Kredi kartı ehliyeti nasıl alınır?

Kredi kartı ehliyeti almak için ne yapmalısınız? İşte tüyolar:

1 6 KREDİ KARTLARI BORÇLANMA DEĞİL, ÖDEME ARACI

Kredi kartınıza ödeyemeyeceğiniz kadar bir miktar koyarsanız size senelik %30-40'lik bir faiz yükü geliyor (Halbuki bankadan ihtiyaç kredisi alsanız, senelik %15-20 civarında). Dolayısı ile, kredi kartlarınızı suçlamak yerine hemen borçlarınızı sıfırlamak için çabalayın. 

2 6 KREDİ KARTI BİZE FAİZSİZ PARA VERİYOR

Müthiş bir şey bu. Yani bugün aldığınız bir şeyi bir ay +on gün sonra istiyor sizden. Bedava para kullandırıyor. Böylece ödemeleriniz ve nakit durumunuz için size yardımcı oluyor.

3 6 ACİL DURUMLAR İÇİN YOLDAŞ

Hepimizin başına acil ödeme yapmamız gereken bir durum gelebilir. (Vitrinde âşık olup acilen almak istediğimiz şeylerden bahsetmiyorum!) Hani, birden hastaneye gitmek gerekebilir, arabanız bozulabilir, uzakta olan bir aile ferdini ziyaret etmek için uçak bileti almamız gerekebilir gibi. Bu gibi durumlarda kredi kartına borçlanın, aman hemen kapatma planını yapın.

4 6 KISA DÖNEMLİ BORÇLANMA İÇİN OLABİLİR

İki, üç ayda kapatabileceğiniz, küçük çaplı bir borçlanma için banka kredisi almak masraflı (git, başvur, dosya masrafı ver...) olabilir. Hesabınızı yapın, kolay olduğu için değil, hesap karlı olduğu için kredi kartını seçin.

5 6 EN TEMEL KURAL: KAZANCINIZDAN FAZLA HARCAMAYIN

Aylık harcamanızı hesaplarken diğer aylardan kalma taksitleri atlamayın. (Taksit yönetimi yazım da olacak ileride...)

6 6 KESİNLİKLE MİNİMUMDAN FAZLASINI ÖDEYİN

Aman minimumu ödeyince içiniz rahat etmesin. Minimum ne demek bir düşünün? Minimum kiminin ekstresinde %30 kiminde %40. Tamam ama size kimse sadece minimum tutarı ödeyin demiyor ki. Birçok insan kredi kart ekstresinin minimum tutarını ödeyip içi huzur doluyor, seviniyor. Kredi kartı borcu minimum tutar ödeyerek bitmez! Kart borcunuzu sıfırlayamıyorsanız, minimum tutardan biraz daha fazlasını ödemeye çalışın.

KREDİ KARTI EHLİYETİ TESTİ

Yorumlar
Kalan Karakter 800