Bitcoin mi Ethereum mu

Bitcoin ethereum kıyaslaması kripto dünyasının sonucunu en çok merak ettiği rekabetlerden biri. En büyük altcoin Ethereum’un Bitcoin’i geçeceğine yönelik yaygın bir inanış varsa da pazarın lideri Bitcoin hâlâ açık ara lider. Ancak son dönemde Etherum’daki yükseliş Bitcoin’e oranla çok daha iştahlı.

Ethereum madenciliğinin Bitcoin’e oranla çok daha az enerji harcaması ve Ethereum madenciliğinin Ethereum Classic’e geçecek olması da kripto paranın geleceğine dair umutları artırıyor.

En son açıklanan verilere göre kripto para birimi Bitcoin madenciliği nedeniyle, yıllık tükettiği elektrik 120 teravat. Bu miktar Türkiye'nin yıllık tüketiminin yüzde 41'ine denk geliyor.

'FIRSATA DÖNÜŞEBİLİR' 

Ethereum’un elektrik tüketimi açısından yatırımcı için fırsata dönüşebileceğine dikkat çeken Bybit Türkiye Araştırma Müdürü Beste Naz Süllü de Bitcoin-Ethereum rekabetine ilişkin şu öngörülerde bulundu: "Fed sonrası rahatlayan piyasa ve düşüşe geçen dolar endeksi kripto paralarda rahatlamaya neden oldu. Öyle ki Bitcoin 25.000 dolar seviyesini dün zorlarken bu dirençten ret gelse de 24.000 dolar üzeri fiyatlamalarda hacim geldiğini gördük. Bardağın dolu tarafı bu yönde gelişse de Robinhood SEC tarafından soruşturmaya maruz kalabilir ve bu durum kripto para piyasası için FUD haberi olabilir.

 'YENİ GİRİŞLERİ TETİKLEYEBİLİR'

Bitcoin yeniden 24.000 dolar seviyesinin altına sarksa da önemli bir alçalan trendi kırarak mart ayıdan bu yana oluşan satış baskısını bertaraf etmeyi deniyor. Geri çekilmelerde 23.700 dolar seviyesi ara destek olacak. Diğer tarafta kurumsalların Bitcoin üzerinden kripto para ilgisi de pekişiyor. Dünyanın en büyük fonu olan Blackrock spot Bitcoin üzerinden fon kurmaya karar verdi. Henüz piyasa bu haberi algılayıp fiyatlamasa da 18.000 dolar seviyelerinde dip yaptığımızı da unutmamak gerekir. Bu nedenle piyasa içindeki kısa süreli geri çekilmeler ana yolumuzu görmemize engel olmamalı. Eylül ayına kadar 26.500 dolar denemesi beklediğimizi yinelerken, fiyatın 30.000 dolar seviyelerine yaklaşması piyasaya yeni girişleri tetikleyebilir.

ETHEREUM CLASSİC’E GEÇİŞ

Ethereum’un ise madenciliğinin iş kanıtından (PoW) hisse kanıtına (PoS) geçecek olması ETH fiyatları açısından olumlu. Yine aynı zamanda Ethereum madenciliğinin Ethereum Classic’e geçecek olması da ETC fiyatları açısından avantaj sağlıyor. Ethereum Classic, Ethereum’un aksine 210,7 milyon adetle sınırlı arzla sabit. Sınırlı arzının olması ETCV fiyatları açısından ivme kazandırabilir. Bu nedenle kripto para portföylerinde ağırlıklı olarak Ethereum ve Ethereum Classic ile yapılması mevcut stratejide yatırımcı açısından daha iyi olabilir."

Her 10 kişiden 1’i kripto dünyasındaYeni nesil yatırım araçları arasında öne çıkan kripto paralar, Türkiye'de de oldukça popüler. Peki Türkiye'de Bitcoin, Ethereum gibi kripto paralara yatırım yapan kaç kişi var? Kripto paralara güveniyor muyuz?

 

Yorumlar
Kalan Karakter 800

Moneye 7/24 Her An Seninle!

Yaptığın harcama istek miydi yoksa ihtiyaç mıydı? Peki kendine koyduğun “ev” ya da “araba” hedefinde yolun neresindesin? Bu ay ne kadar para harcadın? Sor, Moneye sana söylesin.

Google Play App Store