Kişisel Bakım Ürünlerine 1,083 Trilyon Dolar Harcadık

Uluslararası vergi, denetim ve danışma firması KPMG'nin tatil ve eğlence sektörünün geleceğini incelediği 'Küresel Tatil ve Eğlence Sektörü 2019 Araştırması', sağlıklı yaşam ekonomisinin son yıllarda geçirdiği dönüşüm ve ulaştığı hacimle ilgili çarpıcı sonuçlar içeriyor.

1 4 Sağlıklı yaşam ekonomisi
Sağlıklı yaşam ekonomisi

Rapora göre küresel sağlıklı yaşam ekonomisi, 2015-2017 yılları arasında, yıllık yüzde 4.8'lik büyüme oranıyla 4.2 trilyon dolarlık bir hacme ulaştı. Global Wellness Institute'un 2018 araştırmasına göre küresel sağlıklı yaşam ekonomisinde en büyük harcama kalemini 1,083 trilyon dolarla kişisel bakım, güzellik ve yaşlanma karşıtı ürünler oluşturuyor.

Bakım ürünlerini 702 milyar dolarla sağlıklı gıda, beslenme ve kilo verdirme ürünleri takip ediyor, üçüncü sıradaysa 639 milyar dolarla sağlık turizmi geliyor.

2 4 Sağlıklı yaşam ekonomisini oluşturan 10 kalem

* Kişisel bakım, güzellik ve yaşlanma karşıtı ürünler: 1,083 trilyon dolar

* Sağlıklı gıda, beslenme ve kilo verdirme ürünleri: 702 milyar dolar

* Sağlık turizmi: 639 milyar dolar

* Fitness ve mind body: 595 milyar dolar

* Önleyici/kişiselleştirilmiş hekimlik ve kamu sağlığı: 575 milyar dolar

* Geleneksel/ücretsiz hekimlik: 360 milyar dolar

* Sağlıklı emlak piyasası: 134 milyar dolar

* Spa ekonomisi: 119 milyar dolar

* Kaplıca ve termaller: 56 milyar dolar

* İşyeri sağlığı: 48 milyar dolar

3 4 Devletler de aksiyon alıyor
Devletler de aksiyon alıyor

Artan tüketici bilinciyle birlikte değişen kamu politikaları da sağlıklı yaşam ekonomisini yön veriyor. İngiltere'de yetkililer, kamu sağlığının korunması amacıyla bir dizi yeni değişikliğe gitti:

* Şeker vergisi: Nisan 2018'den bu yana içecek firmaları, sattıkları yüksek şeker oranına sahip içecekler için ekstra vergi ödüyor. İngiliz Hazine Bakanlığı, 'şeker vergisinden' yılda 500 milyon Sterlin'in üzerinde bir gelir elde edileceğini öngörüyor. Vergi değişikliğinin ardından pek çok firma, içeceklerindeki şeker oranlarını düşürmeye başladı.

* Daha küçük porsiyon: Kamu Sağlığı Bakanlığı'nın başlattığı kampanya kapsamında İngilizler kahvaltıda maksimum 400 kalori, öğlen ve akşam yemeğinde ise maksimum 600 kalori tüketmeye teşvik ediliyor.

* Alkole sınırlama: İskoçya'da halkı daha az alkol tüketmeye teşvik için, İngiltere'deki şeker vergisine benzer bir uygulamaya geçilmesi planlanıyor.

4 4 Harcamalara dikkat!
Harcamalara dikkat!
Yorumlar
Kalan Karakter 800