Black Friday’de Ne Kadar Harcadık, En Çok Ne Aldık? (İnfografik)

Bu yıl Black Friday, Şahane Cuma, Efsane Cuma, Muhteşem Cuma, Süper Cuma gibi isimlerle Türkiye’de de bir alışveriş festivaline döndü. Peki o gün ne kadar harcadık? BKM 23 Kasım Cuma’nın verilerini açıkladı.
Black Friday’de Ne Kadar Harcadık, En Çok Ne Aldık? (İnfografik)

İndirim günlerini ihtiyaçlarınızı daha ucuz bir fiyata almak ve aile bütçenize katkı yapmak için kullanıyorsanız, kesinlikle doğru yapıyorsunuz. Ancak yine de bütçenizi zorlamamak için kampanyalı günlerden önce kendinize bir ihtiyaç listesi yapmanızda fayda var.

Bankalararası Kart Merkezi’nin açıkladığı rakamlara göre Black Friday günü internetten kartlı alışverişler rekor kırdı ve 1 milyar TL internetten kartla alışveriş yapıldı. O gün yapılan her 3 alışverişten birisi de internetten yapıldı.  Black Friday’de kartlı alışverişlerde harcanan rakam tam 3.4 milyar TL. Geçen yıl aynı günde yapılan harcamalara oranla artış ise %38.

Bankalararası Kart Merkezi, dünyanın dört bir yanında heyecanla karşılanan alışveriş festivaliyle ilgili verileri açıkladı. Bu yıl 23 Kasım Cuma gününe denk gelen festivalde internetten kartlı ödemeler 1 milyar TL ile rekor kırarken, her 3 alışverişten 1’i internet üzerinden yapıldı. 110 bin farklı kart ise ilk kez kampanyanın gerçekleştiği gün internetten yapılan ödemelerde kullanıldı.

İndirimlerin Etkisi

23 Kasım Cuma günü kırılan bir diğer rekor ise bir günde 2 milyon farklı kartın internetten ödemeler için kullanılması oldu. O gün ilk defa internetten alışveriş yapılan kart sayısı ise 110 bin olarak açıklandı.  Yani indirimlerden faydalanmak için çok sayıda kişi internetten alışverişe başladı.

Peki En Çok Ne Aldık?

Hemen söyleyelim internetten o gün en çok elektronik eşya aldık. Toplam harcamaların %37 civarındaki bir rakamı elektronik eşya için yapıldı. Giyim ve Aksesuar %17, Hava Yolları için yapılan harcama ise %8.

Yorumlar Üye girişi
1000
*
*
*
* Mesajınızın sorumluluğu size aittir
Benzer Haberler
listelemeye devam et
Üye Ol