Kredi notunu yükseltmek için yapmanız gerekenler

Kredi notunun yüksek olması, bankalardan ihtiyaç duyduğunuz kaynağı temin etmenizi kolaylaştırır. Kredi notumu nasıl yükseltirim diye düşünüyorsanız, öncelikle bu adımları izleyin.

İhtiyaç kredisi, taşıt kredisi ve konut kredisi gibi birçok kredi talebi, kredi notunun düşüklüğü nedeniyle geri çevrilebiliyor. Bu nedenle öncelikle kredi notunuzu yükseltmelisiniz.

Üstelik, günümüzde artık kredi notu sadece kredi ve kredi kartı alırken değil, taksitle cep telefonu alırken, beyaz eşya alışverişindeyken, hatta araba ve ev kiralarken bile karşınıza çıkabilir. 

Kredi sicilinizde şimdiye kadar bankalarla olan tüm geçmişiniz yer alıyor. Bu geçmişinize bakılarak bir not veriliyor. Bu not, nakit ihtiyacı duyduğunuzda, bankaların size gereken desteği verip vermemek konusunda karar almasında rol oynuyor.

Kısacası kredi notu, bir finansal yükümlülüğe girmeye kalktığınızda, bunu nasıl ödersiniz onu gösteriyor. Bu not 1 ile 1900 arasında değişiyor. 1 en fazla risk taşıyan kişi, 1900 ise en güvenilir kişinin puanı. Yani notumuz ne kadar yüksekse o kadar iyi. 

Kredi notu 900'ün altındaysa, bankalar kredi vermeye yanaşmıyor. 1200'ün üstünde olanlar gelire bağlı olarak daha kolay kredi alabiliyor.

KREDİ NOTU NASIL YÜKSELİR?

Kredi notu yükseltme, kredi notu düşük olan ve kredi çekmek isteyenler için oldukça önemli bir konu. Peki neler yapabiliriz?

Kredi notumuz birdenbire yükselmez, ilk olarak aylık asgari tutarı değil tüm borçları düzenli ödemeliyiz.

Çok yüksek limitli bir kredi kartının borçlanması da yüksekse kredi notu düşer, çünkü sistem tarafından riskleriniz artmış olarak görülür. Ödedikçe notunuz da yükselecektir.

Kredi ve kredi kartı borcuyla beraber bankalar üzerinden yaptığımız fatura borçları ödeme alışkanlıkları da kredi notumuzu etkiler. Düzgün ödeme notumuzu yükseltir.

Sürekli kredi ve kredi kartı talebinde bulunmamalısınız. Bu sizin nakit ihtiyacı içinde olduğunuzu düşündürerek kredi notunuzu düşürebilir. Hele ki, kredi başvurularından onay alamazsanız, puanınız daha da düşer. Özellike krediye başvururken, önceden kredi karşılaştırma yaparak gelirinize uygun ödeme planı seçmeniz, kredi onaylanmasını kolaylaştırır. Bankalar Kredi Başvurularını Neden Reddeder? başlıklı yazımızı okuyarak önleminizi alabilirsiniz.

İdari ve kanuni takip kredi notunuzu en çok etkileyen durum. Diyelim ki takibe düşen krediniz var, kredi notunuz 235. Takip süresi bittiğinde, borcunuzu kapattığınızda ve siz kredili ürünleri kullanmaya başladığınızda, ödemelerinizi düzenli yaparsanız notunuz da yükselir.

Takibe alınmış kredi bilgisi, kapatılmışsa bile, ancak 5 yılın sonunda risk raporundan çıkar. Ancak 5 sene sonunda, Findeks notunuzu da etkilemez hale gelecektir. Kredi siciliniz sıfırlandığında, kredi notunuzu yükseltmek için yeniden bankalarla ilişki kurmaya başlamalısınız. Bunun için en kolay yöntem, düşük limitli bir kredi kartı edinip düzenli olarak ödemek.

Kredi notunu yükseltmek için yapmanız gerekenler resim: 0

Etiketler borç kredi notu kredi
Yorumlar
Kalan Karakter 800
FUAT MALHATUN
BENÇE ÇOK MAKUL VE OLUMLU
Muammer Bakır
İlk defa kredi kartı kullanmak istiyorum ama alamıyorum çünkü hiç kartım olmadı yaşım 25 ve maaşım sürekli yatıyor bankadan sigortam full aktif ne yazik ki kendi bankam olmak üzere hiç kimse vermiyor . Not İlk defa kullanacam .