Tek Çekim Kartlı Alışverişte Komisyon Farkı İstenirse Ne Yapmalı?

Bazı iş yerleri kartla ödeme yaptığınızda sizden komisyon farkı istiyor mu? Tüketiciyi Koruma Derneği’ne göre bu yasal değil.
Tek Çekim Kartlı Alışverişte Komisyon Farkı İstenirse Ne Yapmalı?

Ödemenizi tek çekim olarak kartla yapmak istediğinizde, bankaya ödedikleri komisyonu size yansıtmaya çalışan bir iş yeriyle hiç karşılaştınız mı?  Tüketiciyi Koruma Derneği Genel Başkanı Aziz Koçal, bu tip taleplerin suç olduğunu söylüyor ve hiç bir iş yerinin bankaya ödediği komisyonu tüketiciye yüklemeye hakkı olmadığını belirtiyor.

5464 sayılı Banka Kartları ve Kredi Kartları Kanunu‘nun 17. maddesi gereğince, üye işyerleri, kart hamillerinin yapmış oldukları mal ve hizmet alımlarının bedelini banka kartı veya kredi kartıyla ödeme taleplerini kabul etmek zorunda. Bu zorunluluk indirim dönemlerinde de geçerli.

Üye işyerlerinin, kartla ödeme sebebiyle, komisyon veya benzeri bir isim altında ek bir ödeme istemeye hakkı yok. Bu istekte bulunan firmalara cezai sorumluluk yükleniyor ve adli para cezası veriliyor.

İş Yeri Komisyon İsterse Ne Yapmalı?

Tüketiciyi Koruma Derneği Genel Başkanı Aziz Koçal, tüketicinin  tüketimden gelen gücünü kullanarak alışveriş yapmamasını tavsiye ediyor. Eğer alışveriş yapıldıysa ve komisyon ödendiyse, , tüketici hakem heyetlerine başvurarak bu farkı talep etme hakları bulunuyor.

Yorumlar Üye girişi
1000
*
*
*
* Mesajınızın sorumluluğu size aittir
Benzer Haberler
listelemeye devam et
Üye Ol