriyle geçmişte bulut mimarisine dirençli olan bir sektördü. Artık kuruluşların dağıtılmış iş yüklerini etkinleştirmesi ve müşterileri her yerden desteklemesi gerektiğine göre, bankalar ve kredi birlikleri büyük olasılıkla diğer özel işletmelerden ilham alacak ve daha fazla çoklu bulut ve hibrit bulut ortamını benimsemeye başlayacak.  Bu hamleleri yaparken de bankaların başarılı ve güvenli olmak için önemli hususları ele aldıklarından emin olmaları gerekecektir.

 

3. Yapay Zekanın Kullanımı Genişleyecek
Bankalar, özellikle müşterileri söz konusu olduğunda, her zamankinden daha fazla bilgiye sahipler. Dijital hizmetlerin genişletilmesi, ürün ve hizmetleri bunlardan en çok yararlanabilecek müşterilere göre uyarlamak için daha fazla fırsat sağlar ve veri analitiği destekli yapay zeka, bunu mümkün kılan teknolojidir. Kişiselleştirilmiş pazarlama kuruluşlarının yalnızca ürünlerini tanıtmalarına yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda müşterilerin aradıklarını daha hızlı bulmalarına da yardımcı olabilir.

Yapay zekâ, kişiselleştirilmiş hizmetlerin ötesinde, perde arkasında bankalara da güç sağlayabilir. Bilişim hizmetleri, şirket içi işlemler arasında giderek daha karmaşık hale geliyor ve yapay zekâ (artificial intellgience) çalışanların daha sorunsuz çalışmasına yardımcı olmak için süreçleri entegre etmeye yardımcı olabilir.

4. RPA (Robotik Süreç Otomasyonu) Bankaların Verimliliği Arttırmasına Yardımcı Olacak
Düzenli işlemlerden bahsetmişken, bunu başarmak için robotik süreç otomasyonundan daha değerli birkaç araç var. Görevleri otomatikleştirmek, müşterilerle olan daha karmaşık durumların üstesinden gelmek için zaman kazandırabilir ve müşterilerden kuruluşlara en kişisel konuları konusunda güvenmelerini isteyen bir sektörde bu iyi ilişkiler kurmak için ortam yaratabilir. RPA, müşterilerin kredi onayları ve evrak işlerinde hızla ilerlemek için kullanılabilir. Ayrıca, müşterilere hizmet edebilen sohbet robotları ve kiosklar gibi müşteri hizmetleri araçlarını da güçlendirebilir. En önemlisi, modernizasyonun artık pazarlık konusu olmadığı bir zamanda bazı kuruluşların eski sitemlerden geçmesine yardımcı olabilir .

 

Kaynak: https://biztechmagazine.com/article/2020/12/4-financial-services-tech-trends-watch-2021

Kişisel Finansınızı Başarılı Bir Şekilde Yönetmenin 5 AnahtarıPara konularında endişe duymamanız veya finansal durumunuzu sürekli korumanız için sihirli bir formül veya basit bir numara olsaydı hoş olmaz mıydı?

 

Yorumlar
Kalan Karakter 800