Kredi kartı kullanırken sakın bu hataları yapmayın!

Kredi kartı borcundan dolayı ne zaman yasal işlem başlar, sicilinizi nasıl etkiler? Kredi kartınız ne zaman kullanıma kapanır? Dönem borçlarını ödemekle ilgili merak ettiğiniz soruların cevapları bu dosyamızda...

KREDİ KARTININ ASGARİ BORCUNU ÖDEMEZSEK NE OLUR?
KREDİ KARTININ ASGARİ BORCUNU ÖDEMEZSEK NE OLUR?

“Kredi Kartı günlük hayatı kolaylaştıran bir ödeme aracı. Borçlanma aracı değil.” Aylık harcamalarınızın tamamını ödeyemediğinizde, gelirinizden daha fazla kontrolsüz harcama yaptığınızda, kredi kartını borçlanma aracı olarak kullanmış olursunuz.

KREDİ KARTI BORCU BİR GÜN GEÇ ÖDENİRSE NE OLUR?

Son ödeme tarihi, Kredi Kartı hesap kesim tarihinden 9-10 gün sonrasına gelen gündür. Bu güne kadar dönem borcunu veya asgari ödeme miktarını ödemeniz gerekmektedir. Asgari ödeme miktarını geç öderseniz, geç ödediğiniz gün kadar gecikme ve akdi faiz ödersiniz.

Kredi Kartları Kanunu ve Tüketici Kredisi Sözleşmesi Yönetmeliğine göre bir takvim yılı içinde asgari ödeme tutarı üç kere geç ödenirse kredi kartı bir sonraki yıla kadar nakit kullanıma kapatılır.

Bu gecikmede herhangi bir yasal veya idari takip söz konusu değildir.

HER GEÇ ÖDEMENİZ KREDİ SİCİLİNİZE YANSIR

DİKKAT: Bir günlük gecikme dahi olsa “Kredi Sicilinize” işleneceğini ve “Kredi Notunuzu” etkileyeceğinizi unutmayın.

KREDİ KARTI BORCU BİR DÖNEM GEÇ ÖDENİRSE NE OLUR?

Asgari ödeme miktarını bir ay yani yeni ekstre tarihine kadar ödemezseniz veya asgari ödeme miktarından daha az öderseniz,  1 dönem (30 gün) gecikmiş olarak görüneceksiniz. Bir aylık gecikme ve akdi faiz borcunuza eklenecektir. Bu gecikmede herhangi bir yasal veya idari takip söz konusu değildir.


Kredi Sicilinize bir dönem gecikmiş olarak işlenecektir.

KREDİ KARTI BORCU İKİ DÖNEM GEÇ ÖDENİRSE NE OLUR?

2. ay da (60 gün) ekstrede belirtilen dönem borcunuzu veya asgari ödeme tutarını yine son ödeme tarihine kadar ödemezseniz 2.döneme girersiniz.

KARTINIZ KULLANIMA KAPATILIR

Kartınız alışveriş ve nakit çekim kullanımına kapatılır. Artık kartınızda limit olsa dahi alışveriş yapamazsınız.

Bu süreçte banka sürekli sizi arayıp ödemezseniz yasal takip başlatılacağını bir an önce ödeme yapmanız gerektiğini hatırlatacaktır.

Burada kredi kartı kullanıcılarının dikkat etmesi gereken, üst üste iki dönem ödeme yapılmazsa bütün insiyatif bankanın elinde olmaktadır.

KREDİ KARTI BORCU ÜÇ DÖNEM GEÇ ÖDENİRSE NE OLUR?

3. kez ekstrenizin son ödeme tarihine kadar ödeme yapmanız banka sizi arayıp son 7 gün verecektir.

KREDİ KARTI BORCUNDAN DOLAYI YASAL İŞLEM BAŞLATILIR

7 gün içerisinde ödeme yapmamız banka gelirinize veya mal varlığınıza el koymak için yasal süreçleri başlatacaktır.

Kredi kartı kullanırken yapmamanız gereken yanlışları öğrenmek için tıklayın...

5 YIL BOYUNCA BU BİLGİLER SİCİLİNİZDE GÖRÜNECEKTİR.

Yasal takibe uğramanız, “kara liste” diye bilinen kredi sicilinize işleyecektir. Borcunuzu ödeseniz dahi 5 yıl boyunca bu bilgiler sicilinizde görünecektir.

Bankalardan yeni almak isteyeceğiniz Kredi kartı veya Kredili (tüketici, ev, araba gibi) bir ürün kullanmak istediğinizde bankalar tarafından bu durum dikkate alınacağından olumsuz cevapla karşılaşma ihtimaliniz olacaktır.

Bu durumları yaşamamak için UNUTMAYIN! KREDİ KARTI BORÇLANMA DEĞİL, ÖDEME ARACIDIR.

Kredi Kartı Borcu 1 Gün Geç Ödenirse Faiz İşler mi?

Kredi kartı borcunun son ödeme tarihi geçtiğinde, ödeme yapmadığınız her gün için gecikme faizi ve akdi faiz ödemek zorunda kalırsınız. Bu faizler günlük olarak hesaplanır ve hatta bir günlük gecikmeler için bile geçerlidir. Dolayısıyla, sadece bir gün bile geç ödeme yaptığınızda, bir günlük gecikme faizi ve akdi faiz ödemeniz gerekebilir. Bu nedenle, kredi kartı borcunuzu zamanında ödemek, ek faiz yükünden kaçınmak için son derece önemlidir.

Yorumlar
Kalan Karakter 800
Su Güler
Merhaba son ödeme 9 şubat tı şu an 10 mart hala ödeyemedim nasıl bir durum olur şu an
Ali Manisa
BENDE GEÇ ÖDEDİM AMA BU GÜN BORCU SIFIRLADIM BANKANIZ ONAY VERMEDI DIYOR NE YAPMALIYIM
Onur Karaman
Sadece 1 ay ödenesem asgari ödemeyi ne olur subiley olurmu lütfen cevap verin
Serkanb Şayirn
Merhaba, Denizbank kredi kartımın ekstresi gelmişti ve bu örneğin 1000 TL ödenmesi gerekirken 900 TL ödeme yaptım, 100 TL yatırmadığımdan dolayı kredi kartı kullanıma kapatıldı, kartım ne zaman açılır kalan 100 TL'lik tutarı ödediğim de?
elif kocaoğlu
merhabalar. yapılandırmada olan kredi kartım vardı. toplam borcunu 4 ay erken ödeyip kart borcunu kapattım. kartın kullanımı ne zaman açılır.
Çınar Güneyli
Nakit avans banka kartimin 2 taksidini odeyemedim ve ihtarname geldi 30 gun icinde asgarisini odeyin diye,30 gun icinde asgarisini odedim ama kartim alisverise kapatilmis tekrar acilirmi aceba.
Mürsel Korkmaz
Ben asgariyi gec yatırdım ama kartin borcunu tamamen kapattim kredi cikarmi puanim düşmüş müdür
mustafa Kınık
K.kart borcunu son edeme tarihinden 1 gün sonra sadece asgarisini ödersek ve toplam borç 1000 tl olarak farzedelim faiz ne kadar öderim ve bu ödediğim faiz işte %2.30 dedikleri günlükmü aylık faizmi
halit güllü
merhaba geç ödenince faiz oranı nasıl oluyo günlük
Ayşe Kılıç
ya ben ogrenciyim. ve bende geciktirdigim için kartim kullanıma kapatıldı. içinde de borcu ödemeye yetecek limit var. ama banka çekmiyor. o para çekilecek mi yoksa benim ayriyeten bi odeme mi yapmam gerekiyor.
Can Ceylan
Benim kartim uc kere asgariden az odendigi icin kullanima kapandi borcu odersem tekrar açılirmi
Bahar Ates
Kartımi düzenli ödüyorum bı kaç askeri ödedim bu ay ödeme yapamayacağım birşey olur mu faiz yansır ve bidaki aya fazla öderim diye düşünüyorum öyle olur mu
umut yeşil
bu ay sadece asgerisini ödesem diğer ay tamamını ödesem olur mu ?
Mikail Duranoğlu
Ben asgari ödemesini yapıyorum sürekli ilk defa geciktirdim ve yetersiz ödeme durumu diyerek avans cektirtmiyo ve alışverişte yapamıyorum ?
Para Durumu
Tamamı ödendiğinde açılacaktır.
Süreyya Tunçdemir
Ben iki kez asgari tutar ödemesi gerçekleştirdim bu üçüncü ayım ve herhangi hiçbir ödeme yapamadım yasal olarak kullanıma kapatılmış durumda ayın ikisi son ödeme tarihi bu tarihten önce borcun tamamını ödediğimde kartım kullanıma açılır mı
DAHA FAZLA YORUM GÖSTER