Kredi Sicili Nasıl Temizlenir?

Bankalara yapılan ödemelerde gecikme yaşanması sizin kredi siciliniz için olumsuz sonuçlara yol açar. Bu nedenle ödemeleri zamanında yapmakta fayda var. Peki kredi sicili kötü olduğu zaman düzeltilebilir mi? Nasıl düzeltilir?

Kredi başvurusu yapmadan önce  dikkat edilmesi gerekenleri sıralarken kredi sicilinizi bozmamak ve kredi ihtiyacınızı karşılamak en büyük amaçlarımızın başında geliyor. Kredi miktarını doğru belirlerseniz ihtiyacınızı giderirsiniz, vadeyi ve aylık ödemeleri belirlerseniz krediyi geri öderken rahat bir ödeme süreci yaşar ve gecikmeye düşmezsiniz. Gecikmeye düşmemek de sizin hem kredi notunuzun yüksek olmasını sağlar hem de kredi sicilinizin korunmasını sağlar.

Kredi Notu ile Kredi Sicili Farkları

Kredi sicili, kredi notundan farklı olarak bankalarla yaşadığınız tüm ilişkileri içeren bir rapordur. Yani kredi sicil raporunuzda sizin bir banka ile olan tüm kredileriniz, kredi limitleriniz, kredili mevduat hesabı limitiniz ve kredi kartlarınızın limitleri yer alır. Bunlara ek olarak kredi limitlerinizi ne kadar kullandığınız, kredi kartlarınızı ve kredi borçlarınızı hangi aralıklarla ödediniz, gecikmeye düştünüz mü, en fazla kaç ay gecikmeye düştünüz ve şu an ne kadar borçlusunuz gibi çok sayıda bilgi yer alır. Yani kredi notuna oranla daha detaylı bir raporla karşı karşıyasınız. 

Kredi notu nedir yazımız için tıklayın.

Kredi sicilinde kara listeye girdiyseniz; 90 gün boyunca kredi taksitini ödememiş ve banka tarafından yasal takip sürecine sevkedilmişsiniz demektir. Bundan sakınmak için öncelikle kredi borçlanmasını yaparken ödemeleri dikkate alarak kredi başvurusu yapmamız gerekiyor. O aşama geçtiyse bankalarla olan ilişkimizi biraz daha sıkı tutmalıyız. Tüm yapılandırma fırsatlarından yararlanmalıyız. Eğer borcun tamamını ödeyemiyorsak en erken tarihli kredi borç taksitini ödeyerek gecikme gün sayımızı azaltmalıyız. Eğer kredi kartı kullanıyorsanız ekstrenin asgari ödeme kısmını ödeyerek de gecikmeden kurtulabilirsiniz.

Banka sicili eğer olumsuz bir geçmişse sahipse 5 yıl boyunca kredi sicilinizin silinmesini beklemeniz ve bu sırada bankalarla yeni yasal takip süreçleri yaşamamanız gerekiyor. Bunu takip eden süreçte de borçlarınızı zamanında ödeyerek kredi notunu yükseltmeniz gerekiyor.

Kredi notunuzu birkaç ay düzenli kredi ödemesi yaparak kolay bir şekilde yükseltebiliyorsunuz. - Kredi notunuzu yükseltmenin yöntemlerini buradan öğrenebilirsiniz.- Kredi sicilinizin bozulması ancak uzun süreli gecikmelerde ve yasal süreçle olduğundan dolayı kredi sicilini temizlemesi de zor. Bu nedenle kredi sicilinizi bozmamak için özen gösterin.

Kredi Sicilini Temizleme

Borçlarınızdan kurtulmak için bankaların uygun yapılandırma seçeneklerini değerlendirin. Borç transferi ve refinansman kredileri de yine bu süreçlerden önce kullanabileceğiniz banka ürünleri.

Kredi sicilinizin bozulmasıyla birlikte kredi çekmeniz zorlaşacağından dolayı, 90 günlük süreyi ve bazen 90 gün sonrası banka avukatlarıyla olan süreci faydalı kullanın. Yukarıda da belirttiğimiz gibi; borcu taksit taksit düşünün ve ilk önce ödemeniz gereken borcu ilk önce ödeyin ve gecikmeden kendinizi çıkarın. Birinci taksit 60 gün gecikmede ikinci taksit de gelmiş 30 gün gecikmede diyelim. 60 gün gecikmede olan da 30 gün gecikmede olan da kredi notunuzun düşmesine sebep olur ama 60 gün olan 90 güne yaklaştığından dolayı siciliniz için tehlike arz eder.  Borcun tamamından ziyade taksit taksit düşünmeye çalışın ve borçlarınızı ödeyerek yasal yükümlülüklerden kurtulun.

Kredi başvurusu yaparken ödeme gücünüzü hesaba katarak başvuru gerçekleştirin, kredi sicilinizin düzelmesi için de borçlarınızı kapatmaya çalışın. Yardıma ihtiyacınız olduğu anda da bize danışmayı unutmayın... Soru - Cevap bölümümüzden bize ücretsiz ve kolay bir şekilde ulaşın. 

 

Yorumlar
Kalan Karakter 800