Kredi Kartı Kullanırken Bu Yanlışları Yapmayın

Kredi kartları oldukça kullanışlı ama kredi kartı ehliyetiniz yoksa kartlar yüzünden büyük bir borcun içine de girebilirsiniz. İşte kredi kartı kullanırken yapılan yanlışlar.
Kredi Kartı Kullanırken Bu Yanlışları Yapmayın

Kredi Kartına Borçlanmak

Bütçeniz dahilinde alacağınız şeylerin ödemelerini kredi kartları ile yapabilirsiniz. Kredi kartı bir ödeme aracıdır. Ama limitiniz maaşınız demek değildir. Sakın hepsini harcayıp borç yapmayın. Limitinizi taksitle almanız gereken büyük ihtiyaçlar için kullanabilirsiniz.

Sadece Asgariyi Ödemek

Yapacağınız en kötü şey kredi kartınızın sadece asgarisini ödemektir. Bu şekilde borcunuzdan kurtulmanız üzerine eklenen faizler ile çok daha zor, hatta imkansız olacaktır. Kredi kartınız için aylık ödeyebileceğiniz bir alışveriş tutarı belirleyin ve bu tutardan fazla harcama yapmayın.

Avantajlardan Yararlanmamak

Çoğu kredi kartına yıllık belli bir bedel karşılığında sahip oluyoruz. Bankalar ise bu bedel karşılığında kartları daha cazip hale getirmek için müşterilerine pek çok avantaj sunuyor. Kredi kartınızın size neler sağladığını bankanızdan öğrenin ve bu hizmetleri kullanın. Bunlar için ödeme yaptınız.

Limiti Tamamen Doldurmak

Kredi kartı limitinizin çok yüksek olması, limiti kendi paranız gibi harcamanıza neden olabilir. Limit sizin paranız değil, harcarsanız ödeyemezsiniz. Ödeyemeyeceğiniz harcamalar yapmayın, kredi kartına borçlanmayın.

Çok Fazla Kredi Kartına Sahip Olmak

Fazla kredi kartı kullanmanıza gerek yok iki tane kredi kartı yeterlidir. Eğer farklı amaçlar için kullanmıyorsanız, kart ücreti ödememek için fazla kartları kapattırın. Fazla kredi kartı demek, fazla limit demek. Bunların hepsini harcamanız durumunda ödeyemeyeceğiniz bir borcun altına giriyorsunuz.

Nakit avans kullanmak

Kredi kartından nakit para çekmenin sonucu çok büyük faizler ödemektir. Çok acil değilse en son tercih edeceğiniz yöntem bu olmalı. Birkaç günlük zor durumlar için kullanılabilir, ama alışkanlık haline gelmemeli.

Yorumlar Üye girişi
1000
*
*
*
* Mesajınızın sorumluluğu size aittir
Benzer Haberler
listelemeye devam et
Üye Ol