Sicilinizin sağlam olması için bunlara dikkat edin!

Kredi sicili nedir, hangi koşullarda kara listeye düşerim, listeden çıkmak için ne yapmalıyım?

Birçoğumuz bankalar ve finans kurumlarıyla çalışıyor, kredi çekiyor, kredi kartı kullanıyoruz. Ama bazen finansal zorluklara düşüp ödemelerimizi zamanında yapamıyoruz ve Kara Listeye giriyoruz. Peki, sonrasında ne oluyor?

2 11 KİMLERİN KREDİ SİCİLİ VARDIR?

Kredi kartı kullanan, Tüketici kredisi, ev kredisi, araç kredisi gibi bireysel kredi kullanan, kredili mevduat hesabı olan veya kredi kullanan birine kefil olan herkesin kredi sicili tutulmaktadır.

KREDİ SİCİL BİLGİLERİNİ HANGİ KURUMLAR TUTMAKTADIR?

Kredi sicil bilgileri, “Türkiye Bankalar Birliği Risk Merkezi” ve “Kredi Kayıt Bürosu” tarafından tutulmaktadır. Ayrıca her finans kurumu kendi bilgilerini tutmaktadır

BU VERİLER NEREDEN SAĞLANIR?

Bu veriler, Türkiye’de faaliyet gösteren banka, tüketici finansman, faktöring, leasing, varlık yönetim şirketleri tarafından oluşturularak Türkiye Bankalar Birliği Risk Merkezi’ne iletilir ve bu bilgiler Kredi Kayıt Bürosu tarafından düzenlenerek risk raporu ve kredi notu olarak finans kurumlarının ve bireysel kullanıcıların hizmetine sunulur.

KREDİ SİCİLİ BİLGİLERİ NELERİ İÇERMEKTEDİR?

Kredi sicil bilgileri kişilerin finans kurumlarından kullandıkları aktif kredi kartı, krediler, kredili mevduat hesapları ve kefil oldukları krediler ile son 5 yıl içerisinde kapanan tüm kredi bilgilerini kapsar. Yasal takibe alınmış fakat ödenmemiş krediler, 5 yıldan daha eski olsa bile bu bilgi sicilde yer alır.

RİSK RAPORUMDAKİ BİLGİLER HATALI, NE YAPMALIYIM?

TBB Risk Merkezi 444 99 69 numaralı müşteri hizmetlerini arayabilirsiniz. Şahsen, posta, e-posta yoluyla https://www.riskmerkezi.org/tr başvuru yapılabilirsiniz.

Ayrıca KKB web sitesinden http://www.kkb.com.tr/risk-raporu.aspx bu link üzerinden  formu doldurarak düzeltme talebinde bulunabilirsiniz.

KARA LİSTE NEDİR?

Aslında Kara Liste diye bir liste yok. Kredi sicil kaydı diye bilinen raporlama tüketicilerinin kredi ve kredi kartı ödemelerinin finans kurumları için ileride kullanılmak üzere TBB Risk Merkezi ve Kredi Kayıt Bürosu tarafından tutulan referans bir uygulama. Burada ödemelerinde gecikmeye düşmüş veya yasal takibe alınmış tüketiciler riskli ve kötü sicilli olarak görülürler. Bu da halk arasında Kara Liste olarak adlandırılmaktadır.

HANGİ KOŞULLARDA KARA LİSTEYE GİRERİM?

Kullanmış olduğunuz kredi kartları, krediler, kredili mevduat hesabından kullandığınız kredi veya kefil olduğunuz bir kredi ödemelerini 90 gün geciktirmeniz durumunda hakkınızda yasal takip başlar ve TBB Risk Merkezi ve Kredi Kayıt Bürosu tarafından kara listeye alınırsınız.

KARA LİSTEDE OLUP OLMADIĞIMI NASIL ÖĞRENİRİM?

Kredi almak istediğiniz bankadan veya Türkiye Bankalar Birliği Risk merkezi veya Kredi Kayıt Bürosuna bireysel başvuru yaparak listede olup olmadığınızı öğrenebilirsiniz.

KARA LİSTEDEN ÇIKMAMIZ MÜMKÜN MÜ?

Borcunuzu ödedikten 5 sene sonra kredi sicili temizleniyor. Bu sürede kredi çekme ve kredi kartı alma olasılığınız oldukça düşüktür. 5 sene sonunda kredi siciliniz temizlense de bankalar kendi tuttukları kayıtlardan sizin kredi geçmişinizi görebilir ve başvurularınızı olumsuz yanıtlayabilirler.

SİZ SİZ OLUN KREDİ SİCİLİNİZİ BEYAZ TUTUN

İleride ihtiyaç duyacağınız krediler için Kredibilitenizin bozulmaması için ödemelerinizi mutlaka zamanında yapın. Ödeyemeyeceğiniz miktarda kredi çekmeyin ve Kredi kartınızı borçlanma aracı olarak kullanmayın.

Bu yüzden siz siz olun Kredi sicilinize ve Kredi Notunuza gözünüz gibi bakın.

Yorumlar
Kalan Karakter 800
Fatih İnañ
Bankalara olan borcumuzu tamamen bitirdik icra dairesinden borcu yoktur yazısı aldık ama bankadan kredi başvurusu yapıyoruz olmuyor lütfen sicil affı istiyoruz
Faysal Ak
Sicilimi düzeltmek için
fatih cerrah
takip kaldırmasını istiyorum ödemesini yapdım garati kartımım takip de görunümden dolayı kıredi kullanamıyorum
Emre Künt Künt
Benim herhangi bir bankaya borcum yok, yasal takibim yok düzenli ssk liyim calisiyorum bana kredi cikmiyor. Daha once kara listedeydim hepsini ödedim 5 sene yi gecti ama yine kredi cikmiyor
EŞREF AĞAOĞLU
Benim bankalara borcum bitti elimde borcu yoktur yazıları var kredi kartı almak istiyorum ve maaş hesabıma KMH tanimlatmak istiyorum internetten basvuruyorum direkmen reddediyor bankalar ne yapmam gerek şimdi ne olacak
Bekir Göker
Ben borcumu ödedim takib ne zaman kalkar
Ali Cartı
Ben 1 sene önce borçlarımı kapattım benim puanım neden yükselmiyor sicilaffı ndan yaralanmak için ne yapmalıyım bana yardımcı olur musunuz
Aydemir oruç
Borcumuzu ödediğimiz halde takip kaydı sicilimizde görünüyor ve bankalardan hiç bir ürün alamıyoruz.Böyle sisteme lanet olsun diyorum.
DAHA FAZLA YORUM GÖSTER