Kredi kartı nakit çekime neden kapatılır?

Kredi kartları, alışverişte kullanıldığı gibi nakit avans çekme imkanı da tanıyor ancak, bazı durumlarda kartlar nakit çekime kapatılabiliyor. Peki bu neden oluyor ve tekrar açmak için ne yapmak gerekiyor?

Türkiye'de kredi kartı kullanımı her geçen gün artıyor. Çoğumuzun cebinde artık bir değil, birden fazla kredi kartı bulunuyor. Son verilere baktığımız zaman 150 milyona yakın kredi kartı kullanıcısı var.

Kredi kartı doğru kullanıldığında pek çok avantajı beraberinde getiriyor ama kredi kartı kullanırken yapılan yanlışlar sıkıntı yaratabiliyor. En önemli kural, ödeyebileceğiniz kadar harcamak ve zamanında ödeme yapmak. İşte nakit çekime kapanmasının sebebi de buna bağlı. Gelin bu konuya daha detaylı bakalım...

KREDİ KARTINDAN NAKİT ÇEKİM NEDİR?

Nakit çekim ya da nakit avans olarak adlandırdığımız sistem, en yalın tabiriyle kredi kartından para çekme işlemine deniyor. Bankaların ATM’lerinden ya da şubelerin nakit avans çekebiliyoruz ancak bu işlemin bir tür kredi olduğunu, her bankaya göre değişmesiyle birlikte genellikle yüksek faiz ücreti bulunduğunu unutmamak gerekiyor. 

Her bankanın nakit çekme limiti birbirinden farklılık gösteriyor. ATM'den çekilen tutar içinse günlük limit devreye giriyor ve de bu da bankadan bankaya fark gösteriyor. Birçok banka nakit avansları 6 ile 9 ay arasında taksitlendirme fırsatı da sunuyor ancak, taksit sayısı arttıkça geri ödenecek miktar da artıyor.

KREDİ KARTI NAKİT ÇEKİME NEDEN KAPATILIR?

BDDK tarafından yapılan düzenlemeye göre 1 yıl içerisinde kredi kartı dönem borcunun 3 defa yüzde 50'sinin altında yatırılması sonucu kredi kartı nakit çekime kapatılıyor.

Bu kural genellikle asgari ücret ödemesiyle karıştırılıyor. Asgari ücret ödemesi yapsanız dahil, kredi kartından nakit çeimi kapanıyor.  Zaten asgari tutarı ödemediğinizde karşılaşacağınız zorluklar bundan daha büyük oluyor. Kredi Kartı Asgari Tutarı Ödenmez veya Geç Ödenirse Ne Olur? başlıklı yazımızdan bu konuyla ilgili daha detaylı bilgi alabilirsiniz.

NAKİT ÇEKİME KAPATILAN KREDİ KARTI NE ZAMAN AÇILIR?

Kredi kartınızı nakit çekime açmanız için bütün borcunuzu ödemeniz gerekiyor. Ödeme yaptıktan sonra, bu ödeme banka kayıtlarına girer girmez nakit çekim hakkınıza yeniden kavuşabiliyorsunuz. Yalnızca asgari ücret ödemesi yapmanız halinde, bankalar genellikle sadece alışveriş yapmanıza izin veriyor.  Kredi kartı borcunu ödemek için bu tavsiyelere göz atmadan geçmeyin.

Kredi kartından nakit çekmek kolay bir yöntem gibi gözükse de faiz oranı hem kredi hem de KMH'a yani ek para hesaplarına göre daha yüksek. Bu nedenle kredi kartından nakit çekmeden önce detaylı bir hesaplama yapmanızda fayda var.

İşte bankaların kredi kampanyaları!Yaz aylarıyla birlikte tadilat, eşya yenileme, tatile çıkma gibi planlar ile birlikte nakit ihtiyacı da gündeme geliyor. Acil paraya ihtiyacı olanlar da kredi arıyor. Hangi banka daha düşük faizle kredi veriyor?, Hangi bankanın kampanyası daha uygun? sorularının cevabı haberimizde...

 

Yorumlar
Kalan Karakter 800
Emine Şahin çalışkan
Kartım harcamaya ve nakit avans çekimine kapandı. Üst üste 3sefer asgari ödeme altında ödeme yaptım. Şimdi hepsini kapatsam. Geri açılırmı. Nakit avanasa

Moneye 7/24 Her An Seninle!

Yaptığın harcama istek miydi yoksa ihtiyaç mıydı? Peki kendine koyduğun “ev” ya da “araba” hedefinde yolun neresindesin? Bu ay ne kadar para harcadın? Sor, Moneye sana söylesin.

Google Play App Store