Kredi Kartı Harcamaları Nasıl Yönetilir?

Kredi kartı harcamalarınızı nasıl yöneteceğinizle ilgili bazı ipuçları:

Bankalararası Kart Merkezi (BKM) 2021 yılının ocak ayına ilişkin verilerine göre, ocak ayı sonunda Türkiye’de 76,5 milyon adet kredi kartı, 140,2 milyon adet banka kartı ve 44 milyon adet ön ödemeli kart kullanılıyor.

Kredi kartları, banka kartları ve ön ödemeli kartlar ile ocak ayında yapılan toplam ödeme tutarı bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 16 artarak 103 milyar TL oldu. Bu ödemelerin 86,2 milyar TL’si kredi kartları ile yapılırken, 15,6 milyar TL’sinde banka kartları, 1,2 milyar TL’sinde ise ön ödemeli kartlar kullanıldı. 

Kredi kartı harcamalarınızı yönetmek için aşağıdaki ipuçlarını takip edebilirsiniz.

Limite Dikkat

Yüksek limitli kredi kartına sahip olmak her zaman iyi bir fikir değildir. Kredi kartları nakit akışını yönetmek için yardımcı olabilir ancak karşılayabileceğinizden daha fazlasını harcıyorsanız, borçlanabilirsiniz de aman dikkat! 

Geri Ödeme Yapacağınız Gerçeğini Unutmayın

Ne kadar harcarsanız harcayın, geri ödeme yapacağınız gerçeğini unutmayın. Harcama yapmayı düşündüğünüzde, kredi kartı limitinize bakmak yerine banka hesap bakiyenize bakın. Limitiniz kadar harcamak zorunda değilsiniz, unutmayın! Durup kendinize şu soruyu sormanız size yardımcı olabilir: "Bu para birikim hesabımda olsaydı, yine de harcar mıydım?" Çünkü günün sonunda harcadığınız para kendi paranızdır.

Puanlardan Yararlanın

Kredi kartına sahip olmanın faydalarından biri de puan sistemidir. Bu puanlar iki farklı şekilde tercih edilebilir. 

  • Para puan 
  • Mil puan

Bunların hepsi kredi şirketlerinin sizi bir müşteri olarak etkileme girişimleridir. Fakat bazen puanlar gerçekten işe yarayabilir. Bu yüzden kredi kartı harcamalarınızı yönetmenize yardımcı olmak için bu puanlardan yararlanabilirsiniz.

Bildirimlerinizi Açın

Kendinize bir harcama limiti belirlemiş olsanız da olmasanız da bir uyarı sistemi oluşturabilirsiniz. Nerede olduğunuzu takip etmenize yardımcı olacak yararlı bir araç olabilir. Örneğin, sınırınızın yarısına geldiğinizi söyleyen bir bildirim almak, düşündüğünüz ekstra şeyi satın almanızı durdurmak için yeterli olabilir.

Düzenli Geri Ödeme Yapın

Kredi kartlarını yönetmenin en iyi yolu, düzenli bir şekilde geri ödeme yapmaktır. En azından asgari tutarın üstünde ödeme yapmalısınız.

Kart Limiti Gibi Adet Limitiniz De Olsun

Özellikle belirli ödüller istiyorsanız birden fazla karta sahip olmak size cazip gelebilir ama bazı dezavantajları da vardır. Birden fazla kredi kartına sahip olmak işleri daha karmaşık hale getirebilir ve fazla harcama yapma ihtimalinizi de arttırır.

Kredi kartı harcamalarınızı yönetmek için elinizden gelenin en iyisini yapabilirsiniz. Unutmayın istemek başarmanın yarısıdır. İyi şanslar.

Zam Aldığınızda Ne Yapmalısınız? Yeni bir zam alır almaz finansal durumunuzu masaya yatırmalısınız. Elbette, daha çok para kazanacaksınız. Ancak dikkatli olmazsanız bu durum zayıf finansal karar alma süreçlerine yol açabilir.

 

 

 

Yorumlar
Kalan Karakter 800

Moneye 7/24 Her An Seninle!

Yaptığın harcama istek miydi yoksa ihtiyaç mıydı? Peki kendine koyduğun “ev” ya da “araba” hedefinde yolun neresindesin? Bu ay ne kadar para harcadın? Sor, Moneye sana söylesin.

Google Play App Store